Kulturalna jazda w grupie – jak się powinna odbywać?

Kulturalna jazda w grupie – jak się powinna odbywać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Spotkania motocyklistów to wielkie wydarzenie dla każdego miłośnika jednośladów. To niesamowite doświadczenie dla kierowców, ale trzeba pamiętać, że na takich spotkaniach należy zachować szczególną ostrożność i kulturę. Chcesz dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują podczas jazdy w grupie?  W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Jazda w grupie zgodnie z planem

Zorganizowane grupy motocyklistów powinny mieć określony plan jazdy. Warto w grupie ustalić, jak będzie przebiegał przejazd, by każdy kierowca wiedział, w którą stronę się kierować. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest się zorganizować w większej grupie. Warto również pamiętać, że każdy powinien mieć numer telefonu do osoby, która tworzyła plan. Dzięki temu w każdej chwili będzie można do niej zadzwonić i zapytać, gdzie się kierować. Warto też określić prędkość jazdy, aby nikt nie zostawał z tyłu, ani też nie wyrywał się przed szereg. Bardzo ważne jest również ustalenie konkretnych gestów, za pomocą których można się komunikować w czasie jazdy.

Przewodnik dla grupy – dlaczego warto go wyznaczyć?

Doskonałym pomysłem jest wyznaczenie osoby, która będzie jej przewodnikiem. To właśnie ona będzie prowadziła grupę. Najlepiej, by była to osoba doświadczona, która na motocyklu porusza się od wielu lat. Dodatkowo powinna znać cały przejazd i trasę na pamięć. Przewodnik musi znać drogę i warunki, jakie na niej panują. Dzięki temu będzie mogła komunikować innym uczestnikom przejażdżki, czego mogą się spodziewać. Takie rozwiązanie sprawi, że podróż w grupie przebiegnie bez żadnych problemów. 

Zamykający grupę – dlaczego warto go wyznaczyć?

Nie można również zapomnieć o osobie, która będzie zamykać grupę. Taka osoba jest odpowiedzialna za pilnowanie tego, co dzieje się wewnątrz grupy. Dodatkowo musi dopilnować, by nikt nie zostawał w tyle. Osoby, które mają pełnić funkcję zamykającego i otwierającego motocyklisty, powinni doskonale znać język motocyklistów. Dzięki temu komunikacja w grupie będzie łatwiejsza.

Odpowiednie odstępy to podstawa

Błędem wielu grup jest jazda niemal koło w koło. Nie jest to bezpieczne dla żadnego z kierowców. Zazwyczaj zalecana jest jazda w dwóch kolumnach. W nich kierowcy powinni być odsunięci od siebie o kilka długości kół. Dzięki temu każdy kierowca będzie miał dla siebie wystarczająco dużo przestrzeni na drodze. Jeśli jednak przewodnik grupy zaleci inny sposób jazdy, to warto pamiętać, by między każdym kierowcą był odpowiedni odstęp. Zapewni to bezpieczeństwo na drodze.  

Znając już kilka zasad kulturalnej jazdy w grupie, można do takiej dołączyć. To podstawowe zasady, o których powinien pamiętać każdy motocyklista, który bierze udział w takim wydarzeniu. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dealerzy obawiają się nadchodzącej zmiany – będziesz mógł oddać wadliwy motocykl do salonu?
Dealerzy obawiają się nadchodzącej zmiany – będziesz mógł oddać wadliwy motocykl do salonu?
Awaria motocykla? Nic nie szkodzi, salon sam będzie musiał go odebrać. To realia po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o prawach konsumenta. Dowiedz się więcej!
Czy można kupić dobry kask na motocykl za 200 złotych?
Czy można kupić dobry kask na motocykl za 200 złotych?
To karkołomne zadanie wydaje się niemożliwe, jednak nawet w tym przedziale cenowym wyrwać można dobrej jakości kaski, które idealnie sprawdzą się podczas jazdy motocyklem. Sprawdź nasze propozycje kasków do 200 zł.
Niespodzianka na setną rocznicę marki Moto Guzzi. Skrzętnie ukryta wskazówka rozpaliła wyobraźnię fanów
Niespodzianka na setną rocznicę marki Moto Guzzi. Skrzętnie ukryta wskazówka rozpaliła wyobraźnię fanów
Nieoficjalny jeszcze model kształtem ma przypominać modele takie jak Griso czy też Bellagio.
Ostatnie wpisy