Pozdrowienia motocyklistów – co oznacza ten gest?

OnetraceKULTURA JEDNOŚLADÓW

Pozdrowienia motocyklistów – co oznacza ten gest?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Motocykliści praktykują tzw. gest LWG czyli „lewa w górę”. Co oznacza podniesiona lewa ręka podczas mijania się motocyklistów i czy do każdego się stosuje?

Ile kosztuje zarejestrowany quad? Sprawdzamy!
Pierwszy motocykl: jak się z nim obyć?
Benelli Leoncino 800: nie trafił jeszcze oficjalnie do Polski, a już został udoskonalony

Motocykliści praktykują tzw. gest LWG czyli „lewa w górę”. Co oznacza podniesiona lewa ręka podczas mijania się motocyklistów i czy do każdego się stosuje?

LWG oznacza podniesioną lewą rękę w geście pozdrowień dla motocyklistów. Wykonuje się ją w przypadku mijania, na przeciwległym pasie, innego posiadacza jednośladu. Gest ten wspiera pasjonatów, życząc im bezpiecznej i przyjemnej trasy.

Czy zawsze motocykliści się pozdrawiają? W niektórych kręgach mówi się, że motocykliści nie wyciągają ręki do osób na skuterach, małych maszynach (np. 50tkach) czy motorynkach. To nie do końca prawda. LWG obowiązuje w przypadku każdego jednośladu, ale w granicach rozsądku. Jeżeli doświadczony motocyklista widzi, że podniesienie lewej ręki może zagrażać innemu uczestnikowi ruchu (np. starszej osobie, która pozdrawiając może się wywrócić), rezygnuje z tego gestu. To doświadczona osoba ocenia miarę gestu i to, czy należy go wykonać – przewidując konsekwencje.

LWG nie odnosi się też do osób, które jadą na wycierki, albo preferują brawurowy i niebezpieczny styl jazdy. Doświadczeni pasjonaci motocykli nie tolerują tzw. dawców, tępiąc niebezpieczną jazdę. Osoby, które popisują się na swoich motocyklach nie mają co liczyć na gest pozdrowienia.

A co z początkującymi? Czy powinni wykonywać LWG? Jeżeli tylko czujesz się na siłach, to zdecydowanie tak! To bardzo ciekawa, warta krzewienia tradycja. Podniesiona ręka będzie miłym wsparciem dla innego uczestnika ruchu.

(fot. pixabay.com)

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.