Ile kosztuje zarejestrowany quad? Sprawdzamy!

QUADY
Ile kosztuje zarejestrowany quad? Sprawdzamy!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Quady od lat cieszą się niezwykłą popularnością, są wyjątkowo praktycznymi pojazdami. Mogą służyć jako forma rozrywki i pomoc w codziennym przemieszczaniu się. Jakie są ich ceny i ile kosztuje zarejestrowany quad?

Popularność quadów – z czego może wynikać?

Quady pojawiły się na polskich drogach pod koniec ubiegłego wieku, od tego momentu z roku na rok znacznie zyskują na popularności. Wynika to między innymi z przekonania, że są to pojazdy, którymi każdy może się poruszać, czy jest to zgodne z prawdą? Odpowiedź brzmi: nie. Od jakiegoś czasu w społeczeństwie panuje moda na kupowanie quada jako prezentu dla najmłodszych. Dwuślady tego typu dzielą się na kilka grup, a na prowadzenie każdego z nich potrzebne jest odpowiednie zezwolenie. 

Najmniejsze z nich to quady, których masa całkowita nie przekracza 425 kilogramów, a najwyższa prędkość, jaką mogą osiągnąć, jest równa 45 km/h. Ich prowadzenia mogą podjąć się osoby, które ukończyły 14 rok życia oraz posiadają prawo jazdy kategorii AM. Kolejna grupa to quady o masie całkowitej nieprzekraczającej 550 kilogramów i maksymalnej mocy silnika 20,4 koni mechanicznych. Poruszać się nimi mogą osoby, które ukończyły 16 rok życia oraz posiadają prawo jazdy kategorii B1. Pełnoletni fani quadów mogą natomiast jeździć pojazdami, których masa oraz pojemność nie mają ograniczeń, jednak podobnie jak w powyższych przykładach, wymagane jest prawo jazdy kategorii B.

(fot.: Karolina Grabowska/ pexels.com)

Zarejestrowanie quada – czy jest konieczne?

Kupując quada powinniśmy mieć świadomość, że istnieją zasady, które należy spełnić, aby móc poruszać się nim po drodze. Jedna z podstawowych dotyczy jego rejestracji, posiadania tablic rejestracyjnych oraz aktualnego ubezpieczenia OC. Warto pamiętać również o tym, że nawet zarejestrowane quady nie mogą poruszać się po autostradach, drogach ekspresowych oraz lasach, które często wybierane są na trasy właścicieli tego typu pojazdów. Sama rejestracja wygląda podobnie do procesu rejestracji innych pojazdów, między innymi motocykli. Co więcej, quady muszą spełniać wszelkie wymagania techniczne, które stosowane są do motocykli kategorii czterokołowców lekkich – L2E lub pojazdów czterokołowych innych niż lekkie – kategorii L5E. Aby zarejestrować quada, należy zgłosić się do wydziału komunikacji z odpowiednimi dokumentami:

 • wnioskiem o rejestrację pojazdu,
 • świadectwem homologacji bądź decyzją, która zwalnia z niej pojazd,
 • kartą pojazdu,
 • dokumentem potwierdzającym tożsamość,
 • Dowodem własności quada,
 • Zaświadczeniem o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • Dowodem uiszczenia opłaty rejestracyjnej.

(fot. Tima Miroshniche/ pexels)

Koszt rejestracji oraz wydania tablic może się różnić w zależności od miasta. Podając w przybliżeniu, będzie to kwota 120 zł (w przypadku zwykłych tablic rejestracyjnych) lub 580 zł (w przypadku indywidualnych tablic rejestracyjnych). Na ostateczną kwotę składa się kilka punktów, a są to opłaty za:

 • Tablice rejestracyjne – 40 zł (zwykłe) lub 500 zł (indywidualne),
 • Dowód rejestracyjny – około 50 zł,
 • Pozwolenie czasowe – około 13 zł,
 • Nalepkę legalizacyjną – średnio 12 zł,
 • Opłatę ewidencyjną – 1,50 zł.

Zarejestrowany quad – ceny pojazdów

Ceny quadów, podobnie jak wszelkich innych pojazdów mechanicznych, będą znacznie różniły się od siebie w zależności od konkretnego modelu. Wiele różnic wynika zarówno od rocznika produkcji danego modelu quada, samego producenta, możliwości technicznych, pojemności jego silnika, jak i tego czy model jest nowy, czy używany. Szeroki zakres cen może zaskoczyć niejedną osobę. 

Obecnie na rynku możemy znaleźć nowe popularne quady zarówno za 3 tysiące złotych, jak i do 10 czy nawet 15 tysięcy złotych. Tańsze z pewnością będą quady używane, jednak w tym przypadku również wiele zależy od tego, w jakim są stanie. Z tego powodu znaczna część osób decyduje się na zakup używanego pojazdu, jest to sposób na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. W przypadku nowych quadów, nieużywanych do tej pory, należy liczyć się z tym, że do kwoty, którą początkowo będziemy musieli włożyć w naszego quada, musimy doliczyć koszty jego rejestracji. Powyżej zaprezentowane zostały średnie wydatki związane z tym procesem. Zatem jeżeli chcemy poznać cenę nowego quada, doliczmy średnio 120 złotych, która w większej ilości przypadków wystarczy do pokrycia kosztów rejestracji. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co powinno znaleźć się w warsztacie samochodowym?
Co powinno znaleźć się w warsztacie samochodowym?
Zastanawiasz się, co powinno znaleźć się na wyposażeniu warsztatu samochodowego? W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych narzędzi i sposoby na ich praktyczną organizację.
Co lepsze – ford, volvo czy toyota?
Co lepsze – ford, volvo czy toyota?
Chcąc kupić duży, bezpieczny i wygodny samochód, uwaga klientów kierowana jest na trzy popularne modele. Postaramy się pokrótce każdy z nich opisać poniżej, wskazując na zalety i wady, jeśli takowe istnieją.
Jak prawidłowo dbać o opony, aby uniknąć częstych wizyt w serwisie?
Jak prawidłowo dbać o opony, aby uniknąć częstych wizyt w serwisie?
Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o swoje opony, aby uniknąć częstych wizyt w serwisie. Poznaj techniki konserwacji, które pomogą przedłużyć żywotność Twoich opon.
Ostatnie wpisy