Jak działa napęd hybrydowy w Toyocie?

MOTOŚWIAT
Jak działa napęd hybrydowy w Toyocie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Napęd hybrydowy w autach marki Toyota to jedna z najnowocześniejszych technologii samochodowych. Na przestrzeni lat stała się kluczowym katalizatorem zmian w świecie motoryzacji. Jeśli ciekawi Cię, na czym polega ten fenomen i jakie korzyści przynosi zarówno dla środowiska, jak i dla użytkowników, to koniecznie sprawdź nasz artykuł!

Napęd hybrydowy Toyoty – podstawy

Podstawowym źródłem napędu w każdej Toyocie hybrydowej, jest silnik spalinowy. Działa on w tradycyjny sposób, tak samo, jak w konwencjonalnym samochodzie. Jest on jednak wspomagany przez drugą jednostkę, którą jest silnik elektryczny.

Przykładowo, nowa Toyota Yaris jest wyposażona w silnik benzynowy 1,5 VVTi oraz drugi silnik elektryczny. Ten ostatni wykorzystuje inwerter, który przekształca prąd z akumulatorów i dostarcza w ten sposób potrzebną do jazdy energię. Co istotne, jednostka elektryczna może współpracować ze spalinową lub działać samodzielnie.

Zastosowanie tego rozwiązania sprawia, że nowa Toyota Yaris w wersji hybrydowej charakteryzuje się nie tylko zdecydowanie niższą emisją dwutlenku węgla (około 87 g/km przy 122-128 g/km spalinowych modeli), ale także znacznie mniejszym średnim zużyciem paliwa (wynoszącym około 3,8 litra przy 5,2-5,6 litra dla wersji z tradycyjnym napędem).

Napęd hybrydowy i jego system zarządzania

Kluczem działania napędu hybrydowego Toyoty jest jego zaawansowany system zarządzający. Pozwala on na lepsze zoptymalizowanie obu silników poprzez zautomatyzowaną kontrolę nad tym, który z nich jest w danym momencie używany.

Nowa Toyota Corolla w wersji hybrydowej może wykorzystywać na przykład silnik elektryczny do spokojnej jazdy po mieście przy niskich prędkościach, ograniczając w ten sposób spalanie oraz emisję CO2. Jednakże przy większym obciążeniu czy szybkości, przełączy się na silnik spalinowy, a jednostka elektryczna będzie służyć jedynie za wsparcie.

W jaki sposób się to odbywa i jak nowa Toyota Corolla wie, kiedy powinna wykorzystywać dany silnik? Samochody tej marki są wyposażone w zaawansowany monitoring parametrów jazdy takich jak prędkość, obciążenie, temperatura i inne czynniki wpływające na wydajność auta. Dzięki temu system może na bieżąco podejmować decyzje o wyborze odpowiedniego źródła napędu.

Napęd hybrydowy i odzyskiwanie energii

Nowoczesne napędy Toyoty pomagają jeszcze bardziej zwiększyć efektywność jazdy i oszczędności na paliwie. Odbywa się to na skutek regeneracji energii, która może być ponownie wykorzystana przez silnik elektryczny.

W jaki sposób to działa? Przykładowo, kiedy nowa Corolla Sedan rozpoczyna proces hamowania lub zwalniania, koła przekazują energię kinetyczną do napędu. W przypadku tradycyjnych samochodów ta byłaby wytracona przez tarcze hamulcowe, jednakże przy rozwiązaniach hybrydowych, silnik zaczyna działać jak generator i przekształca energię kinetyczną na elektryczną, która może być ponownie wykorzystana.

To tylko niektóre z zalet napędu hybrydowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co nowa Corolla Sedan i inne nowoczesne modele mają do zaoferowania, koniecznie skontaktuj się ze specjalistami z autoryzowanego salonu Toyota Poznań Ukleja!

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zmiana biegów w motocyklu – wyjaśnienia dla początkujących
Zmiana biegów w motocyklu – wyjaśnienia dla początkujących
Zmiana biegów to podstawowa czynność związana z prowadzeniem motocykla. Wyjaśniamy, kto może prowadzić motocykl oraz jak robić to prawidłowo.
Co grozi za jazdę na jednym kole na drodze publicznej? Sprawdzamy
Co grozi za jazdę na jednym kole na drodze publicznej? Sprawdzamy
Czy jazda na jednym kole jest legalna? Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź wielu motocyklistów. Oto najważniejsze informacje dotyczące tego, co grozi za jazdę na jednym kole na drodze publicznej.
Honda Gold Wing będzie miała radary – o chodzi?
Honda Gold Wing będzie miała radary – o chodzi?
Coraz większa liczba motocykli turystycznych jest wyposażona w radary i adaptacyjny tempomat. Teraz te technologie trafią również do Hondy Gold Wing.
Ostatnie wpisy