Czy quad może służyć do transportu i poruszania się? Podpowiadamy

QUADY
Czy quad może służyć do transportu i poruszania się? Podpowiadamy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Quad, jako pojazd ATV, ma mnóstwo zastosowań. Tymi mniej znanymi są: kosiarka do trawy czy ciągnik. Tak, quad może być stosowany jako dużo słabszy zamiennik ciągnika rolniczego! A jak wygląda quad w transporcie i poruszaniu się?

Quad to pojazd czterokołowy, bez kabiny, a więc tzw. otwarty. Na rynku pojawiają się także konstrukcje trzykołowe, występują także sześcio- i ośmiokołowe. Ten pojazd ATV występuje także w wersji z gąsienicami.  Kieruje nim jedna osoba.

Pojazd dostępny jest w różnych wersjach, które głównie różnią się mocą, ale również wielkością quada, czy szerokością i wielkością opon. Wszystko zależy od jego wykorzystania. Może być bowiem użytkowany przez dzieci, ale również wojsko i ratownictwo medyczne, o czym zaraz napiszemy. Głównie jednak quad przeznaczony jest do sportu i rekreacji. Świadczy o tym na przykład uczestnictwo kategorii quadów w Rajdzie Dakar.

Przejdźmy jednak do sedna. Czy ten pojazd ATV może służyć komukolwiek do transportu i ogólnego poruszania się?

Quady w wojsku, straży pożarnej i ratownictwie medycznym

Okazuje się, że quady to świetny środek transportu. Chodzi tutaj jednak głównie o transport niedużych elementów wyposażenia każdego żołnierza, strażaka, ale także ratownika medycznego. Nic dziwnego, że wszędołazy są tak chętnie wykorzystywane w tych zawodach. 

Jak sama jego nazwa wskazuje, quad wjedzie wszędzie, poradzi sobie z bardzo trudnym, zróżnicowanym terenem. Wszystko za sprawą sporej mocy w porównaniu do masy, dużych opon z ogromnym bieżnikiem i odpowiednio niskiego ciśnienia w tych oponach. Jest to spore ułatwienie dla wymienionych w nagłówku grup. Pozwala szybciej i skuteczniej dostać się w trudno dostępne miejsca, nieść pomoc, potrzebny prowiant, czy niezbędne narzędzia bez konieczności używania na przykład śmigłowca, jeśli mówimy o dość stromych podjazdach, na które nie wjedzie nawet samochód terenowy – a quad już tak.

Zastosowanie quadów w transporcie – turystyka i bushcraft

Od lat quady wykorzystywane są jako pojazd służący turystom, nie tylko wyjeżdżającym na wycieczki krajoznawcze. Szybkie poruszanie się po terenie gwarantuje możliwość zobaczenia większej powierzchni w krótszym czasie. Bagna, gęsty śnieg, zróżnicowana wysokość nie będą przeszkodą, co mogłoby nie być tak oczywiste, gdyby tę trasę pokonywać pieszo czy na rowerze. W wielu krajach, gdzie jedyną możliwością dostania się do miasta czy danej wsi jest przejazd przez niesamowicie trudny i zróżnicowany teren, wykorzystuje się do transportu właśnie quady. Świetnie sprawdzają się także na wyjazdach rekreacyjnych i integracyjnych. Spora ilość osób może wrzucić do odpowiednich kufrów do wszędołaza wystarczająco dużo prowiantu czy akcesoriów. Bushcraftowcy także chętnie korzystają z tej formy transportu. Jest, niestety, nieco głośniejszy od roweru, ale za to sporo cichszy od motocykla typu enduro.

Kolejne zastosowanie w turystyce to z pewnością wypożyczalnie. Bardzo często, szczególnie w wakacje, na plażach stoją wypożyczalnie quadów. Można tam na godziny lub dni wypożyczyć sobie ten pojazd. Króluje w tym Hiszpania i kraje basenu Morza Śródziemnego. Często bowiem przy samych plażach znajdują się strome, górzyste tereny, a widoki ze szczytów są piękne, wszyscy więc wybierają szybki, prosty i skuteczny sposób na podjazd pod górę, czyli czterokołowiec ATV.

Jak widać, quad spełnia swoje zadanie w transporcie i poruszaniu się. Wykorzystuje się go również w innych sytuacjach. Korzystają z niego turyści, ale również leśniczy i myśliwi. Jest niezastąpionym wyposażeniem każdego zastępu straży pożarnej, ratownictwa medycznego, szczególnie tego górskiego, a także wojska. Jest to wszechstronny, funkcjonalny pojazd, nazywany również wszędołazem – nazwa ta w prosty sposób tłumaczy nam jego możliwości. Ponadto jest prosty w naprawie, wymiana części na nowe nie stanowi najmniejszego problemu. Dostępny jest w wersjach z napędem na dwa lub cztery koła. Wszystko zależy od sposobu jego wykorzystania przez właściciela.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
7 powodów do wizyty w serwisie samochodowym
7 powodów do wizyty w serwisie samochodowym
Nawet jeśli należymy do kierowców dbających o swój pojazd i preferujących bezpieczny styl jazdy, to co jakiś czas będziemy musieli odwiedzić warsztat samochodowy. W jakich sytuacjach?
Jak skutecznie zabezpieczyć paczkę za pomocą folii stretch?
Jak skutecznie zabezpieczyć paczkę za pomocą folii stretch?
Odkryj najlepsze metody zabezpieczania przesyłek folią stretch. Dowiedz się, jak właściwie owijać paczki, aby były bezpieczne podczas transportu.
Jak bezpieczne i wygodne jest korzystanie z aplikacji do zamawiania taksówek?
Jak bezpieczne i wygodne jest korzystanie z aplikacji do zamawiania taksówek?
Artykuł rzetelnie omawia bezpieczeństwo i wygodę korzystania z aplikacji do zamawiania taksówek, pokazując najważniejsze aspekty takie jak prywatność, bezpieczeństwo transakcji oraz korzyści z szybkiego dostępu do usług.
Ostatnie wpisy