Katalizator samochodowy – czym jest, jak działa i dlaczego jest tak ważny?

OnetraceMOTO MOTOWARSZTAT

Katalizator samochodowy – czym jest, jak działa i dlaczego jest tak ważny?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie stosowanych jest wiele różnych rozwiązań, które pozwalają na oczyszczanie spalin, ale jednym z pierwszych, który trafił seryjnie do samochodów, był właśnie katalizator.

Jak myć motocykl?
Domowe sposoby na czyszczenie plam w samochodzie
Urządzenia do sprawdzania ciśnienia w oponach – czy warto je mieć?
Dbanie o środowisko jest istotnym zadaniem oraz obowiązkiem każdego z nas. Nieważne czy właśnie kupujemy ulubiony napój w plastikowej butelce, czy ogrzewamy swój dom lub jedziemy na wakacje – ochrona środowiska zawsze musi być priorytetem. Współczesne samochody wyposażane są w coraz wydajniejsze i bardziej dopracowane jednostki napędowe, jednak powstające w wyniku spalania paliwa gazy mogą negatywnie wpływać na środowisko. Obecnie stosowanych jest wiele różnych rozwiązań, które pozwalają na oczyszczanie spalin, ale jednym z pierwszych, który trafił seryjnie do samochodów, był właśnie katalizator. Dlatego ten element będzie bohaterem naszego dzisiejszego artykułu.

Za co odpowiada katalizator samochodowy?

Tak jak wspominaliśmy we wstępie, katalizatory samochodowe odpowiadają za filtrowanie i przynajmniej częściowe oczyszczanie spalin wydobywających się z naszego układu wydechowego. W katalizatorze zatrzymywane są m.in. tlenek węgla, azotu oraz węglowodory, czyli substancje, które negatywnie wpływają na stan naszego powietrza oraz środowiska. Dzięki katalizatorom emisja szkodliwych substancji spada nawet kilkukrotnie, dzięki czemu samochody nie mają już tak silnego oddziaływania na naszą planetę, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu.

Jak działa katalizator w samochodzie?

Katalizator samochodowy przybiera przeważnie formę niewielkiej puszki, która wchodzi w skład układu wydechowego i montowana jest tuż za kolektorem. We wnętrzu katalizatora znajduje się specjalna struktura o kształcie plastra miodu, która najczęściej wykonana jest z metalu lub ceramiki. Spaliny, które wydostają się z naszej jednostki napędowej, przechodzą przez katalizator, w którym zostają oczyszczone, a następnie trafiają do kolejnych sekcji układu wydechowego.

Samo działanie katalizatora sprowadza się do podstawowych reakcji chemicznych. W wyniku kontaktu substancji znajdujących się w spalinach z tlenem powstają znacznie mniej szkodliwe dla ludzi oraz środowiska gazy, m.in. azot, para wodna oraz dwutlenek węgla.

Ekologia w nowoczesnych samochodach

W nowoczesnych samochodach oprócz, a czasem zamiast katalizatorów montowane są specjalne filtry. Najczęściej są to filtry DPF oraz GPF, które jeszcze skuteczniej oczyszczają spaliny, które wydobywają się z naszego samochodu. Są one jednak znacznie bardziej wymagające pod kątem użytkowania oraz serwisowania, w przypadku jakiejkolwiek usterki, również zdecydowanie bardziej kosztowne.

Gdzie znaleźć nowy katalizator do swojego samochodu?

Wybierając nowy katalizator do swojego samochodu, powinniśmy się upewnić, że wybrany przez nas produkt spełnia wszystkie normy, a także zagwarantuje nam bezawaryjne użytkowanie w kolejnych latach.

Jeśli szukacie Państwo sprawdzonego dostawcy katalizatorów oraz innych części do różnych modeli samochodów, to koniecznie zapoznajcie się z ofertą dostępną na stronie https://www.ucando.pl/k/katalizatory/U1206. Zapraszamy również do skorzystania z pełnej oferty sklepu internetowego Ucando.pl, w którym znajdziecie tysiące części pochodzących od renomowanych dostawców.

Zdjęcie: materiał Klienta.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.