Co zwiększa bezpieczeństwo ruchu drogowego?

OnetraceNA STARTTECHNIKA JAZDY

Co zwiększa bezpieczeństwo ruchu drogowego?

Artykuł sponsorowany

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy ,kierowca ma swój samochód i porusza się nim na co dzień, przez co ruch na drogach jest bardzo intensywny, a wypadki zdarzają się kilkadziesiąt razy na dobę. Zobacz, co podnosi poziom bezpieczeństwa na drogach.

Na jakie oznaczenia uważać na drodze?
Motocykle bez ABS – jak umiejętnie nimi jeździć?
Nauka jazdy w Lublinie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły jazdy?

W obecnych czasach prawie każdy posiadacz prawa jazdy porusza się swoim samochodem osobowym. Ulice są pełne mniej lub bardziej doświadczonych kierowców, przez co stają się miejscem dość wysokiego ryzyka. Ruch drogowy jest opatrzony wieloma przepisami, a żeby uzyskać prawo do prowadzenia auta konieczna jest znajomość wszystkich zasad oraz znaków. Nie każdy jednak rozumie przepisy ruchu drogowego, a wielu kierowców całkowicie ignoruje znaki przeznaczone dla pojazdów. Zobacz, co wpływa na bezpieczeństwo na drodze.    

Szerokie pole widzenia na drodze   

Na skrzyżowaniach oraz przy wyjazdach z posesji zdarza się mnóstwo wypadków samochodowych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w tych miejscach ograniczone jest pole widzenia kierowcy. Budynki, drzewa, słupy i tym podobne zasłaniają często newralgiczne punkty na drodze, na którą chce się wyjechać, a przez to trudno jest zauważyć nadjeżdżające auta lub ocenić odległość od innego pojazdu. Z tego powodu łatwo można wyjechać innemu kierowcy prosto pod koła, będąc przy tym przekonanym, że droga jest pusta. 

Najlepszym rozwiązaniem w takich miejscach jest zamontowanie przed skrzyżowaniem lustra drogowego. Ustawione pod odpowiednim kątem lustro umożliwia spojrzenie na drogę bez zakłóceń, a nawet zajrzenie za zakręt, by upewnić się, że droga jest pusta. Obecność takiego urządzenia bezpieczeństwa drogowego na skrzyżowaniach z ograniczoną widocznością, znacząco zmniejsza ilość występujących na nich kolizji.   

Oznakowanie drogowe   

Nie można mówić o bezpieczeństwie na drodze bez oznakowania drogowego. Znaki poziome i pionowe porządkują i organizują ruch samochodów oraz zapewniają jego płynność. Pod kategorię znaków drogowych podchodzą wszystkie malunki na drodze oraz cała symbolika umieszczona na planszach. Przepisy ruchu drogowego określają jasno znaczenie każdego znaku, a znajomość wszystkich oznaczeń jest podstawowym wymogiem zdania egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. 

Od zakazów i nakazów, przez ograniczenia prędkości, po znaki ostrzegawcze i informacyjne, każda plansza umieszczona przy drodze jest niezwykle cenną informacją dla kierowcy. Warto pamiętać, że wiele znaków informacyjnych ma również swój wariant poziomy. Znaki określające pierwszeństwo przejazdu wyrażają się w formie ciągłej lub przerywanej linii albo trójkątów wzdłuż końca pasa jezdni. Z kolei informacja o możliwości wymijania pojazdów przeciwnym pasem to ciągła lub przerywana linia pomiędzy dwoma pasami. 

Sygnalizacja świetlna   

Wiele kolizji wynika z braku spostrzegawczości lub nieustąpienia pierwszeństwa innemu pojazdowi. Te problemy rozwiązuje skutecznie system sygnalizacji świetlnej, która w mieście organizuje ruch drogowy na skrzyżowaniach i rondach. Obecność sygnalizacji wpływa również na bezpieczeństwo pieszych, ponieważ na przejściach wymusza ona zatrzymanie się samochodów i umożliwia spokojne, bezpieczne przekroczenie jezdni. 

Ruch organizowany z pomocą sygnalizatorów świetlnych jest zaplanowany w taki sposób, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko kolizji. Czas pomiędzy zmianą świateł na poszczególnych skrzyżowaniach jest skrzętnie wyliczony przez specjalistów i uwzględnia nawet ryzyko, jakie stwarza kierowca nie stosujący się do komunikatów sygnalizacji.

Zdj. główne: Karsten Würth/unsplash.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.