W jaki sposób kontrolować napięcie łańcucha?

WARSZTAT
W jaki sposób kontrolować napięcie łańcucha?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Łańcuch w motocyklu powinien mieć prawidłowe ułożenie i napięcie. Wpływa na efektywność i bezpieczeństwo jazdy. Chcesz dowiedzieć się, jak kontrolować ten parametr i jak sprawdzić, czy ta część w motocyklu działała prawidłowo? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. 

Regulacja napięcia łańcucha – o czym trzeba pamiętać?

Warto wiedzieć jak krok po kroku regulować napięcie łańcucha w motocyklu. Po pierwsze trzeba zdjąć zawleczkę z tylnej osi. Następnie można przejść do poluzowania nakrętki tylnej osi. Jest to niezbędne, by przesunąć oś tylnego koła. W następnym ruchu należy zrobić dwa obroty nakrętki, dzięki czemu będzie można skontrolować napięcie łańcucha. Kolejnym krokiem jest przesunięcie tylnej osi w kierunku silnika. Do tego doskonale sprawdzą się napinacze. Przed nakręceniem nakrętki warto lekko uderzać w koło, a następnie dokręcić nakrętkę. Po tym zabiegu łańcuch w motocyklu powinien być prawidłowo napięty. 

Jak prawidłowo kontrolować napięcie łańcucha w motocyklu?

Ustawiając łańcuch w motocyklu, trzeba pamiętać, że bardzo ważne jest ustawienie zębatek w jednej płaszczyźnie. Czemu jest to tak ważne? Ponieważ tylko wtedy przednie i tylne koła będą poruszać się po jednym śladzie.

Jak sprawdzić luz w łańcuchu?

Sprawdzając napięcie łańcucha w motocyklu, nie można zapomnieć sprawdzeniu luzów. Jak to zrobić? Nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje. Na początku konieczne jest obracanie tylnym kołem i naciskanie drugą ręką na łańcuch do góry. W ten sposób można znaleźć miejsce, w którym łańcuch nie jest prawidłowo napięty. Warto wiedzieć, że z czasem łańcuch może nierównomiernie się ścierać, przez co jego praca nie będzie prawidłowa. W takim wypadku konieczna jest wymiana tej części.  

Oznaczenia na łańcuchu – o czym warto pamiętać?

Warto wiedzieć co oznaczają konkretne oznaczenia na łańcuchu. Znajdują się na nim oznaczenia składające się z trzech cyfr. Pierwsze cyfry oznaczają wewnętrzną szerokość tulei. Istnieje naprawdę dużo rodzajów łańcuchów, a podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę nie tylko na oznaczenia, ale także zalecenia producenta jednośladu. Najlepiej wybierać takie łańcuchy, które są zalecane przez producenta, by mieć pewność, że będą pracować prawidłowo i zapewniają najwyższe bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Okazuje się, że sprawdzanie napięcia łańcucha w motocyklu wcale nie jest tak trudne jak może się wydawać. Wystarczy wiedzieć, jakie kroki są najważniejsze, a także jaki łańcuch zalecany jest do konkretnego modelu jednośladu.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Te jednoślady imponują pojemnością silnika! Zobacz prawdziwe potwory!
Te jednoślady imponują pojemnością silnika! Zobacz prawdziwe potwory!
Zobacz najszybsze motocykle na świecie! To unikatowe zestawienie to lista najciekawszych “potworów” w świecie jednośladów.
650 km/h na motocyklu z silnikiem helikoptera? Guy Martin chce pobić kolejny rekord
650 km/h na motocyklu z silnikiem helikoptera? Guy Martin chce pobić kolejny rekord
Guy Martin to znany brytyjski motocyklista, osobowość telewizyjna i mechanik.
Jak wybrać odpowiednie części do przenośników taśmowych dla Twojej firmy?
Jak wybrać odpowiednie części do przenośników taśmowych dla Twojej firmy?
Rozważasz zakup części do przenośników taśmowych? Dowiedz się, jak wybrać optymalne rozwiązania dla Twojej firmy, by zwiększyć efektywność i zredukować koszty.
Ostatnie wpisy