Czy pasażer na motocyklu może jechać po spożyciu? Sprawdzamy!

Czy pasażer na motocyklu może jechać po spożyciu? Sprawdzamy!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Temat przewożenia pasażerów dotyczy lub będzie dotyczył praktycznie każdego posiadacza motocykla. Warto więc zaznajomić się z kilkoma zasadami, o których później nie można zapomnieć. 

Dziś opiszemy między innymi sytuację, w której to pasażer jest nietrzeźwy. Napiszemy także w skrócie, co druga osoba na motocyklu może, a czego nie może robić.

Dodatkowe wyposażenie pasażera – o czym należy pamiętać?

Zacznijmy od tego, że pasażer powinien mieć dodatkowe wyposażenie podczas podróżowania z Tobą motocyklem. Nieważne, czy pokonujesz z nim daleką, wielogodzinną podróż, czy tylko przewozisz go dookoła osiedla – osoba ta musi mieć kask. Ochrona głowy to bowiem podstawa.

Odpowiedni ubiór to kolejne zagadnienie. Podczas dalekich podróży warto ostrzec pasażera o tym, aby założył kombinezon (jeśli posiada) lub przynajmniej ubrał się adekwatnie do pogody – w końcu przeziębienie lub przewianie to też zagrożenie dla tej osoby. Nie da się jednak ukryć, że przy dłuższych wycieczkach kombinezon będzie niezwykle ważny. Zadba o to, aby pasażerowi było odpowiednio ciepło, przy tym lepiej od zwykłej odzieży ochroni go podczas ewentualnego upadku.

Pozycja pasażera i kierowcy

Jest kilka zasad, o których należy pamiętać w kwestii pozycji samego pasażera i kierowcy podczas jazdy. Przede wszystkim maksymalna bliskość pomiędzy jedną a drugą osobą. Łatwiej wtedy manewrować motocyklem, środek ciężkości jest bowiem bliżej środka jednośladu. Dobrze, jeśli pasażer obejmie kierowcę rękoma lub chwyci angrip (uchwyty stosowane w niektórych motocyklach).

W grę podczas podróży nie wchodzi wiercenie się czy rozglądanie, schodzenie pasażera z motocykla zawsze powinno być uzgodnione z kierowcą. Tych kilka zasad pozwoli bezpiecznie podróżować we dwójkę. Co jednak z nietrzeźwymi pasażerami? O tym poniżej.

Pijany pasażer – czy można? Czy to w ogóle bezpieczne? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Jak wiadomo, nie ma przeszkód, aby nietrzeźwy pasażer został odwieziony przez trzeźwego kierowcę samochodu. Jak to jednak wygląda w przypadku motocykli? W myśl art. 45 ust. 2 pkt 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku o ruchu drogowym – kierującemu jednośladem zabrania się przewożenia osoby w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu czy środka odurzającego, działającego na podobnej zasadzie, co alkohol. Jedyna możliwość to boczny wózek, który już w motocyklach raczej nie jest stosowany.

Jak więc można w prosty sposób wywnioskować, pasażer jednośladu musi być trzeźwy, dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu nie może przekroczyć 0,1 mg w 1 dm³. Złamanie tej zasady nie tylko niesie za sobą konsekwencje prawne, powoduje bowiem również niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu. 

Co grozi pasażerowi i kierowcy za nieprzestrzeganie tego prawa? Za przewożenie motocyklem, ale i rowerem lub motorowerem osoby w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub zażyciu środka działającego podobnie do alkoholu grozi mandat w wysokości 150 złotych – według obecnego taryfikatora. Za wykroczenie to nie przewidziano natomiast żadnych punktów karnych. Jak widzisz, nie warto przewozić nietrzeźwego pasażera, konsekwencje dotkną tylko Ciebie.

Zdj. głóne: Baptiste David/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kalifornijski Sondors pracuje nad elektrycznym motocyklem
Kalifornijski Sondors pracuje nad elektrycznym motocyklem
Po sześciu latach działalności, zarząd zdecydował się pójść o krok dalej i wkroczyć na zupełnie nieznane terytorium.
Najciekawsze motocykle do 50 ccm. Nasze TOP 10
Najciekawsze motocykle do 50 ccm. Nasze TOP 10
Chciałbyś poczuć się jak na prawdziwym motocyklu wyścigowym, ale nie jesteś jeszcze gotowy na zakup takiej maszyny? Oto najlepsze motorowery, które spełnią Twoje marzenie.
Jakim zabiegom można poddać auto?
Jakim zabiegom można poddać auto?
Chcesz mieć auto dopasowane w stu procentach do swoich potrzeb? Zobacz, jakim zabiegom możesz je poddać, aby spełniało wszystkie Twoje oczekiwania.
Ostatnie wpisy