Enduro, a cross – różnice i podobieństwa

ENDURO I CROSS
Enduro, a cross – różnice i podobieństwa
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z punktu widzenia osoby, która dopiero co złapała bakcyla motocyklowego – enduro i cross to zwroty pełne niejasności. Co tak naprawdę kryje się za tymi pojęciami i czym się różnią?  

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie wymarzonego motocykla, warto zbadać grunt i dowiedzieć się kilka ważnych rzeczy, które z pewnością ułatwią Wam drogę do hobbystycznego motorsportu. Pierwszym pytaniem, jakie powinieneś sobie zadać to – jaki motocykl offroadowy sprosta Twoim oczekiwaniom? 

Po pierwsze, zarówno typy cross i enduro to motocykle offroadowe. Jednakże, jak w wielu przypadkach, diabeł tkwi w szczegółach – środowisko przeznaczone dla obydwu maszyn różni się diametralnie. Jeśli marzysz o hopkach i backlipach to raczej powinieneś zdecydować się na mocnego i lżejszego crossa 2T. Warto wspomnieć, że crossy nie wymagają homologacji – a więc pojazdy te nie są dopuszczone do ruchu drogowego. Kierunkowskazy, oświetlenia, tablice rejestracyjne czy wyciszony tłumik to niepotrzebny i niepraktyczny dodatek do takich pojazdów. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest dwojaka. Po pierwsze, podstawowym atutem crossa jest jego lekkość – to ona umożliwia wykonanie zapierających dech w piersiach akrobacji. Po drugie, są to oficjalne wymogi bezpieczeństwa organizatorów crossowych imprez. Z racji widowiskowości i idącemu w parze niebezpieczeństwu, w motocrossie nie ma miejsca na błędy czy chociażby domniemanie ryzyka. Rozbite szkło to potencjalne ryzyko obrażeń pozostałych uczestników toru. 

Środowiskiem naturalnym motocrossu jest tor – to właśnie tam, pośród nierówności terenu, pojazd ten czuje się najlepiej. Regułą jest, że cross o wskazanej pojemności będzie lżejszy od ekwiwalentu typu enduro. I chociaż ryzykowne akrobacje są możliwe do wykonania na enduro, to jednak nie jest to coś, w czym ów typ motocykli  sprawdza się najlepiej.

Poza wyglądem zewnętrznym i dodatkami cross znacznie różni się od enduro. A wszystko za sprawą jednostki napędowej – silnik i skrzynia biegów, które znajdziecie w crossie, lepiej znoszą ciągłą zmianę obrotów niż utrzymanie maksymalnego przewidzianego ustawienia na ostatnim biegu.

Enduro…?

Warto zacząć od wyżej wspomnianego faktu – enduro 4T o podobnej pojemności co 2T, poza większą wagą całkowitą, wygeneruje również większą moc. Zawieszenia enduro są elastyczniejsze i lepiej zestrojone niż ich odpowiedniki używane w motocrossie. Motocykle enduro zaprojektowane są z myślą o długodystansowych odcinkach offroadowych. 

Jeśli chodzi o zasięg i spalanie – w przypadku crossa próżno szukać uśrednionych danych. Nie jest to pojazd, w którym powinno przejmować się spalanymi oktanami. Szacuje się jednak, że taką maszyną ciężko wykręcić więcej niż 100 km w terenie, biorąc nawet pod uwagę ecodriving. 

Silniki enduro skonstruowane są w inny sposób dostosowany do warunków, w których te motocykle czują się jak ryba w wodzie. Standardem jest, że enduro posiada zbiorniki paliwa o większej pojemności. Co ważne, leśne trasy są mniej wymagające niż tor – w rezultacie spalanie takiego motoru napędowego jest o wiele mniejsze. 

Kwestia eksploatacji – inna para kaloszy

Wyczynowa jazda po torze motocrossowym wymaga częstszego remontu, co, oczywiście, równoznaczne jest z większymi wydatkami. Tłok, sworzeń, komplet uszczelek, korba –  to wydatek znacznie przekraczający tysiąc złotych. Jest to też koszt samych części, więc jeśli nie macie smykałki do klucza, czekają was kolejne wydatki i problemy. Ciężko jest bowiem znaleźć fachowca, który za podobną usługę policzy mniej niż kolejne tysiąc złotych. 

Eksploatacja Enduro

Enduro 4T to najbezpieczniejsza i najbardziej komfortowa opcja. Czterosuwowy silnik bez względu na warunki czy doświadczenia nie wymaga generalnego remontu co sezon. Faktem jest, że 4T bez remontu pojeździ dłużej niż crossowe 2T – jest to szczególnie prawdziwe przy pojemnościach przekraczających 500 cm3. 

Wszystko ma jednak swoją cenę – kiedy po kilku latach przyjdzie czas na remont, trzeba będzie zapłacić pokaźną sumkę pieniędzy. Nie zmienia to jednak faktu, że enduro jest tańsze i prostsze w utrzymaniu. Poza tym homologacja w motocyklach enduro ułatwia życie – taki pojazd sprawdzi się znakomicie zarówno na offroadzie, jak i asfalcie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zobacz Husqvarna Devil S Concept – motocykl przyszłości!
Zobacz Husqvarna Devil S Concept – motocykl przyszłości!
Uważasz, że widziałeś w życiu już wszystko i nic Cię nie zaskoczy? W takim razie sprawdź najnowszy projekt Haochena Wei. To motocykl o nazwie Husqvarna Devil S Concept!
Co zwiększa bezpieczeństwo ruchu drogowego?
Co zwiększa bezpieczeństwo ruchu drogowego?
W dzisiejszych czasach praktycznie każdy ,kierowca ma swój samochód i porusza się nim na co dzień, przez co ruch na drogach jest bardzo intensywny, a wypadki zdarzają się kilkadziesiąt razy na dobę. Zobacz, co podnosi poziom bezpieczeństwa na drogach.
Eksploatacja i konserwacja łańcucha w motocyklu – najważniejsze zasady
Eksploatacja i konserwacja łańcucha w motocyklu – najważniejsze zasady
Chcesz wiedzieć, jak konserwować łańcuch napędowy w motocyklu? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się!
Ostatnie wpisy