Jak sprawnie przetransportować towar?

WYDARZENIA
Jak sprawnie przetransportować towar?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Transportowanie towaru jest nieodłącznym elementem każdej działalności o charakterze produkcyjnym. Jednak, jak zorganizować cały ten proces sprawnie? Podpowiadamy, jak zrobić.

Samodzielny transport towarów

Transport towarów możesz wykonać samodzielnie, jednak jeśli prowadzisz działalność niebędącą działalnością transportową i chcesz wykonywać przewozy drogowe pojazdem powyżej 3,5 tony, musisz spełniać konkretne wymogi. Przede wszystkim pojazdy samochodowe używane do przewozu muszą być prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników, a przedsiębiorca musi legitymować się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi. W przypadku przejazdu pojazdu załadowanego towary przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione, albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa, lub do przedsiębiorstwa.

Ponadto, aby przewóz został uznany za przewóz wykonywany na potrzeby własne, muszą zostać spełnione konkretne warunki. Przewożony towar musi być towarem służącym wyłącznie temu przedsiębiorstwu i być niezbędnym do jego funkcjonowania. Takimi towarami mogą być na przykład odzież robocza, środki czystości lub maszyny produkcyjne. Dodatkowo tak jak mówiliśmy wcześniej, pojazd musi być prowadzony przez przedsiębiorcę lub jego pracowników, jednak warto pamiętać, że według art.2 Kodeksu Pracy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.  Dlatego też osoba świadcząca pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, czyli umowy zlecenie lub umowy o dzieło, nie może być osobą prowadzącą pojazd w przewozie na potrzeby własne.

Zatrudnienie firmy transportowej

Jeśli jednak nie chcesz zajmować się wszystkimi tymi sprawami lub przewóz, który Cię interesuje, nie jest przewozem na potrzeby własne, możesz także skorzystać z usług firmy transportowej. Firmy te oferują profesjonalne przewozy towarów na bliskich i dalekich trasach. Dodatkowo zapewnią załadunek i rozładunek towaru, a w razie potrzeby, również magazynowanie i przeładunek. Pomogą Ci także w uzyskaniu zezwoleń na transport towarowy i dopięciu wszystkich formalności w urzędzie celnym.

Jeśli więc szukasz odpowiedniej firmy transportowej dla Twojego przedsiębiorstwa, to z pewnością zainteresuje Cię giełda transportowa. Jest to system informatyczny umożliwiający  zawieranie transakcji oraz przekazywanie istotnych informacji z punktu widzenia  zleceń transportowych. Dzięki takim giełdom nazywanych coraz częściej platformami możemy zaobserwować dynamiczną zmianą w kierunku optymalizacji, obniżenia kosztów transportu wynikających ze zmniejszenia złożoności procesów regulowanych przez poszczególne kraje w kontekście prawa transportowego. Jak może to wpłynąć korzystnie na działanie Twojego przedsiębiorstwa? Przede wszystkim jedną z oczywistych zalet jest szybkie znajdowanie przewoźników, załadowców oraz spedytorów. Pamiętaj jednak, że aby wszystkie podmioty kooperujące, w tym Twoja firma, działały sprawnie i szybko, potrzebne będą konkretne dane związane z Twoimi potrzebami co do transportu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o branży TSL to koniecznie odwiedź stronę https://edu.trans.eu/.

Zdjęcie główne: Kindel Media/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik początkującego: Jak wybrać swój pierwszy motocykl do 500ccm?
Poradnik początkującego: Jak wybrać swój pierwszy motocykl do 500ccm?
Zdobądź najlepszy start w świecie motocykli z naszym przystępnym poradnikiem. Dowiedz się, jak wybrać idealny motocykl do 500ccm, dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań.
Co zrobić, aby przesyłka nie została uszkodzona?
Co zrobić, aby przesyłka nie została uszkodzona?
Podpowiadamy, jak spakować przesyłkę, by bezpiecznie dotarła do nadawcy.
Zmiany w prawie dotyczącym rejestracji pojazdów. Czego mogą spodziewać się motocykliści?
Zmiany w prawie dotyczącym rejestracji pojazdów. Czego mogą spodziewać się motocykliści?
Motocykliści mieli nadzieję, że zmiany w regulacji prawa dotyczącej czasowego wyrejestrowania pojazdów szeroko obejmą również ich. Fani jednośladów chcieliby zawiesić obowiązek płacenia OC poza sezonem. Czy ustawodawca uwzględnił te kwestie w ustawie?
Ostatnie wpisy