Cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – z czego wynika?

OnetraceNA START

Cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – z czego wynika?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na pewno nie raz spotkałeś się z sytuacją, gdy ktoś z Twojej rodziny lub przyjaciół płacił za swoje OC o wiele mniej niż Ty, a pozornie jego sytuacja była taka sama. Z czego wynikają takie różnice? Co wpływa na ostateczny koszt ubezpieczenia OC? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Parkowanie motocykla – jak to robić zgodnie z przepisami i kulturalnie
Dziecko na motocyklu – co mówią o tym przepisy?
Pokonywanie wzniesień na motocyklu – zobacz nasze porady

Na pewno nie raz spotkałeś się z sytuacją, gdy ktoś z Twojej rodziny lub przyjaciół płacił za swoje OC o wiele mniej niż Ty, a pozornie jego sytuacja była taka sama. Z czego wynikają takie różnice? Co wpływa na ostateczny koszt ubezpieczenia OC? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Gdzie kupić OC?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – w Internecie. W sieci znajdziesz obecnie najkorzystniejsze oferty, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i wpasują się w możliwości finansowe, jakimi dysponujesz. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z kalkulatorów OC/AC i porównywarek. Te niepozorne i ogólnodostępne narzędzia są w stanie szybko przedstawić Ci listę atrakcyjnych cenowo ofert. Wystarczy zaledwie kilka informacji o Tobie oraz pojeździe, który chcesz ubezpieczyć. Jeśli już wiesz, gdzie kupić OC, sprawdź teraz, w jakiej firmie najlepiej się ubezpieczyć samochód: https://najtaniejuagenta.pl/gdzie-ubezpieczyc-samochod/.

Od czego zależy składka OC?

Ubezpieczyciele korzystają ze specjalnych algorytmów, które mają pomóc im w oszacowaniu ryzyka objęcia ochroną danego kierowcy. Żeby jednak taka kalkulacja była możliwa, potrzebne są dane właściciela pojazdu. To na ich podstawie algorytm jest w stanie podać przewidywaną wysokość składki ubezpieczenia OC. Poniżej znajdziesz spis najważniejszych elementów, które wpływają na ostateczny koszt Twojego ubezpieczenia OC.

  1. Wiek kierowcy

Młodzi kierowcy o wiele częściej popełniają wykroczenia drogowe i biorą udział w wypadkach niż ich starsi koledzy. Z tego też powodu, jeśli dopiero odebrałeś prawo jazdy, przygotuj się na droższe OC.

  • Miejsce zamieszkania

Ubezpieczyciele wnikliwie sprawdzają, w jakich regionach kraju dochodzi do największej liczby wypadków. Wyniki co roku pokazują, że mieszkańcy dużych miast o wiele częściej biorą udział w zdarzeniach drogowych niż kierowcy z małych miejscowości. Jest to oczywiście związane z różnicą w natężeniu ruchu.

  • Dzietność i stan cywilny

Towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że osoby o stabilnym i uporządkowanym życiu osobistym mają o wiele mniejszą skłonność do szarżowania na drodze niż kierowcy, którzy są bezdzietni i samotni. W kwestii OC małżeństwo i posiadanie dzieci są bardzo korzystnymi zjawiskami.

  • Marka i model

Właściciele samochodów sportowych marek mają tendencję do szaleństwa na drodze i często popełniają różnego rodzaju wykroczenia. Dlatego właśnie, jeśli jeździsz BMW, musisz liczyć się z wysoką składką OC. Najchętniej ubezpieczani się kierowcy pojazdów marek Skoda, Toyota i Fiat.

  • Pojemność silnika

Duże silniki do duże prędkości i zwiększone ryzyko udziału w wypadku. Ubezpieczyciele lubią więc najbardziej właścicieli pojazdów z silnikami o pojemności 1.0 litra. Najwięcej płacą kierowcy samochodów z jednostkami o pojemności 3 litrów.

  • Rok produkcji

Stary samochód oznacza potencjalne problemy oraz zwiększone ryzyko usterki oraz wypadku. Chcesz płacić mało za OC, kup samochód z salonu.

Fot. unsplash.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.