Czy egzamin na kategorię A zdrożeje? Prawie wszystko jest jasne!

Czy egzamin na kategorię A zdrożeje? Prawie wszystko jest jasne!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Za niedługo możemy niestety spodziewać się podwyżki cen egzaminów na prawo jazdy. Jakie są tego powody i jak bolesny będzie ten wzrost?

Inflacja daje się we znaki wszystkim

Niezależnie od tego, ile zarabiamy, gdzie pracujemy i jak spędzamy wolny czas – każdy z nas odczuł skutki kryzysu ekonomicznego oraz rosnącej inflacji, która w Polsce już od dłuższego czasu przybiera naprawdę niepokojące rozmiary. Ceny w sklepach rosną, tak samo zresztą, jak wyceniane usługi. Oczywiście wszyscy chcielibyśmy, by podwyżki w końcu ustąpiły, lecz na razie nie jesteśmy w stanie patrzeć na cały obraz sytuacji optymistycznie. 

Drożeje dosłownie wszystko. No, prawie wszystko. Od dłuższego czasu ceny niektórych usług stoją w miejscu, a postępująca inflacja czy wybuch pandemii koronawirusa wcale tego nie zmienił. Sprawia to, że z niepokojem patrzymy na niektóre sektory, które do tej pory skutecznie się podwyżkom opierały. W tym kontekście nie sposób wręcz nie wspomnieć o egzaminach na prawo jazdy. Ich ceny już od dawna nie uległy podwyżce, lecz już za niedługo może się to zmienić…

Bunt w WORD-ach powodem zmian?

Już od kilku dobrych miesięcy jesteśmy w stanie usłyszeć o niepokojących doniesieniach, jakie płyną do nas z polskich ośrodków ruchu drogowego. Pracownicy tamtejszych placówek już od dłuższego czasu mocno protestują i strajkują, co oczywiście wcale nie ułatwia kandydatom na kierowców zdania egzaminów. Temat ten był przez nas poruszany już nieraz, lecz na ten moment sytuacja nadal znajduje się w martwym punkcie. Wydaje się jednak, że już za niedługo może dojść do zmian, które uderzą w samych kursantów.

Ceny, jakie trzeba obecnie zapłacić za wykonanie egzaminu praktycznego prawa jazdy, stoją w miejscu już od dziewięciu lat. W międzyczasie wzrosły dosłownie wszystkie inne koszty, na czele chociażby z benzyną czy obsługą techniczną naprawdę mocno eksploatowanych pojazdów. To właśnie dlatego pracownicy WORD-ów chcą zmian w ich wynagrodzeniu, a pomóc ma w tym między innymi podwyższenie cen za wykonanie egzaminów praktycznych. Zmiany te są obecnie zatwierdzane, lecz ich wejście w życie jest praktycznie pewne.

O ile może wzrosnąć koszt egzaminów na kategorię A?

Egzaminy teoretyczne miałyby nie kosztować już 30, a 50 złotych. Jeżeli zaś chodzi o cennik egzaminów praktycznych, różniłby się on w zależności od kategorii. Pierwszą grupą cenową byłyby egzaminy kategorii, C, D, C+E, C1+E, D1+E, D+E oraz B+E i miałyby one kosztować 250 złotych. Trochę tańsze byłyby egzaminy praktyczne na kategorię A, czyli najważniejsze dla motocyklistów, ale również AM, A2, B, B1, C1, D1 oraz T. W tym przypadku mowa jest o kwocie 200 złotych, co w przypadku kategorii A wiązałoby się z podwyżką rzędu 20 złotych. Czy jest to mało, czy dużo – każdy musi to ocenić samodzielnie.

Zdj. główne: Christopher Burns/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Motocykl Zero SR! Co warto wiedzieć o tym cudzie technologicznym?
Motocykl Zero SR! Co warto wiedzieć o tym cudzie technologicznym?
Mikropłatności to ulubione słowo deweloperów gier wideo, a znienawidzone przez graczy. Teraz będą obecne również w nowym motocyklu Zero SR. W jaki sposób będą działać?
Szwecja wycofuje się z pomysłu linowych barier. Powodem niebezpieczeństwo dla motocyklistów
Szwecja wycofuje się z pomysłu linowych barier. Powodem niebezpieczeństwo dla motocyklistów
Szwecja chce opracować nowatorski rodzaj barier energochłonnych, które zatrzymają nie tylko ciężkie pojazdy, ale przede wszystkim nie będą stanowić zagrożenia dla jednośladów.
Jak optymalizować składowanie towarów długich za pomocą nowoczesnych rozwiązań?
Jak optymalizować składowanie towarów długich za pomocą nowoczesnych rozwiązań?
Poznaj najnowocześniejsze rozwiązania dla optymalizacji składowania towarów długich. Zastosuj nasze sugestie i popraw efektywność magazynu.
Ostatnie wpisy