Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Legitymując się krajowym prawem jazdy, możemy prowadzić pojazdy na terenie Unii Europejskiej i państw, które należą do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Co, jeśli wybieramy się poza ten obszar i mamy w planach pełnić rolę kierowcy? Musimy wówczas posiadać międzynarodowe prawo jazdy, czyli potwierdzony urzędowo i przetłumaczony na języki obce odpis krajowego prawa jazdy. Co ważne, europejskie prawo jazdy jest ważne jedynie razem z dokumentem krajowym. Podpowiadamy, co jeszcze warto o nim wiedzieć.
Międzynarodowe prawo jazdy uprawnia do kierowania pojazdami poza terytorium Unii Europejskiej w krajach, które są stronami konwencji międzynarodowych. Są to Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym oraz Konwencja Genewska. Prawo jazdy międzynarodowe może w Polsce uzyskać każdy, kto posiada krajowe uprawienia do kierowania pojazdami. Pełna lista państw, które są stronami konwencji, dostępna jest na stronie www.gov.pl
W państwach przynależących do Unii Europejskiej nie są wymagane dodatkowe dokumenty. W przypadku kontroli drogowej wystarczające jest okazanie krajowego prawa jazdy. Tak samo wygląda sytuacja w Szwajcarii oraz krajach, które należą do EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu).
Przepisy w państwach spoza Unii Europejskiej, które nie są stronami Konwencji Wiedeńskiej ani Konwencji Genewskiej, są zróżnicowane. Wyjeżdżając do takiego kraju, warto uprzednio skontaktować się z ambasadą i upewnić, jakie regulacje obowiązują. Niektóre państwa honorują międzynarodowe prawo jazdy, mimo że nie są stroną konwencji. Są też takie, w których wystarczające jest legitymowanie się dokumentem z własnego kraju. Inne wymagają wyrobienia osobnego dokumentu na swoim terytorium.
Międzynarodowe prawo jazdy wydawane jest przez starostę. Wniosek o jego wydanie można złożyć w dowolnym starostwie powiatowym osobiście lub wysyłając go przesyłką pocztową. Starosta wydaje międzynarodowe prawo jazdy każdemu, kto złoży stosowny wniosek i ma uprawnienia krajowe, a jego polskie prawo jazdy nie zostało zatrzymane.
Aby otrzymać europejskie prawo jazdy, wymagane jest złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy. Do wniosku należy dołączyć kolorowe aktualne zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, dowód dokonania opłaty oraz kserokopię krajowego prawa jazdy. Przy odbiorze należy mieć ze sobą oryginał krajowego prawa jazdy oraz dowód osobisty. Opłata wynosi 35,50 zł i dokonuje się jej przelewem, bądź w kasie starostwa powiatowego. Osoba, która chce otrzymać dwa wzory międzynarodowego prawa jazdy – zgodny z Konwencją Genewską oraz zgodny z Konwencją Wiedeńską – musi dokonać opłaty w wysokości 71 zł.
Wydanie europejskiego prawa jazdy trwa nie dłużej niż 3 dni, ale w praktyce często udaje się otrzymać dokument od ręki. Niektóre starostwa zastrzegają, że wyrobienie dokumentu trwa do 3 dni, ale wyznaczenie terminu odbioru może przeciągnąć się do 7 dni.
Aby wniosek mógł być rozpatrzony pozytywnie, poza poprawnym wypełnieniem musi spełniać określone wymagania natury technicznej:
Wzory międzynarodowego prawa jazdy określa Konwencja Genewska oraz Konwencja Wiedeńska. Wygląda ono inaczej niż krajowe prawo jazdy. Ma format A6 i papierową formę. Okładka jest jasnoszara, a druk czarny. Na górze okładki znajduje się nazwa i skrót kraju, który wydał prawo jazdy (w przypadku Polski: Rzeczpospolita Polska, PL). Każde europejskie prawo jazdy ma swój indywidualny numer.
Europejskie prawo jazdy ważne jest do 3 lat. Na krócej wydawane jest, kiedy w krótszym czasie kończy się termin ważności krajowych uprawnień konkretnego kierowcy. Nie ma możliwości wyrobienia europejskiego prawa jazdy na dłużej niż 3 lata. Osoby, które często wyjeżdżają za granicę jako kierowcy, powinny pamiętać, na jak długo jest wydawane międzynarodowe prawo jazdy, aby uniknąć problemów przy ewentualnej kontroli drogowej za granicą.
Artykuł powstał przy współpracy z giełdą do transportu aut prilo.com.
Fot.: materiał prasowy Klienta.