Auto w abonamencie — na czym polega ta usługa

MOTO MOTO
Auto w abonamencie — na czym polega ta usługa
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wynajem auta na abonament staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród osób, których nie stać na zakup nowego samochodu. Długoterminowy wynajem pojazdu to wygodna opcja z wielu względów. Chcesz jeździć autem dostosowanym do swoich potrzeb? Dowiedz się, jak działa abonament samochodowy!

Samochód na abonament, czyli wynajem długoterminowy

Samochód w abonamencie to nic innego jak wynajem długoterminowy. Usługa polega na comiesięcznym wpłacaniu ustalonej kwoty przez kierowcę w okresie 1-3 lat. Po tym czasie, wraz z zakończeniem umowy, auto można zwrócić, wymienić na inny model lub wykupić.

Jak wygląda procedura? To proste! Najpierw przeglądasz ofertę samochodów i wybierasz model auta. Następnym krokiem są formalności, czyli ustalenie wpłaty własnej i miesięcznych rat, a także ustalenie limitu kilometrów na rok. W umowie zawiera się również wysokość kwoty ewentualnego wykupu. Po podpisaniu umowy przychodzi czas na odbiór auta. I to już wszystko!

wynajem długoterminowy umowa
Fot.: Pixabay/pexels.com

Zalety auta na abonament

Auto na abonament jest wygodną opcją, którą klienci szczerze doceniają. Kierowcy odczuwają elastyczność wynajmu długoterminowego i z tego względu najczęściej, tuż po zakończeniu umowy, decydują się na ponowne wynajęcie innego modelu. Poznaj wszystkie zalety auta na abonament!

  • Nowy samochód – dostęp do najpopularniejszych marek i modeli samochodów to nie lada gratka dla fanów nowoczesnej motoryzacji. Dzięki usłudze abonamentowej możesz jeździć nowym samochodem bez konieczności wydawania kosmicznej sumy. 
  • Niski wkład własny – wkład własny jest tu znacznie niższy niż w przypadku leasingu, albo nie ma go wcale (jest to możliwe, jednak wtedy miesięczne raty są wyższe). 
  • Stała miesięczna opłata – aby ustalić opłatę abonamentową, bierze się pod uwagę wiele czynników, m.in. model samochodu, limit kilometrów oraz kwestie związane z obsługą samochodu. Koszty związane z wynajęciem auta są niezmienne, nie mogą wzrosnąć podczas trwania umowy.
  • Obsługa samochodu – decydując się na wynajęcie samochodu nie musisz przejmować się kwestiami takimi jak: obsługa serwisowa, ubezpieczenia, przechowywanie opon oraz sezonowa wymiana opon. W razie naprawy kierowca nie pozostaje z niczym — dostaje samochód zastępczy. 
  • Wiarygodne źródło – wynajem samochodu w firmie, która profesjonalnie zajmuje się tym od lat to tzw. pewnik: przejrzystość oferty, określony czas trwania umowy oraz wsparcie ze strony dostawcy to absolutne podstawy usługi abonamentowej. 
  • Wykup lub zwrot – po wygaśnięciu umowy, wynajęte auto można zwrócić lub kontynuować usługę. Klient ma także możliwość wykupu samochodu — decyzja należy do niego, firma nie może niczego narzucić. 
samochód mercedes
Fot.: Mike B/pexes.com

Wady auta na abonament

Wszystko ma swoje dobre i złe strony, i w przypadku samochodu na abonament również można wyszczególnić kilka niesprzyjających klientom kwestii. Na szczęście nie jest ich dużo i zdecydowanie nie przesłaniają one wartości zalet wynajmu długoterminowego. 

  • Nie jesteś właścicielem – niestety, usługa abonamentowa to tylko i wyłącznie użytkowanie samochodu. Umowa upoważnia Cię do jeżdżenia autem, ale prawnie nie jesteś jego właścicielem. Kierowca nie może zatajać przed firmą wypadków, napraw itp., ponieważ pojazd jest własnością firmy. 
  • Limit przebiegu – maksymalna liczba kilometrów przejechanych w ciągu roku jest jednym z punktów umowy, którego należy się trzymać. W przeciwnym wypadku, za każdy nadprogramowy kilometr, naliczana jest dodatkowa opłata. 
  • Ograniczenia – samochody dostępne w wypożyczalniach są nowe i często bardzo drogie. Przez to firma, chcąc zachować odpowiedni standard, może zabronić przewożenia zwierząt czy wyjazdu za granicę. 

Model auta to nie wszystko — na co zwrócić uwagę?

Przed podpisaniem umowy upewnij się, że wszystko jest jasno opisane. Niedomówienia lub brak świadomości na temat pewnych kwestii mogą skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Zwróć szczególną uwagę na:

  • dopłaty – firma może narzucić dodatkowe opłaty za przewóz zwierząt czy palenie papierosów,
  • wyjazdy za granicę – zanim udasz się na wakacje poza krajem, upewnij się, że ze strony wypożyczalni nie są wymagane żadne pozwolenia,
  • osoby trzecie – większość firm ogranicza prawo do użytkowania samochodów jedynie do osoby, która podpisuje umowę i jest oficjalnym abonentem,
  • pakiet opon – usługa powinna zapewniać opony zarówno na okres letni, jak i zimowy, 
  • limit kilometrów – ilość przejechanych kilometrów jest z góry założona, jednak jeśli wiesz, że będziesz potrzebował ich więcej, koniecznie sporządź z firmą aneks do umowy o zwiększeniu limitu. 
wyjazd wynajętym samochodem za granicę
Fot.: Rawpixel/elements.envato.com

Kto może skorzystać z tej usługi

Aby wynająć samochód, trzeba spełniać pewne warunki, związane głównie z przejrzystością finansową. Jest to normalne, ponieważ żadna firma nie chce narażać się na straty. 

Przede wszystkim należy mieć ukończone 18 lat — żadna wiarygodna firma nie zawrze umowy z osobą niepełnoletnią. Zbyt młody wiek to nie jedyna przeszkoda. Aby móc skorzystać z usługi abonamentowej trzeba mieć zdolność kredytową. Kolejny warunek w zasadzie łączy się z poprzednim, ponieważ przy wynajmie długoterminowym należy mieć stały dochód, dzięki czemu wypożyczalnia ma pewność, że miesięczne opłaty będą regulowane. I ostatnia, nie mniej ważna kwestia to posiadanie statusu osoby fizycznej lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą. 

umowa abonamentowa
Fot.: Andrea Piacquadio/pexels.com

Ile kosztuje auto w abonamencie?

Ceny za wynajem długoterminowy są bardzo zróżnicowane — dolna kwota to około 600 zł miesięcznie. Pod uwagę branych jest wiele czynników, które składają się na finalny koszt. Znaczenie ma wszystko: marka, model, typ nadwozia, limit kilometrów, czas trwania umowy, pakiet usług. Rata miesięczna uwarunkowana jest również wysokością wkładu własnego. 

Podsumowanie

Zakup samochodu wiążę się z dużymi zobowiązaniami, podczas gdy wynajem długoterminowy to bardzo wygodna opcja dla tych, którzy nie chcą wiązać się z pojazdem. Ponadto, oferty samochodów są bogate, a warunki korzystne. Nie zwlekaj i skorzystaj z usługi abonamentowej — gwarantujemy, że to dobry wybór!

Zdjęcie główne: Sarmad Mughal/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rajd Dakar. Kuba Przygoński stoi przed szansą wywalczenia podium
Rajd Dakar. Kuba Przygoński stoi przed szansą wywalczenia podium
Kuba nie ukrywa, że obrał sobie za cel poprawę swojego dotychczasowego najlepszego, czwartego, miejsca. Wyczyn ten udał się Polakowi w 2019 roku.
Jazda motocyklem w korku — o tych zasadach pamiętaj!
Jazda motocyklem w korku — o tych zasadach pamiętaj!
Sprawdź, jakie są zasady omijania motocyklem samochodów stojących w korku lub na światłach!
Skręcanie ciężkim motocyklem – na co zwrócić uwagę?
Skręcanie ciężkim motocyklem – na co zwrócić uwagę?
Poznaj niezawodne sposoby, które znacząco ułatwią Ci oswojenie się z ciężkim motocyklem. Po przeczytaniu naszego poradnika szosa stanie się dla Ciebie jeszcze bardziej przyjazna.
Ostatnie wpisy