Jak przygotować motocykl enduro do sezonu? Już czas!

Jak przygotować motocykl enduro do sezonu? Już czas!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zima, czyli jeden z najbardziej znienawidzonych okresów przez fanów jednośladów, dobiega powoli końca. Początek wiosny już za miesiąc, co oznacza, że niebawem trzeba będzie przygotować swój motocykl.

Sezon na jazdę na motocyklu już zbliża się wielkimi krokami. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się za mniej więcej miesiąc, a za nami są już pierwsze dni z temperaturami w okolicach 15 stopni w skali Celsjusza. Aby dobrze rozpocząć sezon, bardzo ważne jest, by nasz motocykl był w jak najlepszym stanie. Garażowanie zimą może mieć bardzo zły wpływ na jednoślad z racji na wahania temperatur, wilgoć i inne czynniki sprawiające, że niektóre elementy mogą ulec uszkodzeniu. 

Od czego zacząć przygotowania do sezonu?

Na sam start warto oczywiście nasz motocykl wyciągnąć z garażu i bardzo dokładnie go umyć. Pomimo tego, że tej czynności dokonywaliśmy również przed zimą, to w ten sposób pozbędziemy się całego kurzu i wszelkich zabrudzeń, które powstały podczas garażowania. Dzięki temu możemy również zobaczyć, czy na motocyklu nie pojawiły się żadne rysy albo uszkodzenia, które będą znacznie bardziej widoczne, gdy jednoślad będzie czysty. 

Absolutna podstawa od strony technicznej to sprawdzenie dwóch elementów, które bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo. Mowa oczywiście o hamulcach oraz oponach. Kontrola ogumienia to bardzo ważna część przygotowania motocykla enduro, gdyż opony są niezwykle ważne i mają radzić sobie w bardzo wielu warunkach. Dlatego jakakolwiek utrata ich właściwości albo za mała głębokość bieżnika to już powody do wymiany. 

Ogumienie to jedyny punkt styku z nawierzchnią i musi działać w parze z odpowiednimi hamulcami. Z tego powodu warto dokonać przeglądu układu hamulcowego. Należy przetrzeć tarcze odpowiednim preparatem, a także sprawdzić, czy klocki są we właściwym stanie. Od tego może zależeć, czy wyhamujemy w sytuacji kryzysowej, a to może już uratować nas przed uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet i stratą życia. 

Zawieszenie i napęd

Po zimie warto sprawdzić, czy gumowe elementy zawieszenia nie puściły oleju bądź nie sparciały. Gdy mowa o napędzie, to trzeba sprawdzić stan oleju. Jeśli nie był on zmieniany przed garażowaniem, to początek sezonu jest idealnym momentem, by to zrobić. Nie można przy tym również zapomnieć o zmianie filtra oleju. Dodatkowo warto zająć się łańcuchem. Potrzebne mu będzie odpowiednie czyszczenie, a następnie smarowanie i właściwy naciąg. Czyścić łańcuch można na przykład za pomocą nafty albo specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do łańcucha. 

Najważniejsze jest jednak to, że sezon już niebawem i należy cieszyć się z tego faktu. Gdy dobra pogoda się rozpocznie, to będzie pora, by cieszyć się ze swojego enduro i rozwijać pasję do motocykli.

Zdj. główne: Egor Myznik/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Udany debiut we włoskim czempionacie
Udany debiut we włoskim czempionacie
Zawodnicy AF Racing Ducati Toruń, Daniel Blin i Mateusz Hulewicz, bardzo dobrze zaprezentowali się podczas trzeciej rundy międzynarodowych mistrzostw Włoch, która odbyła się na słynnym torze Mugello.
Kask HJC – jak wybrać?
Kask HJC – jak wybrać?
Prawidłowo dopasowany kask motocyklowy jest bardzo ważnym elementem wyposażenia u każdego motocyklisty.
Sukces podkarpackiej akcji „Motocykl” – mundurowi skontrolowali 400. motocyklistów
Sukces podkarpackiej akcji „Motocykl” – mundurowi skontrolowali 400. motocyklistów
W trakcie akcji "Motocykl", podkarpaccy funkcjonariusze wykryli ponad 100 wykroczeń!
Ostatnie wpisy