Jak działa napęd hybrydowy w Toyocie?

MOTOŚWIAT
Jak działa napęd hybrydowy w Toyocie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Napęd hybrydowy w autach marki Toyota to jedna z najnowocześniejszych technologii samochodowych. Na przestrzeni lat stała się kluczowym katalizatorem zmian w świecie motoryzacji. Jeśli ciekawi Cię, na czym polega ten fenomen i jakie korzyści przynosi zarówno dla środowiska, jak i dla użytkowników, to koniecznie sprawdź nasz artykuł!

Napęd hybrydowy Toyoty – podstawy

Podstawowym źródłem napędu w każdej Toyocie hybrydowej, jest silnik spalinowy. Działa on w tradycyjny sposób, tak samo, jak w konwencjonalnym samochodzie. Jest on jednak wspomagany przez drugą jednostkę, którą jest silnik elektryczny.

Przykładowo, nowa Toyota Yaris jest wyposażona w silnik benzynowy 1,5 VVTi oraz drugi silnik elektryczny. Ten ostatni wykorzystuje inwerter, który przekształca prąd z akumulatorów i dostarcza w ten sposób potrzebną do jazdy energię. Co istotne, jednostka elektryczna może współpracować ze spalinową lub działać samodzielnie.

Zastosowanie tego rozwiązania sprawia, że nowa Toyota Yaris w wersji hybrydowej charakteryzuje się nie tylko zdecydowanie niższą emisją dwutlenku węgla (około 87 g/km przy 122-128 g/km spalinowych modeli), ale także znacznie mniejszym średnim zużyciem paliwa (wynoszącym około 3,8 litra przy 5,2-5,6 litra dla wersji z tradycyjnym napędem).

Napęd hybrydowy i jego system zarządzania

Kluczem działania napędu hybrydowego Toyoty jest jego zaawansowany system zarządzający. Pozwala on na lepsze zoptymalizowanie obu silników poprzez zautomatyzowaną kontrolę nad tym, który z nich jest w danym momencie używany.

Nowa Toyota Corolla w wersji hybrydowej może wykorzystywać na przykład silnik elektryczny do spokojnej jazdy po mieście przy niskich prędkościach, ograniczając w ten sposób spalanie oraz emisję CO2. Jednakże przy większym obciążeniu czy szybkości, przełączy się na silnik spalinowy, a jednostka elektryczna będzie służyć jedynie za wsparcie.

W jaki sposób się to odbywa i jak nowa Toyota Corolla wie, kiedy powinna wykorzystywać dany silnik? Samochody tej marki są wyposażone w zaawansowany monitoring parametrów jazdy takich jak prędkość, obciążenie, temperatura i inne czynniki wpływające na wydajność auta. Dzięki temu system może na bieżąco podejmować decyzje o wyborze odpowiedniego źródła napędu.

Napęd hybrydowy i odzyskiwanie energii

Nowoczesne napędy Toyoty pomagają jeszcze bardziej zwiększyć efektywność jazdy i oszczędności na paliwie. Odbywa się to na skutek regeneracji energii, która może być ponownie wykorzystana przez silnik elektryczny.

W jaki sposób to działa? Przykładowo, kiedy nowa Corolla Sedan rozpoczyna proces hamowania lub zwalniania, koła przekazują energię kinetyczną do napędu. W przypadku tradycyjnych samochodów ta byłaby wytracona przez tarcze hamulcowe, jednakże przy rozwiązaniach hybrydowych, silnik zaczyna działać jak generator i przekształca energię kinetyczną na elektryczną, która może być ponownie wykorzystana.

To tylko niektóre z zalet napędu hybrydowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co nowa Corolla Sedan i inne nowoczesne modele mają do zaoferowania, koniecznie skontaktuj się ze specjalistami z autoryzowanego salonu Toyota Poznań Ukleja!

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Motocykl na kat. B:   Husqvarna Svartpilen 125 atakuje rynek
Motocykl na kat. B: Husqvarna Svartpilen 125 atakuje rynek
Svartpilena napędza jednocylindrowy silnik o pojemności 125 cm3, który nie tylko spełnia normę Euro 5, ale również ma zapewnić niskie zużycie paliwa.
Jak wybrać odpowiednią maszynę do formowania drutu – poradnik dla przemysłu
Jak wybrać odpowiednią maszynę do formowania drutu – poradnik dla przemysłu
Poznaj kluczowe czynniki do wyboru idealnej maszyny do formowania drutu, aby zoptymalizować i ułatwić proces produkcji w swoim zakładzie przemysłowym.
Badanie. Prawie połowa kierowców chce podwyżek OC dla młodych kierowców
Badanie. Prawie połowa kierowców chce podwyżek OC dla młodych kierowców
Badanie przeprowadzone przez UCE Research i SYNO Poland na reprezentatywnej próbie 1008 dorosłych, posiadających prawo jazdy Polaków, w wieku 18-80 lat.
Ostatnie wpisy