BMW F10: Oszałamiający sedan z serii BMW

MOTOŚWIAT
BMW F10: Oszałamiający sedan z serii BMW
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

BMW F10 to określenie dla szóstej generacji pojazdów tego popularnego producenta, która była produkowana począwszy od 2009 do 2017 roku. Projektanci tej serii postawili sobie za cel, aby nawiązywała ona do klasycznego wyglądu BMW. BMW F10 można dostać w wersji kombi (Touring) bądź sedan a także wersji sportowej (m5) oraz fastback (Gran Tourismo). W poniższym artykule przedstawiamy szereg przydatnych informacji na temat tej serii samochodów BMW.

Kto projektował BMW F10?

BMW F10 to szósta generacja samochodów od BMW, którą produkowano do 2017 roku. Architekci  podczas tworzenia tej linii postawili sobie za cel nawiązanie do tradycyjnego designu tej marki. Za projekt samochodu odpowiadał m.in. Adrian van Hooydonk, który pełnił funkcję kierownika projektantów. Ciekawostką jest fakt, iż w projektowaniu samochodu ogromny wkład miał też Polak mieszkający w Niemczech: Jacek Frohlich. Jednym z celów, który postawili sobie designerzy, było stworzenie samochodu, który będzie nowoczesny, elegancki oraz jednocześnie nabierze sportowego charakteru. Jeśli spojrzymy na recenzje dotychczasowych użytkowników serii F10 można dojść do wniosku, że w dużej mierze osiągnięcie tego celu się udało. Jednym z ważniejszych momentów dla tej serii był rok 2014 – wówczas miał miejsce facelifting. 

Kolejna interesująca kwestia jest taka, że mimo iż w samochodzie tym zastosowano wyjątkowo dużo nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań, podczas tworzenia konstrukcji nie wykorzystano aluminium. Zastąpiono je blachą stalową. Decyzja ta sprawiła, że koszty prowadzonych napraw nadwozia stały się niższe.

Konfiguracje BMW F10

W ramach serii F10 wyróżniono wiele rozmaitych konfiguracji. Mianowicie: są trzy typy nadwozia, zaś silniki mogą mieć 4, 6 bądź 8 cylindrów. Dodatkowo, poszczególne pojazdy to mogą być diesle 4 bądź 6-cyilindrowe wyposażone w jedną, dwie lub trzy turbosprężarki. Mało tego – F10 może mieć napęd na obie osie Xdrive bądź na tylne koła. W poszczególnych seriach stosuje się ręczne bądź automatyczne skrzynie biegów.

Z racji tego, iż samochód ten obecnie nie jest produkowany, można go jedynie zakupić na rynku wtórnym. Co ciekawe, wśród używanych F10 dominują sedany wyposażone w automatyczną skrzynię biegów.

Zdjęcie: Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Restauracja wegańska – jakie przykładowe dania może serwować?
Restauracja wegańska – jakie przykładowe dania może serwować?
Restauracje wegańskie mają możliwość przygotowywania innowacyjnych dań, wykorzystując szeroki wachlarz składników roślinnych.
Akumulator żelowy a AGM – jakie różnice?
Akumulator żelowy a AGM – jakie różnice?
Wraz z rozwojem technologii oraz rosnącym zapotrzebowaniem na coraz nowsze i coraz bardziej zaawansowane systemy w samochodach producenci akumulatorów zostali zmuszeni dostarczać baterie, które sprostają tym wymaganiom.
Suzuki ucieka konkurencji – Japończycy otwierają wirtualny salon motocyklowy!
Suzuki ucieka konkurencji – Japończycy otwierają wirtualny salon motocyklowy!
W przeciwieństwie do konkurencji, Suzuki wyczuło niebywałą okazję na wprowadzenie eksperymentalnej usługi wirtualnego salonu motocyklowego.
Ostatnie wpisy