Auto w abonamencie — na czym polega ta usługa

MOTO MOTO
Auto w abonamencie — na czym polega ta usługa
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wynajem auta na abonament staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród osób, których nie stać na zakup nowego samochodu. Długoterminowy wynajem pojazdu to wygodna opcja z wielu względów. Chcesz jeździć autem dostosowanym do swoich potrzeb? Dowiedz się, jak działa abonament samochodowy!

Samochód na abonament, czyli wynajem długoterminowy

Samochód w abonamencie to nic innego jak wynajem długoterminowy. Usługa polega na comiesięcznym wpłacaniu ustalonej kwoty przez kierowcę w okresie 1-3 lat. Po tym czasie, wraz z zakończeniem umowy, auto można zwrócić, wymienić na inny model lub wykupić.

Jak wygląda procedura? To proste! Najpierw przeglądasz ofertę samochodów i wybierasz model auta. Następnym krokiem są formalności, czyli ustalenie wpłaty własnej i miesięcznych rat, a także ustalenie limitu kilometrów na rok. W umowie zawiera się również wysokość kwoty ewentualnego wykupu. Po podpisaniu umowy przychodzi czas na odbiór auta. I to już wszystko!

wynajem długoterminowy umowa
Fot.: Pixabay/pexels.com

Zalety auta na abonament

Auto na abonament jest wygodną opcją, którą klienci szczerze doceniają. Kierowcy odczuwają elastyczność wynajmu długoterminowego i z tego względu najczęściej, tuż po zakończeniu umowy, decydują się na ponowne wynajęcie innego modelu. Poznaj wszystkie zalety auta na abonament!

  • Nowy samochód – dostęp do najpopularniejszych marek i modeli samochodów to nie lada gratka dla fanów nowoczesnej motoryzacji. Dzięki usłudze abonamentowej możesz jeździć nowym samochodem bez konieczności wydawania kosmicznej sumy. 
  • Niski wkład własny – wkład własny jest tu znacznie niższy niż w przypadku leasingu, albo nie ma go wcale (jest to możliwe, jednak wtedy miesięczne raty są wyższe). 
  • Stała miesięczna opłata – aby ustalić opłatę abonamentową, bierze się pod uwagę wiele czynników, m.in. model samochodu, limit kilometrów oraz kwestie związane z obsługą samochodu. Koszty związane z wynajęciem auta są niezmienne, nie mogą wzrosnąć podczas trwania umowy.
  • Obsługa samochodu – decydując się na wynajęcie samochodu nie musisz przejmować się kwestiami takimi jak: obsługa serwisowa, ubezpieczenia, przechowywanie opon oraz sezonowa wymiana opon. W razie naprawy kierowca nie pozostaje z niczym — dostaje samochód zastępczy. 
  • Wiarygodne źródło – wynajem samochodu w firmie, która profesjonalnie zajmuje się tym od lat to tzw. pewnik: przejrzystość oferty, określony czas trwania umowy oraz wsparcie ze strony dostawcy to absolutne podstawy usługi abonamentowej. 
  • Wykup lub zwrot – po wygaśnięciu umowy, wynajęte auto można zwrócić lub kontynuować usługę. Klient ma także możliwość wykupu samochodu — decyzja należy do niego, firma nie może niczego narzucić. 
samochód mercedes
Fot.: Mike B/pexes.com

Wady auta na abonament

Wszystko ma swoje dobre i złe strony, i w przypadku samochodu na abonament również można wyszczególnić kilka niesprzyjających klientom kwestii. Na szczęście nie jest ich dużo i zdecydowanie nie przesłaniają one wartości zalet wynajmu długoterminowego. 

  • Nie jesteś właścicielem – niestety, usługa abonamentowa to tylko i wyłącznie użytkowanie samochodu. Umowa upoważnia Cię do jeżdżenia autem, ale prawnie nie jesteś jego właścicielem. Kierowca nie może zatajać przed firmą wypadków, napraw itp., ponieważ pojazd jest własnością firmy. 
  • Limit przebiegu – maksymalna liczba kilometrów przejechanych w ciągu roku jest jednym z punktów umowy, którego należy się trzymać. W przeciwnym wypadku, za każdy nadprogramowy kilometr, naliczana jest dodatkowa opłata. 
  • Ograniczenia – samochody dostępne w wypożyczalniach są nowe i często bardzo drogie. Przez to firma, chcąc zachować odpowiedni standard, może zabronić przewożenia zwierząt czy wyjazdu za granicę. 

Model auta to nie wszystko — na co zwrócić uwagę?

Przed podpisaniem umowy upewnij się, że wszystko jest jasno opisane. Niedomówienia lub brak świadomości na temat pewnych kwestii mogą skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Zwróć szczególną uwagę na:

  • dopłaty – firma może narzucić dodatkowe opłaty za przewóz zwierząt czy palenie papierosów,
  • wyjazdy za granicę – zanim udasz się na wakacje poza krajem, upewnij się, że ze strony wypożyczalni nie są wymagane żadne pozwolenia,
  • osoby trzecie – większość firm ogranicza prawo do użytkowania samochodów jedynie do osoby, która podpisuje umowę i jest oficjalnym abonentem,
  • pakiet opon – usługa powinna zapewniać opony zarówno na okres letni, jak i zimowy, 
  • limit kilometrów – ilość przejechanych kilometrów jest z góry założona, jednak jeśli wiesz, że będziesz potrzebował ich więcej, koniecznie sporządź z firmą aneks do umowy o zwiększeniu limitu. 
wyjazd wynajętym samochodem za granicę
Fot.: Rawpixel/elements.envato.com

Kto może skorzystać z tej usługi

Aby wynająć samochód, trzeba spełniać pewne warunki, związane głównie z przejrzystością finansową. Jest to normalne, ponieważ żadna firma nie chce narażać się na straty. 

Przede wszystkim należy mieć ukończone 18 lat — żadna wiarygodna firma nie zawrze umowy z osobą niepełnoletnią. Zbyt młody wiek to nie jedyna przeszkoda. Aby móc skorzystać z usługi abonamentowej trzeba mieć zdolność kredytową. Kolejny warunek w zasadzie łączy się z poprzednim, ponieważ przy wynajmie długoterminowym należy mieć stały dochód, dzięki czemu wypożyczalnia ma pewność, że miesięczne opłaty będą regulowane. I ostatnia, nie mniej ważna kwestia to posiadanie statusu osoby fizycznej lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą. 

umowa abonamentowa
Fot.: Andrea Piacquadio/pexels.com

Ile kosztuje auto w abonamencie?

Ceny za wynajem długoterminowy są bardzo zróżnicowane — dolna kwota to około 600 zł miesięcznie. Pod uwagę branych jest wiele czynników, które składają się na finalny koszt. Znaczenie ma wszystko: marka, model, typ nadwozia, limit kilometrów, czas trwania umowy, pakiet usług. Rata miesięczna uwarunkowana jest również wysokością wkładu własnego. 

Podsumowanie

Zakup samochodu wiążę się z dużymi zobowiązaniami, podczas gdy wynajem długoterminowy to bardzo wygodna opcja dla tych, którzy nie chcą wiązać się z pojazdem. Ponadto, oferty samochodów są bogate, a warunki korzystne. Nie zwlekaj i skorzystaj z usługi abonamentowej — gwarantujemy, że to dobry wybór!

Zdjęcie główne: Sarmad Mughal/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pierwszy motocykl: jak się z nim obyć?
Pierwszy motocykl: jak się z nim obyć?
Każdy motocyklowy żółtodziób stoi przed nie lada wyzwaniem - jak zadbać o jednoślad, by jak najbardziej przedłużyć jego żywot? Zły stan techniczny motocykla to nie tylko zagrożenie dla naszego portfela, ale, przede wszystkim, dla naszego bezpieczeństwa na drodze.
Indian Scout znów w Polsce – maszyny o dużej pojemności, które możesz mieć
Indian Scout znów w Polsce – maszyny o dużej pojemności, które możesz mieć
Amerykański Indian Scout to prawdziwy klasyk. Oto najważniejsze informacje dotyczące wyglądu i parametrów technicznych tego fantastycznego motocykla.
Na jakie oznaczenia uważać na drodze?
Na jakie oznaczenia uważać na drodze?
Wieloletni kierowcy często na drodze polegają na przyzwyczajeniu, a nie oznaczeniach drogowych. Przekonaj się, jakich znaków absolutnie nie można ignorować.
Ostatnie wpisy