Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Na kasacje samochodu decydujemy się zazwyczaj w ostateczności, np. kiedy samochód uległ poważnemu uszkodzeniu, lub zwyczajnie jest w złym stanie technicznym i nie nadaje się do użytku w ruchu drogowym.
Bez względu na to, z jakiego powodu decydujemy się na kasację, powinniśmy wiedzieć, jak przygotować się do tego procesu, oto kilka istotnych porad, które powinieneś wziąć pod uwagę, rozważając kasację auta.
Kasacja pojazdów najczęściej jest następstwem, stwierdzenia przez ubezpieczyciela szkody całkowitej. Dzieje się tak np. wtedy, kiedy samochód jest powypadkowy. Zgodnie z prawem, w danej sytuacji jesteśmy zobligowani do odwiedzenia stacji demontażu pojazdów. W przypadku kiedy właściciel na pojazd ma wykupione autocasco (AC), szkodę całkowitą orzeka się, kiedy koszty naprawy przewyższają około 70% wartości samochodu sprzed zdarzenia.
Inną najczęstszą kwestią, która przychyla nas do zezłomowania samochodu, jest jego zły stan techniczny. Rozumieć przez to można ewentualne koszty napraw/części, które np. przewyższają wartość pojazdu.
Przed kasacją pojazdu czekają na nas jednak pewne formalności, których koniecznie należy dopilnować.
Kiedy zdecydowaliśmy lub musimy dokonać zezłomowania auta, wpierw należy znaleźć odpowiednią stację demontażu pojazdów. Istotne jest, aby dane miejsce posiadało zezwolenie na prowadzenie działalności, które wystawia Marszałek Województwa. Głównie z takiego powodu, iż wszelkie procedury dotyczące funkcjonowanie złomowisk, są jasno określone, a kiedy się ich nie przestrzega, grozi to znacznym niebezpieczeństwem.
Na stacjach demontażu ciąży wiele obowiązków dotyczących zezłomowania samochodu. Pracownicy np. muszą opróżnić bak z paliwa, usunąć płyny eksploatacyjne, czy wymontować niektóre części. Te często są poddawane recyklingowi lub ponownej odsprzedaży.
Ponadto każda stacja demontażu pojazdów powinna należycie poinformować klienta o dalszym postępowaniu, po zezłomowaniu auta, w tym o złożeniu wizyty w wydziale komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu.
Sami również musimy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Mianowicie należy mieć ze sobą dokumenty dotyczące samochodu, ale warto też zadbać o wiedzę z zakresu masy auta. Pojazdu nie można pozbawić ciężkich podzespołów jak np. silnik, skrzynia biegów itp. Pracownik wybranej przez nas kasacji pojazdów może sprawdzić też, czy w pojeździe znajduje się np. katalizator.
Procesy kasacji reguluje ustawa z 20 stycznia 2005 roku dotycząca recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Podstawą są dokumenty dotyczące pojazdu. Jeżeli nie będziemy ich posiadać podczas wizyty na złomowisku, najprawdopodobniej zostaniemy odprawieni z kwitkiem z powrotem do domu. Konkretnie należy zabrać ze sobą dokumenty takie jak:
Oczywiście auto musi posiadać też tablice rejestracyjne i tabliczkę z widocznym numerem VIN. Poza tym numer musi się zgadzać z tym wpisanym w dowodzie rejestracyjnym.
W sytuacji, kiedy pojazd jest jeszcze na chodzie i posiada przegląd, jak i ubezpieczenie OC, można dotrzeć nim samodzielnie do stacji demontażu. W innych przypadkach potrzebna będzie pomoc lawety w celu dostarczenia auta. Co ciekawe, wiele stacji oferuje darmowy transport samochodu, co dla wielu osób może być sporą zaletą.
Złomowanie samochodu wiąże się z tym, że kolejno musimy wykonać wyrejestrowanie auta. W tym celu od punktu złomowania należy udać się do wydziału komunikacji, po to, aby samochód został wykreślony z centralnej ewidencji pojazdów (składamy wniosek o wyrejestrowanie pojazdu). Czynność ta jest bardzo ważna i dotyczy każdego właściciela pojazdu. Niedopilnowanie może grozić wieloma karami, np. z UFG, czy za brak ubezpieczenia OC. Procesu wyrejestrowania należy dokonać maksymalnie do 30 dni od złomowania pojazdu.
Do urzędu należy zabrać dokumenty wydane przez stację demontażu, jak i dokument potwierdzający tożsamość. Wydział komunikacji będzie również wymagał dokumentu, który potwierdzi legalność złomowania pojazdu. Jest to nic innego jak zaświadczenia z punktu zbierania pojazdów lub może to być również dokument, który potwierdza przyjęcie auta na stację demontażu.
Kwestią, którą warto mieć na uwadze, jest to, że złomowanie auta nie wiąże się z informowaniem np. Urzędu skarbowego lub innych organów. Wyrejestrowanie samochodu wiąże się z aktualizacją danych w CEPIK, dzięki czemu wszelkie instytucje zostaną należycie poinformowane o złomowaniu pojazdu.
Czasami z różnych powodów zdarzyć się może, że ktoś zechce zezłomować samochód, lecz z pomocą pełnomocnika. Aby taki proces przeprowadzić w sposób legalny, należy wystosować odpowiednie upoważnienie. Niekiedy firmy dokonujące złomowania oferują takie usługi.
Polegają one na tym, że dana firma odbiera samochód np. z miejsca zamieszkania klienta i przekazuje komplet niezbędnych dokumentów, aby przeprowadzić np. wyrejestrowanie pojazdu. W geście właściciela samochodu leży jedynie podpisanie pełnomocnictwa do przeprowadzenia złomowania.
Na pytanie, „Ile da się zarobić na zezłomowaniu auta” – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Otóż dlatego, że jest ona uwarunkowana wieloma różnymi względami.
Wpierw pod uwagę należy wziąć ceny, które oferuje stacja demontażu pojazdu. Te zaś mogą ulegać zmianom, szczególnie kiedy ceny surowców (stali) ulegają zawahaniom. Otóż cena danego surowca ma największy wpływ na koszty, które związane są ze zezłomowaniem samochodu.
Innymi czynnikami kwoty, które zostają wypłacone właśnie przez dane rejony za zezłomowanie. Czasami zostaje również uwzględniony odbiór auta i dostarczenie go we wskazane miejsce itp.
Czynnikiem wpływającym na końcową cenę auta jest też jego masa. Otóż jeżeli ta wyniesie mniej od około 90% masy pierwotnej samochodu, liczyć się należy z dopłatą do procesu złomowania.
Złomowanie pojazdów niekiedy jest koniecznością. Głównie wtedy, kiedy orzeknie tak ubezpieczyciel, bądź naprawa wysłużonego auta jest zwyczajnie nierentowna. Wybierając auto-złom, warto kierować się opiniami na temat danego miejsca i wybrać takie, które działa w pełni legalnie.
Należy też pamiętać o wszelkich formalnościach związanych ze złomowaniem jak np. późniejsze wyrejestrowanie pojazdu. Niezbędne będą dokumenty od auta, nie możemy zapomnieć m.in. o dowodzie rejestracyjnym i nie tylko.
Zdjęcia: materiał Klienta.