Na jakie oznaczenia uważać na drodze?

Na jakie oznaczenia uważać na drodze?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Znaki drogowe mają na celu ułatwienie prowadzenia pojazdów oraz zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu. Często zdarza się jednak, że kierowcy nie zwracają uwagi na oznaczenia na drodze i jeżdżą polegając na swojej intuicji, a nie na wiedzy. Może to prowadzić do poważnego zagrożenia, kolizji lub wypadku drogowego. Uważać należy na wszystkie znaki, ale są takie, które wymagają szczególnej atencji. 

Oznaczenia sytuacji szczególnych    

Większość kierowców regularnie uczęszczane trasy zna na pamięć i pokonuje je bez patrzenia na znaki. W większości przypadków takie zachowanie uchodzi na sucho, jednak problem rodzi się, kiedy na trasie występuje jakaś zmiana. W przypadku remontu, awarii drogi lub wypadku samochodowego następuje często zmiana organizacji ruchu. O zamknięciu pasa lub jego zwężeniu zazwyczaj informują słupki. W nocy, by zwiększyć widoczność zmian na drodze do oznaczeń dodawana jest jeszcze lampa ostrzegawcza, która błyskającym światłem z daleka uprzedza kierowców o nietypowej sytuacji. Jest to bardzo skuteczny sposób na egzekwowanie uwagi od prowadzących pojazdy, ponieważ w przypadku jeżdżenia “na pamięć”, pionowe znaki ostrzegawcze na poboczu nie zawsze zdają egzamin.   

Znak “Stop”   

“Stop” to jeden z najważniejszych komunikatów na drodze. Ten znak ustawiany jest na skrzyżowaniach i ma za zadanie zapobiegać zderzeniom nadjeżdżających samochodów. Problemem jest tu znowu przyzwyczajenie kierowców. Wiele osób widząc ten znak nie zatrzymuje auta całkowicie, a jedynie zwalnia, jak przy obowiązku ustąpienia pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi. Często słyszy się tłumaczenia w stylu “przecież tędy nigdy nic nie jedzie”, ale wystarczy jedno odstępstwo od tej reguły, aby spowodować naprawdę poważny i niebezpieczny wypadek. Znak “Stop” jest zamieszczany zarówno w wersji pionowej z boku drogi, jak i poziomej w postaci namalowanej w poprzek drogi ciągłej linii. Nawet, jeśli znasz trasę jak własną kieszeń i rzadko kiedy spotykasz się na niej z innymi autami, nie ignoruj znaku “Stop”.   

Znaki ostrzegawcze przed ostrymi zakrętami  

Miejsca, w których nie brakuje ostrych zakrętów, droga jest wąska, a drzewa blokują widoczność, są oznaczane znakami ostrzegawczymi, wskazującymi na ilość zakrętów na drodze. Oprócz tego występuje także informacja o tym, jakie ograniczenie prędkości obowiązuje na danym odcinku. Przy zbyt dużej prędkości bardzo łatwo jest wypaść z zakrętu lub zboczyć z toru drogi i wejść w zderzenie czołowe. Ignorowanie takich sygnałów drogowych i wyprzedzanie samochodów na krętej trasie z ograniczoną widocznością jest absolutnie karygodne i bardzo niebezpieczne. Każdy odpowiedzialny kierowca wie, że na pełnej zakrętów trasie należy szczególnie uważać, ale znaki informują o zawiłości na drodze zanim jeszcze jest ona widoczna. Dzięki temu oraz przestrzeganiu ograniczenia prędkości, możesz zachować najwyższą ostrożność przed wejściem w zakręt. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kawasaki Z650 2020 – moc wypakowana elektroniką!
Kawasaki Z650 2020 – moc wypakowana elektroniką!
Targi WMS mogą zostać podbite przez Z650 ze stajni Kawasaki. Ten średniej wielkości motocykl ma w sobie to, co lubią fani nowoczesnej motoryzacji: dynamiczny silnik i wszechobecną elektronikę.
Ile kosztuje zarejestrowany quad? Sprawdzamy!
Ile kosztuje zarejestrowany quad? Sprawdzamy!
Koszty quadów mogą znacząco różnić się od siebie w zależności od modelu czy stanu użytkowania. Ile kosztują pojazdy zarejestrowane i jaka jest różnica?
Łowicz: motocyklista na podwójnym gazie trafił w ręce mundurowych
Łowicz: motocyklista na podwójnym gazie trafił w ręce mundurowych
Przed wsiadaniem na motocykl warto pomyśleć dwa razy. Boleśnie przekonał się o tym 37-letni mężczyzna z powiatu skierniewickiego. Miejmy nadzieję, że zapamiętą tę lekcję do końca życia.
Ostatnie wpisy