Jak sfinansować zakup auta? Porównujemy dostępne rozwiązania!

Jak sfinansować zakup auta? Porównujemy dostępne rozwiązania!

Materiał Partnera

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Formy finansowania samochodu dają możliwość nabycia auta w dowolnym momencie, bez konieczności odkładania pieniędzy latami. Ich różnorodność sprawia, że każdy potencjalny nabywca samochodu, znajdzie pośród nich najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. W artykule omówimy, jakie korzyści płyną z poszczególnych sposobów finansowania auta oraz do jakich grup nabywców skierowane są poszczególne oferty.

Jak sfinansować zakup auta?

Zakup samochodu jest związany z dużym, jednorazowym wydatkiem, na który większość nabywców nie może sobie pozwolić. Dlatego, komisy lub salony samochodowe proponują różne formy finansowania auta, które pozwalają rozłożyć ten wydatek w czasie. Umożliwia to nabywcy korzystanie z samochodu przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej.

Najpopularniejsze sposoby finansowania samochodu to leasing konsumencki, kredyt na samochód czy pożyczka leasingowa. Czym się różnią poszczególne metody finansowania auta?

Pożyczka gotówkowa

Pożyczka na samochód jest udzielana przez bank w sytuacji, kiedy pożyczkobiorca posiada zdolność kredytową. Najprostsza i najszybsza forma finansowania samochodu, jaką jest pożyczka, udzielana jest na dowolny cel, bez konieczności udokumentowania wydatku. Niestety jest to jednocześnie najdroższe rozwiązanie, ponieważ instytucja udzielająca pożyczki pobiera prowizję, opłaty manipulacyjne oraz dolicza określone w umowie odsetki od kwoty pożyczki.

Zaletą zakupu samochodu za pożyczkę jest to, że kupujący od razu staje się właścicielem auta. Wadę natomiast stanowi niezbyt wysoka kwota pożyczonych w banku pieniędzy i stosunkowo krótki okres kredytowania.

Pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa, podobnie jak pożyczka gotówkowa, pozwala nabyć prawo własności do samochodu od razu po jego nabyciu. Przeznaczona jest jednak wyłącznie dla przedsiębiorców, w celu sfinansowania zakupu pojazdu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Tak jak pożyczka gotówkowa, pożyczka leasingowa spłacana jest w ratach wraz z odsetkami, natomiast okres finansowania jest znacznie dłuższy, nawet do 10 lat.

Tym co odróżnia pożyczkę leasingową od leasingu jest fakt, że do rat pożyczki leasingowej nie jest naliczany podatek  VAT.

Kredyt na samochód

Kredyt na samochód jest zobowiązaniem celowym, przeznaczonym konkretnie na zakup samochodu. Korzystając z tej metody finansowania samochodu, kupujący ponosi niższe koszty niż w przypadku pożyczki, ponieważ bank posiada więcej zabezpieczeń na wypadek braku spłaty rat kredytu. Przez cały okres kredytowania, aż do spłacenia ostatniej raty, bank jest wpisany do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel. Kredyt może być udzielony na samochód nowy lub używany, jednak nie starszy niż 10 lat.

Kwota kredytu na samochód jest wyższa niż w przypadku pożyczki gotówkowej, a oprocentowanie niższe. Formy spłaty kredytu również są bardziej elastyczne, niż w przypadku pożyczki.

Leasing konsumencki

Leasing konsumencki to sposób finansowania auta przypominający dzierżawę lub najem. Leasingobiorca nabywa prawo do korzystania z samochodu w zamian za comiesięczne raty, ale nie staje się jego właścicielem, aż do zakończenia umowy leasingowej i wykupu samochodu. Leasing konsumencki przeznaczony jest dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Może być udzielony na samochód nowy lub używany, przez firmę leasingową, bank lub producenta samochodu.

Jeśli zastanawiasz się, które formy finansowania samochodu będą dla Ciebie bardziej korzystne, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszej kadry Auto Search Warszawa, gdzie Twój indywidualny opiekun przeprowadzi Cię przez wszystkie formalności związane z zakupem samochodu.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co powinno znaleźć się w warsztacie samochodowym?
Co powinno znaleźć się w warsztacie samochodowym?
Zastanawiasz się, co powinno znaleźć się na wyposażeniu warsztatu samochodowego? W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych narzędzi i sposoby na ich praktyczną organizację.
Samodzielne naprawy samochodu – czy warto?
Samodzielne naprawy samochodu – czy warto?
Jeśli tylko masz odpowiednią wiedzę, możesz sporo zrobić samemu przy swoim samochodzie.
Ricky Carmichael wypróbował motocykle pit bike
Ricky Carmichael wypróbował motocykle pit bike
Mistrz motocrossu do testów zaprosił swojego syna Kadina. Czy pit bike zwalił z nóg czołowego zawodnika sceny motocrossu?
Ostatnie wpisy