Postój na motocyklu – jak zaplanować go przed trasą?

Postój na motocyklu – jak zaplanować go przed trasą?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierasz się w długą podróż motocyklem? Musisz się odpowiednio przygotować! Nie zapomnij o zaplanowaniu trasy i uwzględnieniu przerw podczas kilkugodzinnej jazdy.

Przerwa w trakcie podróży – dlaczego jest tak ważna?

Wybierając się w długą podróż, w swoim planie powinniśmy uwzględnić również przerwy. Jazda na motocyklu bywa naprawdę męcząca, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą kilkunastogodzinne dystanse. Nawet najbardziej doświadczony kierowca po pewnym czasie zacznie odczuwać uporczywe zmęczenie, które może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie postojów, w których będziemy mogli odpocząć, skorzystać z toalety, coś zjeść i przeanalizować dalszą część podróży. Nad miejscami, w których się zatrzymamy najlepiej pomyśleć jeszcze przed startem, ponieważ w trakcie trasy może być to bardzo utrudnione. 

W jakich miejscach najlepiej się zatrzymać?

Wiele osób zatrzymuje się na stacjach paliw. Zazwyczaj takie przerwy obejmują tylko szybkie tankowanie i skorzystanie z toalety, no bo przecież „czas goni”. Niestety kilkuminutowy postój nie wystarczy, aby uniknąć zmęczenia. Powinniśmy uwzględnić kilka dłuższych przerw, najlepiej co 250-300 kilometrów. Powinny być zaplanowane dużo wcześniej. Należy znaleźć informacje na temat tego, czy miejsce jest chronione i bezpieczne oraz co oferuje kierowcom. Zatrzymywanie się na pierwszych lepszych parkingach może zakończyć się tragicznie. Takie miejsca bywają bardzo niebezpieczne, a pobliscy przestępcy tylko czekają, aż ktoś się zatrzyma. Bardzo często dochodzi do rabunków i pobicia.

MOP – bezpieczne miejsce na odpoczynek

MOP, czyli Miejsca Obsługi Podróżnych to bardzo innowacyjne obiekty, które znajdują się na terenie całej Europy. Już w samej Polsce jest ich około 230. Są to zazwyczaj chronione parkingi znajdujące się w pobliżu stacji, myjni, sklepów i barów. Kierowcy, którzy zatrzymują się w takim miejscu, mają możliwość zaspokojenia swoich potrzeb, zjedzenia ciepłego posiłku, a nawet umycia pojazdu. Na terenie MOP można w spokoju odpocząć, nie martwiąc się o bezpieczeństwo swoje i swojego ekwipunku. MOP-y dzielą się według trzech kategorii. MOP-y I kategorii są zarządzane przez GDDKiA. Znajdują się na nich parkingi oraz toalety. MOP-y II kategorii są zarządzane przez dzierżawców. W ich obrębie znajdziemy stację paliw oraz obiekt gastronomiczny. MOP-y III kategorii dodatkowo oferują możliwość noclegu w hotelu bądź motelu.

Jak zaplanować postój?

Aktualna mapa Miejsc Obsługi Podróżnych znajduje się na stronie gddkia.gov.pl. Każdy z MOP-ów jest na niej zaznaczony. Taką mapę znajdziemy również na wielu innych portalach, gdzie dodatkowo będziemy mogli zaczerpnąć opinii od innych kierowców. Dowiemy się między innymi czy miejsce jest czyste, co oferuje, ile trzeba zapłacić za postój oraz czy posiłki są smaczne. Na podstawie opisów i ocen innych będziemy mogli uwzględnić w swojej podróży tylko najlepsze obiekty. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu na szukaniu odpowiedniego miejsca i będziemy mieć gwarancję, że wybrany MOP spełni nasze oczekiwania.

Jak często robić sobie przerwę?

Bez względu na to, czy dopiero zaczęliśmy swoją przygodę z motocyklem, czy już od kilku lat regularnie wybieramy się w długie podróże, postój jest elementem obowiązkowym. Zmęczenie nie wybiera, a dotyka każdego – bez żadnych wyjątków. Dlatego też należy unikać jazdy „ciągiem”, gdyż może to być bardzo niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Najlepszym rozwiązaniem jest robienie sobie przerw co 2-3 godziny. Powinny one trwać nie krócej niż 15 minut. W tym czasie nasz organizm będzie miał szansę się zregenerować i odpocząć. Dobrym pomysłem będzie wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających, tak aby uniknąć uciążliwego bólu kręgosłupa. Czasami wystarczy nawet zwykły spacer i od razu poczujemy się lepiej.

Długa podróż motocyklem – podsumowanie

Podróż motocyklem to niezwykle ciekawe przeżycie. Jest to doświadczenie pełne wrażeń, którego żaden motocyklista nie zapomni i będzie wspominał z uśmiechem na twarzy. Aby jednak było to możliwe, podróż musi się odbyć zgodnie z planem i z wcześniejszymi założeniami. Na trasie może nas czekać wiele nieprzyjemnych niespodzianek, na które trzeba być przygotowanym. Jednym z wielu problemów, z którymi będziemy musieli się zmierzyć, jest doskwierające zmęczenie. Niestety nie ma na niego sposobu. Jedynym wyjściem jest odpoczynek, który należy odpowiednio wcześniej zaplanować. Szukanie miejsca w trakcie jazdy może być bardzo uciążliwe i męczące, a zanim znajdziemy jakiś punkt, w którym będziemy mogli się zatrzymać, może minąć naprawdę wiele czasu. Pamiętajmy również o tym, aby taki postój trwał dostatecznie długo. Nie spieszmy się i wykorzystajmy tyle czasu, ile rzeczywiście potrzebuje nasz organizm.

(Photo by Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ricky Carmichael wypróbował motocykle pit bike
Ricky Carmichael wypróbował motocykle pit bike
Mistrz motocrossu do testów zaprosił swojego syna Kadina. Czy pit bike zwalił z nóg czołowego zawodnika sceny motocrossu?
Jak prawidłowo dobierać zawory kulowe do różnych zastosowań przemysłowych?
Jak prawidłowo dobierać zawory kulowe do różnych zastosowań przemysłowych?
Zapraszamy do odkrycia szczegółowego przewodnika na temat wyboru odpowiednich zaworów kulowych dla różnych zastosowań przemysłowych. Poznaj kluczowe aspekty, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.
2021. Suzuki odkrywa wszystkie  karty
2021. Suzuki odkrywa wszystkie karty
Ostatnia i finałowa część oferty prezentuje przede wszystkim znane i lubiane modele japońskich motocykli - od tych typowo sportowych, po klasyczne cruisery.
Ostatnie wpisy