Orzeszek, hełm itd. – co oznaczają kolejne nazwy rodzajów kasków?

SŁOWNIK
Orzeszek, hełm itd. – co oznaczają kolejne nazwy rodzajów kasków?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kask to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia każdego motocyklisty. Nie można o nim zapomnieć w czasie jazdy, ponieważ odpowiada za bezpieczeństwo i chroni naszą głowę. Na rynku jest tak wiele różnorodnych kasków motocyklowych, że trudno się zdecydować. Chcesz wiedzieć jakie kaski możesz kupić i czym one się od siebie różnią? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się więcej na ten temat. 

Kaski typu orzeszek – co to znaczy?

Jeden z popularnych kasków to typ orzeszka. Najczęściej wybierany jest przez kierowców choppera. To kask, który zazwyczaj nie jest wyposażony w szybę i utrzymany w ciemnej kolorystyce. Doskonale chroni głowę, jednak słabo osłania oczy, szczególnie przed słońcem. Wielu producentów decyduje się na dołączenie do niego motocyklowych gogli. Ich największą wadą jest to, że są niewygodne. Wyglądają jednak bardzo ciekawie i doskonale prezentują się w zestawieniu ze skórzanym kompletem motocyklowym.

Kaski crossowe – czyli jakie?

Kaski crossowe przeznaczone są do noszenia podczas jazdy w terenie. Pod wieloma względami różnią się od tych typowych kasków motocyklowych, które dostępne są na rynku. Po pierwsze nie są wyposażone w wizjer. Wykonane są w taki sposób, by możliwe było noszenie osobnych gogli na oczy. Warto wiedzieć, że mają one doskonałą wentylację, dzięki czemu można w nich swobodnie oddychać. Dodatkowo mają konstrukcję, która doskonale chroni twarz i usta przed urazami. Na rynku dostępne są modele wyposażone w filtr przeciwsłoneczny lub daszek, który można odczepić w dowolnym momencie. Dzięki temu można się w nich poruszać nawet w najbardziej upalne i słoneczne dni.

Kaski szczękowe – co to znaczy?

To kaski, które można otwierać i zamykać, dzięki czemu nie trzeba ich zdejmować, by móc zjeść, czy z kimś porozmawiać. Są więc bardzo praktyczne i często używane przez osoby, które dużo podróżują. Ich minusem jest to, że są ciężkie. Przez to komfort ich noszenia jest nieco niższy. Są też dosyć drogie. 

Kaski otwarte – czyli jakie?  

To bardzo popularne kaski, które zwane są hełmami. Warto jednak pamiętać, że sprawdzą się tylko podczas jazdy po mieście. Dzięki ich budowie można swobodnie obserwować ruch w mieście. Nie mają formy szczękowej, co oznacza, że nie chronią twarzy i ust. Przez to jazda na autostradzie w takim kasku może być bardzo niebezpieczna. Kask powinien mieć szybkę o odpowiedniej długości. Oczywiście modele wyposażone w mniejszą szybkę wyglądają atrakcyjniej, jednak nie chronią oczu przed owadami, wiatrem i kurzem. Lepiej zdecydować się na model, który zapewnia większą wygodę i bezpieczeństwo jazdy. 

Kaski integralny  – co to znaczy?

To najpopularniejsze kaski motocyklowe, które wybierane są niemal przez wszystkich kierowców jednośladów. To wszystko za sprawą tego, że dobrze wyglądają, a co więcej zapewniają bezpieczeństwo w czasie jazdy. Doskonale chronią głowę, oczy i twarz oraz usta. Są bardzo wygodne. Sprawdzają się świetnie zarówno w mieście, jak i na autostradzie. Mają opływowy i ergonomiczny kształt, dzięki czemu ułatwiają jazdę w dużych prędkościach. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki kask najlepiej kupić jako pierwszy, to właśnie ten model będzie odpowiedni.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Motocykle zabytkowe – czy zawsze trzeba płacić za nie ubezpieczenie?
Motocykle zabytkowe – czy zawsze trzeba płacić za nie ubezpieczenie?
Czy można zaoszczędzić na ubezpieczeniu motocykla zabytkowego? Sprawdź!
Spoty motocyklowe w Małopolsce w wakacje! Zobacz gdzie jechać!
Spoty motocyklowe w Małopolsce w wakacje! Zobacz gdzie jechać!
Zastanawiasz się, jakie spoty motocyklowe są w Małopolsce? Zapoznaj się z naszym zestawieniem imprez, które odbędą się w wakacje.
Kłady dla dzieci
Kłady dla dzieci
Kład dla dzieci to pojazd, który jest idealny dla najmłodszych miłośników jazdy.
Ostatnie wpisy