Najem długoterminowy i leasing aut dla osób prywatnych – najważniejsze różnice

MOTOŚWIAT
Najem długoterminowy i leasing aut dla osób prywatnych – najważniejsze różnice

Materiał Partnera

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeśli nie zakup auta na własność, to…? Zanim podejmiesz decyzję, warto rozważyć różne możliwości. A te wcale nie kończą się na leasingu konsumenckim. Do wyboru masz także długoterminowy najem auta. Czym różnią się oba te rozwiązania i które z nich sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? Sprawdź!

Na czym polega leasing konsumencki?

Taka forma użytkowania samochodu nie różni się wiele od leasingu samochodów dla firm. Różnica polega przede wszystkim na tym, kto jest leasingobiorcą – w przypadku leasingu konsumenckiego jest to osoba prywatna, która wykorzystuje auto do osobistych celów.

W tym modelu leasingodawca oferuje możliwość zakupu wybranego modelu samochodu dla swojego klienta. Po zakupie pojazd trafia do leasingobiorcy, który spłaca go w formie rat leasingowych. Przy zakupie może dokonać również wpłaty wkładu własnego, dzięki któremu wysokość rat jest mniejsza.

Na czym polega najem długoterminowy?

Najem długoterminowy to model, w którym firma udostępnia samochód, który ma już w swoich zasobach. Najemca opłaca co miesiąc czynsz, którego wysokość jest indywidualnie ustalana z wynajmującym.

Najważniejsze różnice pomiędzy leasingiem a najmem długoterminowym

Mimo że obie formy użytkowania samochodu wydają się podobne, w rzeczywistości różnią się kilkoma istotnymi kwestiami:

  • w przypadku leasingu firma dopiero zobowiązuje się do zakupu samochodu na rzecz leasingodawcy, w przypadku najmu długoterminowego – jest już jego właścicielem;
  • raty leasingowe są ustalane tak, aby na koniec okresu leasingowania ich wysokość zrównoważyła koszty zakupu auta i inne, związane z jego eksploatacją, w przypadku najmu długoterminowego wysokość rat może być ustalana dość swobodnie (dzięki temu często są niższe od rat leasingowych);
  • w przypadku najmu długoterminowego za wady fizyczne samochodu odpowiada właściciel (firma), jeśli takie wady zostaną stwierdzone w leasingowanym aucie, leasingobiorca powinien kierować swoje roszczenia bezpośrednio do producenta – czyli postępować tak jak w sytuacji, w której to on byłby właścicielem;
  • okres leasingowania jest przeważnie dłuższy niż okres najmu, ale nie musi być to regułą – wszystko zależy od ustaleń z firmą, która jest właścicielem samochodu;
  • w cenę najmu długoterminowego są wliczone dodatkowe opłaty – za ubezpieczenia czy przeglądy, w przypadku leasingu wszystkie te opłaty ponosi leasingobiorca;
  • raty leasingowe są wyliczane tak, aby po zakończeniu okresu leasingowania użytkownik mógł wykupić auto po niewielkiej, często symbolicznej cenie, w przypadku najmu taki wykup również jest możliwy, ale najczęściej za kwotę 30-50% wartości auta;
  • w najmie długoterminowym często obowiązuje roczny limit kilometrów.

Najem czy leasing samochodu – co będzie dla Ciebie najlepszą opcją?

Podczas codziennego korzystania z samochodu prawdopodobnie nie będzie stanowiło dla Ciebie różnicy to, czy użytkujesz go w formie leasingu, czy najmu. Warto jednak pamiętać, że najem długoterminowy trwa zazwyczaj krócej. Taka forma wymaga także mniejszej ilości formalności, zdejmuje także z użytkownika obowiązek dbania o przeglądy czy ubezpieczenie.

Na leasing warto natomiast postawić, jeśli chcesz korzystać z auta dłużej, a docelowo – stać się jego właścicielem. Przy wpłacie wkładu własnego i odpowiednio skalkulowanych ratach leasingowych możesz wykupić samochód bardzo niskim kosztem!

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dbać o klimatyzację w samochodzie?
Jak prawidłowo dbać o klimatyzację w samochodzie?
Dowiedz się, jak klimatyzacja samochodowa wymaga regularnej konserwacji i zrozum, jak ważny jest regularny serwis dla jej długotrwałego działania.
Zloty motocyklowe w drugiej połowie roku. Tam warto pojechać!
Zloty motocyklowe w drugiej połowie roku. Tam warto pojechać!
Zloty motocyklowe cieszą się sporą popularnością ze względu na swój niepowtarzalny klimat. Oto lista najpopularniejszych eventów w 2022 roku.
Buty motocyklowe do sportowej jazdy – na co warto zwrócić uwagę?
Buty motocyklowe do sportowej jazdy – na co warto zwrócić uwagę?
Jazda jednośladem na torze wymaga pełnej i skutecznej ochrony. Obowiązkowym wyposażeniem motocyklisty jest integralny kask, wytrzymały kombinezon, a także wygodne i zabezpieczające nogę buty.
Ostatnie wpisy