Jak dobrać odpowiedni kask dla początkującego motocyklisty?

OnetraceAKCESORIA I SPRZĘT

Jak dobrać odpowiedni kask dla początkującego motocyklisty?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Czujesz w sobie pasję i zapał motocyklisty, ale nie masz pojęcia, od czego zacząć? Mamy dla Ciebie kilka porad na start.

Honda: sprzedaż motocykli z serii NC przekroczyła rekordową granicę 1500 sztuk!
2021. Suzuki odkrywa wszystkie karty
BMW: nowy patent dotyczący sterowania motocyklem przy pomocy gestów

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z jednośladami? Dowiedz się, jaki wykonać pierwszy krok. Odpowiedni kask to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu w trakcie jazdy.

Wybór kasku – to ma znaczenie!

Każdy, kto myśli o jeździe na motocyklu, musi przede wszystkim pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Jednoślady mają to do siebie, że są stosunkowo niewielkie, pozwalają na uzyskanie spektakularnych prędkości i nie zapewniają dodatkowej ochrony wynikającej z zamkniętej konstrukcji, czy obecności pasów bezpieczeństwa, jak to ma miejsce w przypadku samochodów. Przez to znacznie łatwiej tutaj o nadszarpnięcie zdrowia użytkownika pojazdu. Oczywiście kask nie zapewni nam stuprocentowego bezpieczeństwa, ale jest on naszym podstawowym środkiem ochrony przed czynnikami zewnętrznymi i naszymi własnymi błędami, naturalnymi u początkujących. 

Niestety  — najwięcej wypadków wynika po prostu z nieuwagi, brawury i niestosowania się do zasad bezpieczeństwa na drodze. Nie bez powodu kask należy do obowiązkowego wyposażenia każdego, kto porusza się jednośladem. Co zrozumiałe, to właśnie głowa jest najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Śmierć na drodze spotyka tysiące osób rocznie, a poważne wypadki dotykają kilkadziesiąt tysięcy uczestników ruchu. Właśnie dlatego nie warto ryzykować. Lepiej poświęcić chwilę uwagi na dobór odpowiedniego kasku dla początkującego motocyklisty. Bez obaw — z  naszymi poradami w ogóle nie będzie to trudne. 

Pamiętajmy jednak, że najważniejszym aspektem, który warto wziąć pod uwagę podczas zakupu kasku, są nasze indywidualne gusta, potrzeby i oczekiwania. Kupujemy kask dla siebie – dlatego przede wszystkim należy przemyśleć to, w jaki sposób będziemy korzystać z jednośladu. Jaki model jest dedykowany do naszego typu pojazdu, jakie właśnie my mamy potrzeby wobec danego motocykla. Warto na przykład odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam na większej wentylacji, czy może raczej na wyciszeniu odgłosów jazdy. 

Jeżeli spokojnie się nad tym wszystkim zastanowimy, to będziemy w stanie określić, jaki kask wybrać dla konkretnego początkującego motocyklisty. Dlatego też na początek przeanalizujmy z osobna każde z kluczowych kryteriów.

Jaki kask? Istnieje kilka różnych typów

Typy kasków motocyklowych to jedno z najważniejszych zagadnień do przyswojenia dla „świeżaków”. W zależności od tego, jak widzimy naszą ścieżkę rozwoju w świecie motocykli, powinniśmy zdecydować się na jeden z poniższych modeli. Kaski dzielą się na:

  • Kaski otwarte – są to kaski przeznaczone dla użytkowników lekkich pojazdów – skuterów i motorowerów, ale także do pełnowymiarowych motocykli i chopperów. Dzięki ich unikatowej konstrukcji możemy poczuć prawdziwy wymiar jazdy. Retro kaski otwarte są lekkie, wytrzymałe i znakomicie wyglądają. Przy tych zaletach problemem może okazać się jednak bezpieczeństwo. To propozycja do jazdy rekreacyjnej, a nie wyczynowej. Dla osób początkujących, które nie aspirują do wyciskania z maszyny ostatnich potów, będą znakomite. Jednak dla poprawy bezpieczeństwa – jeśli to jest nasz priorytet – lepiej zdecydować się na kaski szczękowe i integralne.
  • Kaski szczękowe – to rozwiązanie „2w1”. Dzięki możliwości otwarcia szczęki możemy swobodnie podziwiać widoki, wykonywać wiele czynności bez konieczności zdejmowania kasku, także cieszyć się świeżym powietrzem. Są to jednak kaski, które mają pewne wady. Ze względu na zaawansowaną konstrukcję są stosunkowo drogie. Poza tym często są dosyć ciężkie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że często oferują dobre bezpieczeństwo, a ponadto masę dodatkowych, interesujących „bonusów” – takich jak możliwość instalacji systemu komunikacji.
  • Kaski integralne – bardzo proste, popularne i charakteryzujące się szczególnym bezpieczeństwem. Kaski integralne to propozycja dla każdego, komu zależy na maksymalnej ochronie głowy, przy stosunkowo niskiej cenie i niezbyt wysokiej masie.
  • Kaski Cross i Enduro – to propozycje dla wyczynowców. Tego typu kaski sprawdzają się w rękach osób, które stawiają na off-road i jazdę ekstremalną.

Główne parametry – jakie cechy powinien mieć dobry kask dla motocyklisty?

Podstawowe sprawy, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie wyboru odpowiedniego właśnie dla nas kasku:

  • Wentylacja – różne kaski charakteryzuje różna wentylacja. To typowa kwestia indywidualna. Szczególnie jeśli jeździmy na długich dystansach, brak odpowiedniej wentylacji może nam znacząco utrudnić i uprzykrzyć podróż.
  • Masa – w zależności od wykorzystanych materiałów i konstrukcji kasku możemy mieć do czynienia z lżejszymi lub cięższymi modelami. Co ważne – masa nie musi przekładać się na wyższe bezpieczeństwo.
  • Blenda – kask z blendą to gwarancja sprawnej jazdy w niesprzyjających warunkach świetlnych. Dzięki niej nie musimy korzystać z dodatkowych okularów przeciwsłonecznych, których praktycznie nie da się założyć bez zatrzymywania się. Takie okulary mogłyby także stanowić dla nas spory problem w przypadku jakiegokolwiek wypadku.
  • Akustyka – ten parametr ma wiele wspólnego z wentylacją. Przeważnie im jest ona lepsza, tym gorzej kask radzi sobie z izolowaniem dźwięków jazdy. Coś za coś.

Wszystkie te czynniki należy dostosować do swoich indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Jeśli jeździmy jedynie wieczorem, możemy zrezygnować z blendy. Jeśli podróżujemy szybko, głośnym motocyklem na krótkim dystansie – można postawić na model o lepszej akustyce, a gorszej wentylacji. Jak widać, spraw do rozważenia nie ma aż tak wiele, więc tym bardziej warto poświęcić im chwilę uwagi. Trzeba na spokojnie przemyśleć, kiedy, po co i w jakich warunkach najczęściej chcielibyśmy korzystać z motocykla. W czym z pewnością może być pomocne nasze opracowanie.

(fot. pixabay.com)

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.