Motocykle chińskie o małej pojemności – co warto wybrać?

MOTOCYKLE ≤ 125
Motocykle chińskie o małej pojemności – co warto wybrać?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Motocykle o pojemności 125 cm3 są idealnym rozwiązaniem, jeśli męczy nas stanie w korkach lub jeżdżenie zatłoczonymi autobusami. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu? Podpowiadamy!

O czym musimy pamiętać?

Jeżeli nie posiadamy prawa jazdy kategorii A/A1/A2, możemy poruszać się 125-piątką z kategorią B. Dzięki nowelizacji przepisów o ruchu drogowym z 24 sierpnia 2014 możemy prowadzić taki motocykl z prawem jazdy kategorii B, ale tylko posiadanym dłużej niż trzy lata.

Dodatkowo motocykl musi mieć pojemność mniejszą lub równą 125 cm3, moc silnika może mieć maksymalną moc 11 kW, czyli 15 koni mechanicznych, a stosunek mocy do masy własnej musi być mniejszy lub równy 0,1 kW/kg czyli pojazd o masie 100 kg może mieć maksymalną moc 10 kW.

Jeżeli nigdy nie mieliśmy do czynienia z motocyklami, warto przed zakupem jednośladu wykupić sobie kilka godzin jazd na motocyklu w szkole nauki jazdy. Dzięki temu poczujemy się pewniej i nauczymy wielu cennych rzeczy, które mogą zaprocentować w przyszłości.

Junak z chińską duszą

SFM Junak to polski motocykl, który był produkowany przez Szczecińską Fabrykę Motocykli w latach 1956-1965. Duma i znak rozpoznawczy okresu PRL-u w Polsce. Współcześnie nie są to te same motocykle, co kiedyś, jednak nadal przykuwają wzrok. W ostatnich latach marka została wskrzeszona przez Mikołaja Sibora i korzysta z podzespołów chińskich fabryk.

W swojej ofercie Junak posiada wiele modeli, które pozwolą na wygodne podróżowanie po zatłoczonych ulicach. Junak 711 125 to skuter, który według wielu opinii bardzo dobrze spisze się nawet w podróży poza miasto. Znakomicie hamuje, pochylenie w zakrętach jest bez zarzutu i, jak twierdzą użytkownicy tego modelu, wcale nie czuć, że jest to produkt chiński.

Jeżeli szukamy czegoś, co nie wygląda jak typowy skuter, Junak ma nam do zaoferowania CR 125. Motocykle w stylu retro są coraz bardziej popularne, a ten model przywodzi na myśl stare, dobre czasy. Designem model przypomina Ducati GT 1000. Model ten został wyprodukowany przez Senke i jest napędzany silnikiem, który jest klonem Yamahy YBR.

Stylowe i klimatyczne

Firma Keeway ma w swojej ofercie kilka modeli 125. Od wielu lat jest znana w Europie, a jej sporym atutem jest fakt, że firma wykupiła włoską firmę Benelli, która ma ponad stuletnie doświadczenie w produkcji motocykli. Nowoczesny design, bardzo dobre osiągi i niska cena spowodowały, że coraz więcej osób decyduje się na zakup jednośladu tej marki.

Wśród produktów Keeway jest bardzo gustowny i stylowy Superlight 125. Model ten posiada efektowny podwójny wydech, który na pewno zwróci uwagę przechodniów i innych użytkowników dróg.

Nawiązanie do amerykańskich legend na pewno zainteresuje niejednego z nas. Parametry jednośladu powodują, że przypadnie on do gustu zarówno doświadczonym, jak i początkującym motocyklistom.

W ofercie Keeway znajdziemy również inne typowe skutery jak i jednoślady, które ich nie przypominają.

Romet?

Szukając idealnego motocykla 125 natkniemy się na wiele firm i modeli, wśród których znajdziemy ten, który spełni nasze wszystkie oczekiwania. Szukając idealnego jednośladu, który pozwoli nam omijać korki, warto jednak zwracać uwagę na moc maksymalną, ponieważ wiele z nich ma więcej niż 10 kW. Rynek jest dość bogaty, a z każdymi targami motoryzacyjnymi dopisujemy do listy kolejne modele.

AliExpress z pomocą

Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem z chińskimi produktami są mało znane marki, które w mniejszym lub większym stopniu wzorują się na większych producentach. Z tego powodu często nie mają one swojego przedstawicielstwa w Europie. Jeśli więc szukamy okazji, warto zwrócić się na portale typowo z chińskimi produktami, jak GearBest czy AliExpress.

Przeglądając umieszczone tam oferty, z łatwością trafimy na pojazdy najróżniejszego typu – niektóre z nich przypominają swoim wyglądem bardziej skutery, inne motocykle miejskie, a nawet crossy. Można natknąć się także na repliki modeli takich producentów jak Honda czy BMW – oczywiście bez emblematów. Ceny takich pojazdów wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych i co najlepsze, można dostać do nich cały szereg części zamiennych.

Zamawiając towar z Chin, musimy szczególną uwagę zwrócić na przesyłkę. Motocykl nie przyjdzie do nas w małej paczuszce z folii, a najczęściej w dużej skrzyni. Za jego zapakowanie i wysyłkę możemy więc słono zapłacić, a w przypadku ewentualnej reklamacji czy naprawy serwisowej przyjdzie nam odesłać pojazd na nasz koszt. Przed kliknięciem „kup teraz” warto zatem poważnie przeanalizować inne opcje.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kawasaki przeciera szlaki – pracuje nad trójkołowcem
Kawasaki przeciera szlaki – pracuje nad trójkołowcem
Wiemy, że trójkołowiec Kawasaki zostanie wyposażony w tradycyjny widelec przedniego zawieszenia, który połączy mechanizm odpowiedzialny z ruch kół względem siebie podczas pokonywania zakrętów.
Chciał jeździć bez kasku – zginął w wypadku!
Chciał jeździć bez kasku – zginął w wypadku!
Sam Smith propagował jazdę bez kasku, lecz ostatecznie Amerykanin zginął przez brak tego, z czym tak mocno walczył.
Etos jednośladu: Jak etykieta na drodze kształtuje kulturę motocyklistów
Etos jednośladu: Jak etykieta na drodze kształtuje kulturę motocyklistów
Artykuł omawia wpływ zasad etykiety na drodze na kulturę motocyklistów, analizując związki pomiędzy szacunkiem dla zasad ruchu drogowego i cieszeniem się radością z jazdy na jednośladzie.
Ostatnie wpisy