Najważniejsze zasady kulturalnego motocyklisty

Najważniejsze zasady kulturalnego motocyklisty
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Motocykle są dosyć popularne i w naszym kraju w sezonie porusza się nimi naprawdę sporo osób. Muszą jednak pamiętać o pewnych zasadach, które powinien respektować każdy motocyklista. 

Szacunek do drugiego człowieka to podstawa pokojowego życia w społeczeństwie. Z tego powodu nawet pomiędzy motocyklistami obowiązują pewne niepisane zasady, dzięki którym cała grupa jest lepiej postrzegana, a jej członkowie szanują siebie nawzajem. Niżej wymienione zasady kulturalnego motocyklisty powinny być przestrzegane przez każdą osobę wsiadającą na jednoślad, gdyż dzięki temu drogi będą miejscem bezpieczniejszym i pełnym szacunku, co znacznie zmniejszy ryzyko wypadku. 

Najważniejsza zasada każdego motocyklisty – LWG

Skrót LWG, czyli lewa w górę, to zasada najbardziej kojarzona z motocyklistami. Gdy się mijają podczas poruszania się po ulicach i drogach, a sytuacja na to pozwala, pozdrawiają siebie nawzajem za pomocą uniesienia lewej ręki. Nie jest to jednak jedynie puste pozdrowienie, a okazanie wzajemnego szacunku i pokazanie, że motocykliści mogą na siebie liczyć w razie trudnej sytuacji. 

Dlatego pokazując LWG, trzeba sobą reprezentować to, co niesie ten znak. Mowa tu przede wszystkim o szacunku do pozostałych uczestników ruchu, a także o tym, by w razie potrzeby ruszyć z pomocą innym motocyklistom. Chodzi tu zarówno o wypadki, jak i awarie, które sprawiły, że ktoś utknął na poboczu. W ten sposób buduje się wzajemny szacunek i dobrą chemię pomiędzy wszystkimi motocyklistami. 

„Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe”, czyli zbiór zasad o nieprzeszkadzaniu innym

Motocykle to maszyny niezwykle głośne. Nawet seryjne wydechy w słabszych silnikach przy mocnym wkręceniu się na obroty potrafią być naprawdę głośne. O ile nie jest to zawsze złe, tak warto odpuścić straszenie pieszych czy irytowanie mieszkańców okolicznych budynków specjalnym gazowaniem, tak by być jak najgłośniejszym. Efekt ten jest większy, niż mogłoby się wydawać, gdyż podczas prowadzenia motocykla znaczna część dźwięków jest zagłuszana przez kask na głowie. 

Motocykliści są bardzo często nielubiani przez kierowców samochodów. O ile nierzadko są to po prostu uprzedzenia niewynikające z żadnych szczególnych sytuacji czy też powstałe w wyniku zobaczenia kogoś, kto nie do końca wie, jak kulturalnie się zachowywać, tak warto przestrzegać zasad, by samemu nie stać się osobą krytykowaną przez innych. Mowa tu przede wszystkim o unikaniu niepotrzebnie brawurowej i szybkiej jazdy. Prędkość to nie zabawka i przy odrobinie nieuwagi można zrobić krzywdę nie tylko sobie, ale też innym uczestnikom ruchu. 

Bardzo ważne jest również, aby szacunek do innych kierowców, szczególnie samochodów, okazywać przy ich wyprzedzaniu. Jazda motocyklem po mieście to zbawienie w trakcie korków, lecz przemykając pomiędzy samochodami, należy wciąż pamiętać o właściwej sygnalizacji manewrów oraz zachowaniu bezpiecznego odstępu, tak by zminimalizować ryzyko stłuczki bądź otarcia omijanego samochodu. Warto również zadbać o to, by przy wyprzedzaniu kierowca zobaczył nas w lusterku.

Zdj. główne: steelfish/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

8 + 18 =

  • Janusz 14.07.2022

    Mam Hondę VF1000 . Jeszcze żaden na Harleyu nie oddał LWG. Oni to inny klan.

Rekomendowane
Najciekawsze zastosowania quadów w zimę
Najciekawsze zastosowania quadów w zimę
Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że quad idealnie sprawdza się w okresie zimowym, dzięki kilku praktycznym zastosowaniom. Poznaj kilka najciekawszych.
Postój na motocyklu – jak zaplanować go przed trasą?
Postój na motocyklu – jak zaplanować go przed trasą?
Jak zaplanować postój na motocyklu? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat miejsc, w których warto się zatrzymać. Oferują wszystko to, czego będziesz potrzebował w trakcie podróży.
Jak zmienić język w systemie nawigacji samochodowej?
Jak zmienić język w systemie nawigacji samochodowej?
Odkryj prosty sposób na zmianę języka w systemie nawigacji swojego samochodu. Artykuł pokazuje krok po kroku, jak to zrobić i ułatwić sobie podróż.
Ostatnie wpisy