Na co zwrócić uwagę wybierając ławkę pod sztangę?

Na co zwrócić uwagę wybierając ławkę pod sztangę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ławka ze sztangą to wszechstronny sprzęt do domowej siłowni, który pozwala skutecznie trenować różne grupy mięśni. Jednak zanim zdecydujesz się na kupno i wydasz wszystkie swoje oszczędności na nową ławkę do ćwiczeń, wyświadcz sobie przysługę. Rozważ najpierw cztery główne czynniki decydujące o wyborze ławki pod sztangę. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie rozczarowania w przyszłości.

Maksymalne obciążenie ławki pod sztangę

Ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przed zakupem ławki pod sztangę, jest maksymalne obciążenie, jakie może utrzymać. Co ważne, obejmuje to zarówno ciężary w postaci sztangi, jak i wagę ćwiczącego na niej użytkownika. Podczas czytania specyfikacji zachowaj czujność. Z reguły, gdy w opisie ławki pod sztangi jest mowa o ładowności, zwykle chodzi o wagę całkowitą. Dlatego planując zakup, będziesz musiał odjąć swoją wagę od całkowitego udźwigu, aby dowiedzieć się, jaki maksymalny ciężar możesz utrzymać podczas bezpiecznego korzystania ze swojej ławki.

Rozmiar ławki pod sztangę

Rzeczą decydującą o wyborze rozmiaru ławki pod sztangę jest wielkość przestrzeni, jaką dysponujesz. Jeśli miejsce, w którym będziesz ćwiczyć, ma dużą powierzchnię, na pewno najlepszym wyborem będzie ławka pełnowymiarowa. Gdy przestrzeń, jaką możesz przeznaczyć na ustawienie sprzętu, jest ograniczona, pozostaje Ci składana ławka kompaktowa. Taki model jest znacznie wygodniejszy w przechowywaniu, więc sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma osobnego pomieszczenia przeznaczonego do ćwiczeń. 

Stabilność i bezpieczeństwo

Ławka pod sztangę powinna być na tyle stabilna, aby móc utrzymać ciężar i zapewnić bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Kupując ławkę, zwróć uwagę na swoją wagę, wzrost oraz weź pod uwagę stopień swojego zaawansowania treningowego. Z zasady im ćwiczący ma większe doświadczenie treningowe, tym realizowane ćwiczenia są mocniejsze i intensywniejsze, przez co wymagają zapewnienia większej stabilności. Zwróć uwagę na to, czy przeglądane przez ciebie ławki pod sztangę mają szerokie oparcie. Ważna jest również możliwość regulacji wysokości stojaka na sztangę, co pozwoli bezpiecznie wykonywać kolejne serie.

Wygoda

Wygoda to wbrew pozorom ważny aspekt przy wyborze ławki pod sztangę. Zbyt krótka, zbyt wąska lub twarda nie pozwoli na maksymalne skupienie się na wykonywanych ćwiczeniach, a być może zupełnie je uniemożliwi. Ławki pod sztangę mają 3 podstawowe parametry: długość (standardowo 120-140 cm), wysokość (dla osób do 190 cm wzrostu to 38-43 cm, dla wyższych 43-50 cm) oraz szerokość oparcia (standardowo 30 cm, choć dostępne są szersze). Uwzględnij każdy z nich, przygotowując się do zakupu.

Grafika: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Enduro dla amatora – jak wybrać odpowiedni motocykl?
Enduro dla amatora – jak wybrać odpowiedni motocykl?
Motocykle enduro są marzeniem wielu pasjonatów tych maszyn. Sprawdzamy, co trzeba wiedzieć przed ich zakupem.
Jajko – jaki motocykl nosi to przezwisko?
Jajko – jaki motocykl nosi to przezwisko?
Nadawanie przezwisk osobliwym modelom samochodów czy też motocykli to absolutnie nic dziwnego – wynikają z wyglądu lub sposobu jazdy daną maszyną. Który motocykl ma przezwisko „jajko”?
Poszukiwany mężczyzna trafił w ręce policji. W garażu przetrzymywał skradzione jednoślady
Poszukiwany mężczyzna trafił w ręce policji. W garażu przetrzymywał skradzione jednoślady
Jak przekazała asp. szt. Monika Kaleta - mężczyzna ma do odbycia 7 miesięcy więzienia za wcześniejsze przestępstwa.
Ostatnie wpisy