PPF: Jakie elementy w samochodzie warto zabezpieczyć folią ochronną?

MOTO MOTOWARSZTAT
PPF: Jakie elementy w samochodzie warto zabezpieczyć folią ochronną?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zaostrzenie norm środowiskowych w sposób znaczący wpływa na branżę auto motive. Dotyczy to nie tylko norm wartości spalin, ale również lakierów samochodowych. Współczesne lakiery są delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Łatwo je zarysować. Dlatego w trosce o estetykę i bezpieczeństwo karoserii samochodowej kierowcy coraz częściej sięgają po różnego rodzaju powłoki ochronne. Jednym z takich rozwiązań jest folia PPF.

PPF to poliuretanowa bezbarwna folia z warstwą kleju akrylowego charakteryzująca się bardzo dobrymi parametrami w zakresie trwałości i ochrony lakieru przed czynnikami szkodliwymi – czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Folia PPF posiada zdolność do samoregeneracji, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości oraz estetykę przez długi czas. Widoczne na powłoce ochronnej rysy i niedoskonałości ulegają zabliźnieniu pod wpływem ciepła. Czynnikiem wyzwalającym proces samoregeneracji mogą być promienie słoneczne lub ciepła woda.

Jakie elementy warto zabezpieczyć?

Najlepszym rozwiązaniem jest aplikacja folii na całym pojeździe. W przeciwnym razie po czasie możemy zaobserwować nierównomierne starzenie się lakieru, które będzie postępowało szybciej na niezabezpieczonych komponentach. Niestety aplikacja folii PPF na cały samochód to dość kosztowne przedsięwzięcie, w związku z czym nie każdy kierowca może sobie na to pozwolić. Co zrobić, jeśli musimy zrezygnować z oklejenia całego samochodu? Które elementy zabezpieczyć?

Planując częściowe zabezpieczenie karoserii przy pomocy folii poliuretanowej warto skoncentrować się na elementach, które są najbardziej narażone na uszkodzenia. Będzie to oczywiście przód pojazdu. Ten stan rzeczy wynika przede wszystkim z faktu, iż uczestnicząc w ruchu drogowym nasz samochód jest stale narażony na mikrouszkodzenia mechaniczne powstające w wyniku wyrzutu piasku, drobin asfaltu oraz innych ostrych zanieczyszczeń spod kół innych pojazdów.

W celu zabezpieczenia frontu samochodu warto zastanowić się nad opcją full front. W tym wariancie folia jest aplikowana na:

 • błotnik,
 • maskę,
 • zderzak,
 • reflektory, wnętrza klamek,
 • lusterka,
 • słupki A,
 • 15 cm dachu.

Tańszą alternatywą jest wariant bikini, w ramach którego folią zabezpiecza się:

 • 1/3 błotnika,
 • 1/3 maski,
 • zderzak,
 • reflektory.

W wielu salonach car detailingu standardem jest również oklejanie folią progów. Działanie to pozwala zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi jeden z najszybciej zużywających się elementów karoserii. Podczas normalnego użytkowania pojazdu progi są narażone na ścieranie, zarysowania i zabrudzenia. Folia zabezpiecza delikatny lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi, jednocześnie ułatwiając utrzymanie karoserii w czystości.

Fot.: shutterstock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak oczyszczacze wtryskiwaczy poprawiają wydajność Twojego samochodu?
Jak oczyszczacze wtryskiwaczy poprawiają wydajność Twojego samochodu?
Dowiedz się, jak oczyszczacze wtryskiwaczy mogą zwiększyć wydajność Twojego samochodu i zminimalizować zużycie paliwa. Odkryj tajniki technologii silnikowej.
Wypadek z udziałem motocykli i osobówki – trzy osoby zginęły
Wypadek z udziałem motocykli i osobówki – trzy osoby zginęły
W wyniku zdarzenia dwie osoby zostały ranne. Po kilku godzinach od wypadku znamy ostateczny bilans ofiar.
Kasacja pojazdu bez dowodu rejestracyjnego – czy to jest możliwe?
Kasacja pojazdu bez dowodu rejestracyjnego – czy to jest możliwe?
Chcesz oddać auto do kasacji, ale zgubiłeś dowód rejestracyjny samochodu? Bez obaw, w szybki sposób możesz wyrobić zaświadczenie pobierane z wydziału komunikacji, dzięki któremu bez problemu będziesz mógł zezłomować samochód.
Ostatnie wpisy