Korzyści płynące z regularnej wymiany oleju silnikowego

MOTOŚWIAT
Korzyści płynące z regularnej wymiany oleju silnikowego

Materiał Partnera

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Podobnie jak inne płyny eksploatacyjne w pojeździe olej silnikowy z czasem się zużywa i traci swoje właściwości. Ze względu na to, że olej silnikowy jest niezbędny dla osiągów, wydajności i żywotności, terminów jego wymiany trzeba przestrzegać.

Usuwanie awarii samochodów jest kosztowne, a wielu z nich można uniknąć przez systematyczne odwiedzanie warsztatu, wymienianie olejów i części narażonych na nadmierne zużycie. Dotyczy to również najważniejszego płynu w samochodzie – oleju silnikowego.

Znaczenie regularnej wymiany oleju silnikowego dla długowieczności silnika

Podstawową funkcją, jaką spełnia olej silnikowy, jest smarowanie ruchomych części silnika. Przez zapobieganie tarciu elementy silnika zużywają się wolniej. Oprócz tego odprowadza ciepło i usuwa zanieczyszczenia. Regularna wymiana oleju ma więc bezpośredni wpływ na to, w jakim stanie technicznym będzie silnik.

Nawet wysokiej jakości olej silnikowy wraz z eksploatacją traci swoje właściwości. Jego cząsteczki się rozkładają, pojawiają się w nim zanieczyszczenia, a właściwości smarne się osłabiają. Wymiana oleju silnikowego powinna odbywać się zgodnie z terminarzem wyznaczonym w serwisie. Koszt systematycznej wymiany jest znacznie niższy niż usuwanie konsekwencji jazdy ze starym olejem. Skutkiem braku wymiany może być m.in. zatarcie tłoków, zużycie wałka rozrządu, korozja.

Korzyści z regularnej wymiany oleju silnikowego

Regularna wymiana oleju wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim to, o czym już wspomnieliśmy. Dobre smarowanie silnika świeżym i czystym olejem zapewnia dłuższą żywotność elementów silnika. Odprowadzanie ciepła niweluje ryzyko przegrzania, z czym można mieć do czynienia przy intensywnym eksploatowaniu.

Dobry olej to większa ochrona przed awariami silnika. Takie oleje jak Shell Helix Ultra 5W-40 (więcej o nim na stronie https://www.shell.pl/klienci/paliwa-oleje-i-plyny-do-chlodnic/oleje-silnikowe-i-srodki-smarne/shell-helix-ultra-5w-40.html) aktywnie wspierają usuwanie zanieczyszczeń, tym samym zmniejszają ryzyko uszkodzeń wewnętrznych części silnika.

Jednak wymiana oleju silnikowego to nie tylko niższe koszty serwisowania i napraw. Widoczna jest poprawa osiągów silnika. Mniejsze tarcie przekłada się na płynną pracę układu napięciowego i lepszą wydajność. Efektywność pracy silnika znajduje odzwierciedlenie w niższym koszcie paliwa. Świeży olej oznacza, że silnik nie musi pracować bardzo intensywnie, by uzyskać pożądaną moc, co oznacza zmniejszenie zużycia paliwa, a dla kierowcy oszczędności.

Wpływ regularnej wymiany oleju silnikowego na osiągi i wydajność pojazdu

Jeżeli do tej pory wymiana oleju silnikowego odbywała się nieregularnie, najwyższy czas to zmienić. Unikanie warsztatu to tylko pozorne oszczędności. Jak wspomnieliśmy, dbałość o nieprzekraczanie terminów jest opłacalne i redukuje koszty. Ponadto możemy spodziewać się znacznie płynniejszej pracy silnika, co docenimy przy wyższych prędkościach i w trakcie dynamicznej jazdy. Na biegu jałowym silnik będzie pracował ciszej i bardziej równomiernie.

Podsumowanie

Systematyczna wymiana oleju silnikowego wiąże się z licznymi profitami, w tym lepsza jest efektywność pracy silnika. Oprócz tego, że warsztat należy odwiedzać systematycznie, zawsze trzeba sięgać po sprawdzony olej. Szukając idealnego oleju do swojego samochodu, warto skorzystać z narzędzia Shell LubeMatch, dzięki któremu łatwiej zweryfikować, który produkt jest odpowiedni. Należy nie tylko określić, czy warto wybrać olej mineralny, syntetyczny czy półsyntetyczny, bo patrzy się również na warunki eksploatacji, czy przebieg pojazdu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rodzaje łożysk stosowanych w branży przemysłowej
Rodzaje łożysk stosowanych w branży przemysłowej
Łożyska odgrywają kluczową rolę w mechanizmach przemysłowych, ponieważ umożliwiają ruch obrotowy lub liniowy między dwoma elementami, zmniejszając tarcie i zapewniając stabilność całej konstrukcji.
Pierwszy motocykl turystyczny od CFMoto będzie napędzany silnikiem KTM
Pierwszy motocykl turystyczny od CFMoto będzie napędzany silnikiem KTM
Najnowszy projekt CFMoto najprawdopodobniej posiada dwucylindrową jednostkę napędową o mocy 95 koni mechanicznych.
Benelli Leoncino 800: nie trafił jeszcze oficjalnie do Polski, a już został udoskonalony
Benelli Leoncino 800: nie trafił jeszcze oficjalnie do Polski, a już został udoskonalony
Zaskoczeniem dla fanów marki będzie również to, że nowa wariacja będzie lżejsza o kilka kilogramów! Jak widać, da się dokonać niemożliwego.
Ostatnie wpisy