Co powinien uwzględniać trening kolarski? Podpowiadamy

Inne
Co powinien uwzględniać trening kolarski? Podpowiadamy

Materiał Partnera

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Trening kolarski pomoże przygotować amatora do rywalizacji sportowej. Odpowiednio zaplanowane metody treningowe będą opierały się na tych stosowanych w profesjonalnym sporcie. Od czego zależy rodzaj treningu kolarskiego i jakie elementy obejmuje? 

Trening kolarski – co w nim uwzględnić?

Jazda na rowerze to aktywność dla każdego. Na jednośladach poruszają się starsi i młodsi, bez względu na poziom kondycji. Jeśli jednak chcesz wyskoczyć ponad weekendową wyprawę do lasu, musisz podejść do treningów bardziej profesjonalnie.

Pierwszym krokiem będzie ułożenie planu treningowego. Powinien on uwzględnić następujące czynniki:

  • stopień zaawansowania – poniżej wprowadziliśmy prosty podział na początkujących i zaawansowanych;
  • rodzaj aktywności – plan treningowy dla sprinterów będzie obejmował inne elementy, niż przygotowany dla kolarzy górskich czy długodystansowych;
  • cel – określ precyzyjnie, co ma przynieść trening: chcesz startować w zawodach, wyjechać na wybrany szczyt górski czy przejechać 200 km bez przerwy. Jest to ważne w kontekście samego trenowania i utrzymania motywacji.

Trening kolarski dla początkujących

Jeśli nie traktujesz już jazdy na rowerze jako weekendowej rozrywki, jednak jeszcze nie uczestniczysz w zawodach, możesz uważać się za początkującego. W przypadku takich osób trening powinien obejmować przede wszystkim… jazdę na rowerze. Na początku musisz określić, na jakim poziomie jest Twoja kondycja i jakie masz braki techniczne. Rozeznanie zacznij od 3 treningów w tygodniu po godzinie jazdy. Z biegiem czasu wydłużaj treningi i zwiększaj obciążenie (kontroluj czas przejazdu, poziom przewyższeń).

Na początku szybko zauważysz progres, a wydolność organizmu będzie poprawiała się z tygodnia na tydzień. Z biegiem czasu dojdziesz do momentu, w którym zanotujesz stagnację. Możesz wówczas zmienić charakter treningów, stopniowo wprowadzając interwały. Po kilku miesiącach takich treningów możesz spróbować swoich sił w zawodach.

Trening kolarski dla osób zaawansowanych

Za kolarza zaawansowanego uznaje się osobę, która pierwsze kroki w tym sporcie ma już dawno za sobą. Jeśli trenujesz jazdę na rowerze od minimum trzech lat i tajnik tego sportu nie są Ci obce, możesz uznać się za średniozaawansowanego. Jeśli masz za sobą starty w rajdach lub zawodach i trenujesz regularnie od około 5 lat, możesz traktować się jako osobę zaawansowaną.

W przypadku osób mających większe doświadczenie, trening będzie nadal bazował na kolarstwie. Różnica będzie polegała na jego długości dostosowanej do celu. Poza objętością ważna jest też intensywność treningu. Postaraj się 80% czasu poświęcić na ćwiczenia o niskiej intensywności, a jedynie około 20% wykonuj z maksymalnym wysiłkiem. Możesz dołożyć inne aktywności, takie jak trening oporowy, pływanie czy bieganie.

Pamiętaj też o dodatkowych elementach, takich jak bogata w węglowodany dieta kolarska. Skup się na regeneracji pomiędzy treningami, a także wykonaj podstawowe badania serca i krwi.

Planując trening kolarski, musisz określić cel, jaki masz zamiar osiągnąć. Następnie dostosuj do niego charakter aktywności. To pozwoli Ci utrzymać regularność, która jest kluczowa przy każdym typie treningu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Hiszpania. Rękawice motocyklowe obowiązkowe!
Hiszpania. Rękawice motocyklowe obowiązkowe!
Całkiem możliwe, że już niedługo do tej listy włączymy rękawice, które znajdą zastosowanie przy nawet najmniejszym wypadku motocyklisty.
Rękoczyny przed bramką na A4. Kierowcy i motocykliście puściły hamulce [NAGRANIE]
Rękoczyny przed bramką na A4. Kierowcy i motocykliście puściły hamulce [NAGRANIE]
Niecodzienna sytuacja na autostradzie A4. Dwóch mężczyzn zdecydowało się na bójkę przed bramkami.
Czy warto zainwestować w samochód elektryczny? Rozważania na podstawie najnowszych trendów motoryzacyjnych
Czy warto zainwestować w samochód elektryczny? Rozważania na podstawie najnowszych trendów motoryzacyjnych
Rozważasz zakup samochodu elektrycznego, ale nie jesteś pewien, czy warto? Oto kompleksowa analiza najnowszych trendów motoryzacyjnych, która pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.
Ostatnie wpisy