Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Nadchodzi lato – pora roku bezsprzecznie kojarząca się z wakacjami. Motocykl został odkurzony i czeka na pierwszą letnią podróż. Nieważne, czy będzie to weekendowy wypad pod namiot, czy objazdowa podróż po Europie – na każdy wyjazd należy się starannie przygotować.
Podróżowanie motocyklem różni się od podróżowania innymi środkami transportu m.in. tym, że „ładowność” dwukołowca jest dużo mniejsza. Powierzchnia motocyklu nie jest z gumy, dlatego liczba bagaży, które można zamontować, ogranicza swobodę pakowania.
Może i planowanie ujmuje spontaniczności motocyklowym wypadom, ale dopóki nie jest się bohaterem niskobudżetowego amerykańskiego filmu, dopóty należy przeanalizować każdy aspekt podróży.
Przed przystąpieniem do pakowania warto przygotować checklistę, na której znajdą się wszystkie rzeczy do spakowania oraz zadania do wykonania. Spisz checklistę kilka dni przed wyjazdem, aby mieć czas na wykonanie wszystkich założeń. Nawet najlepsza lista nie zadziała, jeśli zostanie sporządzona za późno, a w wieczór poprzedzający podróż okaże się, że trzeba zrobić pranie.
Przygotowanie i trzymanie się checklisty pozwoli zapakować jedynie najpotrzebniejsze przedmioty. Wyprawa motocyklowa to nie pokaz mody czy konkurs na największy bagaż – warto zminimalizować wielkość ekwipunku. O ile celem podróży nie jest omijanie wszelkich miast i miasteczek, większość potrzebnych rzeczy można dokupić w niemal każdym sklepie.
Nawet mniejsza ilość ubrań nie stanowi problemu – podczas dłuższego postoju można uprać odzież ręcznie lub skorzystać z pralni, a w ostateczności dokupić potrzebną bieliznę lub T-shirt. Zamiast pełnowymiarowych opakowań kosmetyków, można wybrać wersje miniaturowe lub zakupić małe buteleczki, do których przelewa się produkt.
Choć to wakacyjny wyjazd, warto czuć się dobrze we własnej skórze. W bagażu znajdzie się miejsce na maszynkę do golenia. Decydując się na zakup golarki, która ma towarzyszyć w podróżach motocyklem, warto wybrać niewielki model bezprzewodowy, o wytrzymałej baterii lub akumulatorze. Dzięki takiemu rozwiązaniu dodatkowa ładowarka nie będzie zagracać bagażu.
Pakując bagaże, nie można dać się ponieść fantazji – należy zabrać ze sobą jedynie najpotrzebniejsze rzeczy. Złotą zasadą niech będzie: mniej rzeczy, więcej pieniędzy. Wszystko, co potrzebne można dokupić.
Szczególnie cenne przedmioty należy umieścić w kufrze lub – w przypadku braku kufra – w wodoszczelnym opakowaniu. Najważniejsze rzeczy takie jak rękawiczki, dokumenty, zapasową mapę, telefon i wodę warto umieścić na wierzchu bagażu, aby w razie konieczności nie musieć przekopywać się przez cały ekwipunek. Przewracanie podczas kontroli drogowej całego roll-baga na drugą stronę, może być problematyczne.
Nawet jeśli podróż ma charakter agroturystyczno-hotelowy należy zabrać ze sobą szarą taśmę, scyzoryk, zapałki i pasy transportowe. Te ostatnie są szczególnie ważne, ponieważ posiadanie ich pozwoli na szybką naprawę mocowania bagażu.
(fot. pixabay.com)