Samodzielne naprawy samochodu – czy warto?

Samodzielne naprawy samochodu – czy warto?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wizyta u mechanika wiąże się zawsze z kosztami, nierzadko dużymi. Wiele osób zastanawia się, co można naprawić samemu w samochodzie, a tym samym zaoszczędzić. Do tego dochodzą kolejki w warsztatach, które także nie zachęcają do zostawiania tam samochodu.  Jeśli tylko masz odpowiednią wiedzę, możesz sporo zrobić samemu przy swoim samochodzie. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale będziesz mieć satysfakcje dobrze wykonanej pracy. 

Wymiana filtrów i oleju

Oczywiście te czynności nie są naprawą, wiążą się jedynie z wymianą części eksploatacyjnych, które z czasem się zużywają. Jednak są one na tyle proste, że powinien poradzić sobie z nimi każdy, nawet ktoś, kto nie jest specjalne obeznany z mechaniką samochodową. Filtr powietrza, paliwa oraz kabinowy bez problemu wymieni się nawet wtedy, kiedy nie ma się dostępu do podnośnika lub kanału. W przypadku wymiany oleju – zależnie od modelu – sytuacja może wyglądać inaczej, jednak sama czynność, także jest dość prosta.

Wgniecenia karoserii

To kolejna rzecz, którą przy swoim samochodzie można zrobić samemu. Oczywiście wszystko zależy od wielkości i głębokości takich uszkodzeń. Często można je naprawić metodą PDR. Wygładza się wszelkie wgniecenia poprzez ich wyciąganie lub wypychanie. Potrzebne jest do tego specjalne narzędzie. Można je jednak bez problemu kupić w Internecie. 

Wymiana akumulatora

To także z reguły, czynność, która nie wymaga posiadania specjalnych zdolności. Akumulator to część eksploatacyjna i z reguły trzeba wymieniać go co kilka lat. Często ma specjalny indykator, który wskazuje czy jest on w dobrym stanie – najlepiej sprawdzić to w instrukcji swojego pojazdu. Żeby dokonać wymiany akumulatora, musisz najpierw odłączyć go od zacisku bieguna ujemnego, a potem dodatniego. Później odepnij wszelkie zabezpieczenia, wyjmij akumulator, włóż nowy i podłącz go w tych miejscach, w których odpiąłeś stary. Przed wymianą dobrze jest sprawdzić, czy producent pozwala na taką czynność. W niektórych pojazdach możesz być zmuszony do udania się do autoryzowanego warsztatu.

Wymiana płynu chłodniczego

To także prosta czynność. Wystarczy odkręcić korek oraz śrubę spustową chłodnicy i poczekać aż płyn spłynie. Najlepiej jest, kiedy nowy płyn w ogóle nie miesza się ze starym, jednak nie da się tego uniknąć całkowicie. Postaraj się jednak spuścić jak najwięcej starego płynu przed wlaniem nowego.  

Wymiana klocków hamulcowych

To także czynność, na której wykonanie wiele osób decyduje się samodzielnie. Jeśli masz więc zacięcie do majsterkowania czy mechaniki, to powinieneś sobie z tym poradzić. Najpierw będziesz musiał odkręcić śruby, które mocują korpus zacisku do oprawy i wyjąć klocki. Zanim stawi się nowe klocki, dobrze jest oczyścić powierzchnię tarczy z elementów, które zostały po starym klocku.

Inne prace naprawcze

To, co można naprawić samemu w samochodzie, zależy tak naprawdę od Twoich umiejętność. Powyższe czynności to w większości zabiegi konserwacyjne. Nie wymagają więc żadnej wiedzy odnośnie do budowy pojazdów. Inaczej jest w przypadku wszelkich napraw zwianych z elektryką lub elektroniką samochodu. Tam trzeba mieć już solidną wiedzę. W innym wypadku najlepszym wyjściem jest wybór dobrego warsztatu samochodowego. 

Wybierz właściwy warsztatJeśli jakaś usterka nie jest czymś, co można naprawić samemu w samochodzie, powinieneś znaleźć warsztat. Wybierz taki, który będzie nie tylko blisko Ciebie, ale ma dobre opinie. Popytaj wśród rodziny i znajomych. Jeśli Ci nic nie podpowiedzą, zobacz opinie w Internecie. Im więcej opinii i im większy ich procent jest pozytywny, tym większa pewność, że w warsztacie pracują fachowcy i rzetelnie i skutecznie poradzą sobie z usterką w Twoim samochodzie.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakim zabiegom można poddać auto?
Jakim zabiegom można poddać auto?
Chcesz mieć auto dopasowane w stu procentach do swoich potrzeb? Zobacz, jakim zabiegom możesz je poddać, aby spełniało wszystkie Twoje oczekiwania.
Jak profesjonalnie przygotować się do rozbiórki budynku? Poradnik, jak powinno to wyglądać krok po kroku
Jak profesjonalnie przygotować się do rozbiórki budynku? Poradnik, jak powinno to wyglądać krok po kroku
Dowiedz się, jak bezpiecznie i skutecznie przygotować się do rozbiórki budynku. Krok po kroku prowadzimy Cię przez cały proces, od planowania po realizację.
Wielka Brytania. Co z motocyklami w dobie zakazu aut spalinowych?
Wielka Brytania. Co z motocyklami w dobie zakazu aut spalinowych?
Zaniepokojona społeczność motocyklistów postanowiła zapytać Ministerstwo Transportu o sytuację spalinowych jednośladów odnośnie zakazu sprzedaży pojazdów spalinowych.
Ostatnie wpisy