OC komisowe – jak działają? Kiedy można je nabyć?

OC komisowe – jak działają? Kiedy można je nabyć?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wielu Polaków wybierając auto, decyduje się na zakup samochodu z komisu. Niejeden z nich zastanawia się, co zrobić z jego ubezpieczeniem OC, które jest niezbędne, by móc korzystać z polskich dróg bez strachu, że dostanie się mandat. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup tzw. OC komisowego. Czym ono jest, jak działa oraz kiedy można je nabyć? Na te i wiele innych pytań, uzyskasz odpowiedź w tym artykule.

Ubezpieczenie OC – jaką pomoc oferuje?

Ubezpieczenie OC chroni właścicieli aut przed koniecznością pokrywania szkód, jakie mogą zostać wyrządzone innym użytkownikom dróg, ale nie tylko. Z OC sprawcy osoba pokrzywdzona dostanie odszkodowanie także, gdy uszkodzone zostanie inne mienie niż auto podczas kolizji (np. zostanie zniszczony płot lub ma miejsce uszczerbek na zdrowiu). Aktualna polisa OC jest niezmiernie ważna dla każdego właściciela pojazdu. Bez niej nie można legalnie poruszać się po polskich drogach. Co ważne, polisą OC muszą być objęte wszystkie zarejestrowane pojazdy, nawet gdy są niesprawne i stoją w garażu lub na parkingu. Choć może się wydawać, że wówczas nie mogą wyrządzić żadnych uszkodzeń, to nie jest to prawda. Można uszkodzić inne auto, otwierając drzwi od samochodu lub np. pojazd może się stoczyć, gdy nie zaciągniesz hamulca ręcznego i uszkodzić mienie innej osoby. Niestety polisa OC nie obejmuje naprawy szkód, jakie powstaną w Twoim pojeździe. Choć większość ubezpieczeń podpisywana jest na okres 12 miesięcy, to jest możliwość ubezpieczenia auta na krótszy okres czasu.

OC komisowe – co to takiego?

Osoby zainteresowane zakupem auta z komisu, mogą spotkać się z określeniem „OC komisowe”. Najprościej rzecz ujmując, jest to potoczna nazwa krótkoterminowego ubezpieczenia OC, które są stosowane przez komisy sprzedające używane samochody. W niektórych przypadkach, możesz kupując auto z komisu, nabyć je wraz z OC, jednak będzie to uzależnione od sporządzonej umowy. OC krótkoterminowe z komisu nie różni się zakresem ochrony od zwykłego, jednak inny będzie okres, przez jaki będzie ono działać. Takie ubezpieczenie krótkoterminowe będzie obowiązywać jedynie przez 30 dni, po tym okresie konieczne będzie zakupienie polisy długoterminowej. By skorzystać z takiego ubezpieczenia, należy spełnić określone warunki, które wskazane są w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, art. 27. Ust. 1. Pojazd musi być zatem:

1) zarejestrowany na stałe (gdy są w posiadaniu podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, która polega na pośrednictwie w sprzedaży i kupnie pojazdów, czyli komisów);

2) zarejestrowany czasowo;

3) zarejestrowany za granicą (jeżeli państwem członkowskim umiejscowienia ryzyka jest Rzeczpospolita Polska);

4) pojazdem wolnobieżnym;

5) pojazdem historycznym;

6) pojazdem do jazd testowych.

Jeśli chcesz kupić auto z OC komisowym, musisz brać pod uwagę punkt pierwszy. Co ważne, taki pośrednik, nie musi wręczyć polisy krótkoterminowej, może to być także polisa długoterminowa (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/oc-komisowe-kiedy-mozna-kupic-takie-ubezpieczenie/574.html). Zgodnie z prawem każde zarejestrowane auto musi posiadać aktualne OC, dlatego taka polisa krótkoterminowa jest dobrym pomysłem, by zaoszczędzić, jeśli jesteś właścicielem komisu.

Wypowiedzenie umowy OC – jak to zrobić?

Posiadacze polisy krótkoterminowej lub długoterminowej, która niedługo się kończy, przed przedłużeniem polisy u wybranego ubezpieczyciela mogą porównać ofertę z innymi towarzystwami, dzięki czemu łatwiej będzie im wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Chodzenie od firmy do firmy w celu zebrania informacji o poszczególnych ubezpieczeniach może być czasochłonne i frustrujące, ale można także porównać oferty dzięki zestawieniom dostępnym w internecie. Porównywarka cen ubezpieczeń przedstawia polisy z wielu różnych towarzystw ubezpieczeniowych, bez konieczności wychodzenia z domu, co może ułatwić i przyspieszyć proces decyzyjny. Jeśli wybrałeś lepszą ofertę, możesz wypowiedzieć umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem, w przeciwnym razie zostanie ona przedłużona automatycznie, co ma na celu chronić przed powstaniem ewentualnej przerwy pomiędzy polisami. Wówczas, gdy wypowiesz umowę, musisz sam zadbać, by pomiędzy umowami nie było nawet dnia przerwy, w przeciwnym razie grożą Ci wysokie kary pieniężne. Co powinno zawierać takie wypowiedzenie? Będą to przede wszystkim:

    • Dane pojazdu (marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny oraz VIN);
    • Dane właściciela (imię i nazwisko, pesel, adres zamieszkania, a w przypadku firmy jej nazwa, adres, NIP oraz REGON);
    • Numer wypowiadanej polisy;
    • Okres trwania polisy;
    • Nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, który ją wystawił;
    • Oświadczenie, w którym prosisz o nieprzedłużanie polisy automatycznie.

Takie wypowiedzenie musi być oczywiście podpisane. Możesz złożyć je drogą mailową bądź dzięki poczcie tradycyjnej (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/jak-zlozyc-wypowiedzenie-umowy-oc-w-dotychczasowym-towarzystwie-ubezpieczeniowym/181.html).

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tuning motocykla – czy to możliwe?
Tuning motocykla – czy to możliwe?
W jaki sposób uatrakcyjnić nie tylko wygląd, ale i funkcjonalność swojego jednośladu? Oto kilka opcji!
MV Agusta odkłada w czasie budowę elektrycznego modelu
MV Agusta odkłada w czasie budowę elektrycznego modelu
Po wycofaniu się z propozycji elektryfikacji przez amerykańską markę Harley-Davidson, pora na włoską markę wypuszczającą supermotocykle.
Już 10 kwietnia rusza Warszawski Bazar Motocyklowy!
Już 10 kwietnia rusza Warszawski Bazar Motocyklowy!
Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, nie ma przeciwskazań by Warszawski Bazar się nie odbył. Jedynym wymaganiem jest zachowanie reżimu sanitarnego.
Ostatnie wpisy