Finansowanie aut firmowych – jakie są ich rodzaje?

Inne
Finansowanie aut firmowych – jakie są ich rodzaje?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zbudowanie floty firmowej to niewątpliwie ogromna inwestycja. Nic więc dziwnego, że dla początkujących i małych firm zakup nawet jednego auta to decyzja, którą przedsiębiorcy muszą poważnie rozważyć i dostosować do potrzeb, budżetu i celów firmy. Jeśli jesteś jednym z nich — potrzebujesz auta i myślisz, że jedyną opcją finansowania takiego pojazdu jest leasing — w dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić Ci inne możliwości, abyś mógł podjąć najlepszą decyzję bez obaw o przyszłość swojego biznesu!

Zakup auta firmowego za gotówkę

Zakup auta firmowego za gotówkę to najprostszy i wydawałoby się najbardziej oczywisty sposób nabycia samochodu. Nie każdy przedsiębiorca może jednak wydać od razu tak dużą sumę pieniędzy, jaką jest pełna kwota wartości pojazdu. Niewątpliwie zaletą tego rodzaju finansowania floty firmowej jest całkowity brak odsetek, a także niskie koszty transakcyjne. Ta metoda zakupu aut do firmy będzie zatem doskonałym wyborem szczególnie dla większych przedsiębiorstw o ugruntowanych pozycjach i dużej płynności finansowej.

Leasing

To do niedawna najpopularniejsza opcja finansowania, z której może skorzystać większość przedsiębiorców. Zaletą leasingu jest nieponoszenie przez przedsiębiorstwo dużego wydatku na zakup auta. W ramach umowy leasingowej firma płaci bowiem odgórnie ustalone raty, korzysta z auta, ale nie jest jego właścicielem. Dopiero po zakończeniu leasingu istnieje możliwość wykupu pojazdu za dodatkową opłatą. Niekiedy wykup auta jest odgórnie wymagany w umowie. Wybór tego rodzaju finansowania może być również korzystny pod względem podatkowym. Wysokość rat można bowiem uznać za koszty operacyjne firmy i skorzystać z ulg podatkowych. Wzięcie auta w leasing to deklaracja ponoszenia kosztów przez minimum 2 lata (w najkorzystniejszej opcji leasing trwa nawet 3-5 lat). Jeśli więc dopiero startujesz z firmą i nie chcesz ryzykować, być może bardziej zainteresują Cię kolejne metody finansowania.

Wykorzystanie pojazdu prywatnego

Prowadząc działalność gospodarczą, możesz wykorzystywać w niej również pojazdy prywatne — nawet gdy nie są one majątkiem firmy. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż od 2019 roku nie wymagane jest prowadzenie ewidencji przebiegu takiego pojazdu, czyli tzw. kilometrówki. Auto prywatne w przedsiębiorstwie to również pewne ograniczenia pod kątem ulg podatkowych. Jako koszt uzyskania przychodów w przypadku takiego auta, można bowiem uznać jedynie 20% kwoty (netto) poniesionych wydatków, powiększone o nierozliczony VAT. W przypadku wydatków eksploatacyjnych przedsiębiorca może odliczyć 50% podatku VAT naliczonego, a do kosztów podatkowych może zaliczyć również wydatki poniesione na zakup paliwa, biletów parkingowych, płynów eksploatacyjnych, składek ubezpieczeniowych, a także naprawy i usługi serwisowe wraz z przeglądami. Pojazd prywatny w firmie to nie tylko pojazd należący bezpośrednio do przedsiębiorcy lub pracownika. Prawo umożliwia korzystanie z samochodu żony, rodziców lub znajomego. Jeśli taka osoba zgodzi się na udostępnienie auta w celach firmowych, należy podpisać stosowny dokument nazwany umową użyczenia. W ramach takiej umowy użyczający zezwala na bezpłatne użytkowanie samochodu bezterminowo bądź przez określony czas.

Kredyt

Kolejną opcją finansowania samochodu firmowego jest wzięcie na niego kredytu. W tej opcji firma pożycza pieniądze na zakup auta i spłaca je w ratach wraz z odsetkami. Po spłaceniu kredytu samochód staje się własnością firmy. Kredyt może być atrakcyjny dla firm o dobrej historii i zdolności kredytowej. Może jednak wiązać się z wyższymi kosztami odsetek w porównaniu do leasingu. Jednocześnie kredyt może także znacznie obniżyć zdolność kredytową firmy, dlatego też warto przemyśleć jakie inne plany na rozwój i przyszłość ma firma.

Wynajem długoterminowy

Najciekawszą, a zarazem najchętniej wybieraną w ostatnim czasie formą finansowania floty samochodowej jest jej wynajem długoterminowy. Forma ta pozwala firmie korzystać z pojazdu przez określony w umowie czas (zazwyczaj od 1 do 5 lat) w zamian za terminowe spłacanie stałych rat miesięcznych. Niewątpliwym atutem wynajmu długoterminowego jest brak ciążących na przedsiębiorcy dodatkowych zobowiązań co do kosztów eksploatacyjnych. Wysokość raty w wynajmie długoterminowym obejmuje bowiem koszty:

  • ubezpieczenia wynajmowanego auta
  • obsługi serwisowej
  • przeglądów okresowych
  • sezonowej wymiany opon
  • naprawy nieprzewidzianych usterek
  • ciągłego nadzoru nad stanem pojazdu

Po zakończeniu umowy pojazd zwracany jest do firmy leasingowej. Przedsiębiorca może zarówno wykupić wtedy auto na własność, jak i wybrać inny, nowszy model lub zakończyć współpracę. Wynajem długoterminowy może być więc dogodną opcją, szczególnie dla osób, które nie chcą ponosić jednorazowo dużych kosztów na zakup floty, chcą przetestować auto przed wykupem na własność lub nie chcą same zajmować się serwisem aut i oczekują kompleksowej obsługi floty.

Podsumowując, posiadanie samochodu firmowego jest niezwykle ważnym elementem działalności zarówno dla małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw. Warto więc zadbać o odpowiednie ich finansowanie, by nie tylko zabezpieczyć kierowców na wszystkie mogące wydarzyć się okoliczności, ale także zminimalizować ryzyko zadłużenia czy zmniejszenia płynności finansowej firmy. Warto pamiętać, że rynek finansowania aut firmowych ciągle się rozwija. Warto więc śledzić trendy w tej dziedzinie, by wybrać lub zmienić obecnie stosowane rozwiązanie, na takie które najlepiej odpowie potrzebom Twoim i Twojej firmy. Dobrze podjęta decyzja przyczyni się do sukcesu Twojej firmy, a Ty będziesz mógł spokojnie zająć się rozwijaniem innych gałęzi swojego przedsiębiorstwa!

Sprawdź więcej informacji w artykule: https://latweauto.pl/blog/artykuly/5-samochod-w-firmie-czy-leasing-to-jedyna-forma-finansowania-dla-przedsiebiorcy.

Partner artykułu

ŁatweAuto - zarządzanie flotą samochodową

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie akcesoria POS dla Twojego sklepu?
Jak wybrać odpowiednie akcesoria POS dla Twojego sklepu?
Odkryj, jak odpowiednio dobrać akcesoria POS dopasowane do Twojego sklepu. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze i jakie benefity mogą przynieść dobrze dobrana kasa fiskalna, czytelny ekran czy profesjonalny skaner kodów.
Co zabrać na pierwszą wyprawę motocyklem? Oto nasze pomysły!
Co zabrać na pierwszą wyprawę motocyklem? Oto nasze pomysły!
Wyruszasz w pierwszą, długą wyprawę motocyklową? Zarezerwowałeś już nocleg, przygotowałeś miejsca, które chcesz zobaczyć? To nie wszystko! Warto mieć ze sobą kilka niezwykle przydatnych rzeczy, szczególnie w podbramkowych sytuacjach.
Sytuacje, kiedy lepiej jest oddać auto do skupu
Sytuacje, kiedy lepiej jest oddać auto do skupu
Masz niesprawne auto lub samochód mocno pokiereszowany w wypadku? Przekonaj się, czy opłaca się go sprzedawać, czy lepiej oddać na skup.
Ostatnie wpisy