Prawo jazdy na quada – co uprawnia do jazdy tym czterokołowcem?

Prawo jazdy na quada – co uprawnia do jazdy tym czterokołowcem?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pojazdy typu ATV – czyli quady to jedne z wielu typów pojazdów, jakie można spotkać na polskich drogach. Czy osoby bez prawa jazdy mogą kierować quadami? Jakie uprawnienia są wymagane do ich prowadzenia?

Wszystko zależy od rodzaju quada

Na rynku dostępnych jest wiele modeli quadów. Są to modele produkcji europejskiej oraz te, sprowadzane z innych kontynentów, szczególnie z Azji i Ameryki Północnej. Warto jednak wiedzieć, że aby poruszać się pojazdem ATV po drodze publicznej, nasz pojazd musi być zarejestrowany oraz mieć wykupioną polisę OC. Aby dokonać rejestracji, niezbędna jest homologacja, czyli prawne oświadczenie, że pojazd spełnia przepisy administracyjne oraz ma odpowiednie parametry techniczne niezbędne do rejestracji w danym państwie. 

Na wstępie warto też zaznaczyć, że wjazd do lasu jest prawnie zabroniony i może skończyć się mandatem karnym w wysokości nawet do 1000 złotych! Jaką kategorię prawa jazdy musimy posiadać, aby móc legalnie jeździć quadem? W głównej mierze zależy to od jego rodzaju. Istnieją quady lekkie i tak zwane quady zwykłe. 

Quad lekki – waga do 350 kg, prędkość maksymalna do 45 km/h

Aby móc legalnie prowadzić quada lekkiego o wadze nieprzekraczającej 350 kg oraz o prędkości maksymalnej niższej lub równej 45 km/h musimy posiadać kategorię prawa jazda co najmniej AM. Jej posiadanie uprawnia do poruszania się pojazdami dwukołowymi, jak na przykład skuterami oraz czterokołowcami, w tym quadami o pojemności silnika nieprzekraczającej 50 cm3. Na kurs prawa jazdy AM możemy się zapisać, mając 13 lat i 9 miesięcy, natomiast w dniu egzaminu musimy mieć ukończone 14 lat. Warto wiedzieć jednak, że egzamin przeprowadzany jest wyłącznie na motorowerach i niedopuszczalne jest uczestnictwo w części praktycznej na quadzie. 

Quad zwykły (ciężki) – waga powyżej 350 kg, prędkość maksymalna powyżej 45 km/h

W przypadku quadów zwykłych minimalna kategoria prawa jazdy, jaką musimy posiadać, aby poruszać się tym pojazdem to kategoria B1. Dolny limit wieku, jaki musimy mieć w dniu egzaminu to 16 lat, jednak zapisanie się na kurs możliwe jest już 3 miesiące wcześniej. 

Co nam daje prawo jazdy kategorii B?

Posiadanie prawa jazdy kategorii B, które możemy otrzymać po ukończeniu 18 roku życia, uprawnia nas do poruszania się wszystkimi rodzajami quadów i czterokołowców, bez względu na ich pojemność. Warto też wiedzieć, że inne zasady nas obowiązują w samotnej jeździe, a inne poruszając się z dzieckiem do lat 7. W trakcie jazdy z dzieckiem poniżej 7 roku życia maksymalna prędkość poruszania się quadem to 40 km/h. Przydatną informacją, może być fakt, że quadem możemy przemieszczać się po drogach publicznych, lecz nie można wjeżdżać nim na autostrady ani drogi ekspresowe. 

Czy po ukończeniu 18 roku życia można jeździć quadem bez prawa jazdy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – nie. Choć wydawać by się mogło, że jest inaczej, bo przecież mając ukończone 18 lat można poruszać się motorowerem o pojemności do 50 cm3, to w przypadku quadów zasady są całkowicie inne. Dużą różnicą jest to, że skuter jest pojazdem jednośladowym, a w przypadku quada mamy do czynienia z pojazdem czterokołowym. To większa i bardziej skomplikowana maszyna. Należy też nadmienić, że chociaż quad to coraz częstszy prezent na komunię czy urodziny, dzieciom poniżej 14 roku życia, które otrzymały kategorię prawa jazdy AM, nie wolno prowadzić tego pojazdu. 

Najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, poruszając się quadem, to zachowanie rozsądku. Powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo, stosując zarówno specjalne ochraniacze, obuwie, jak i przede wszystkim kask. Warto wiedzieć, że quadem jeździ się zupełnie inaczej niż samochodem osobowym, czy motocyklem. Należy to uwzględnić podczas jazdy i mieć świadomość, że nie jesteśmy chronieni (jak w przypadku samochodu) przez blaszane drzwi samochodu, maskę czy nawet szyby. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Korzyści i wyzwania wprowadzenia systemu bezpieczeństwa żywności w przedsiębiorstwie
Korzyści i wyzwania wprowadzenia systemu bezpieczeństwa żywności w przedsiębiorstwie
Rozważ implementację systemu bezpieczeństwa żywności w swoim przedsiębiorstwie. Zrozum najważniejsze korzyści oraz potencjalne wyzwania związane z tym procesem.
Co da regularne serwisowanie auta?
Co da regularne serwisowanie auta?
Coroczny przegląd auta nie wystarczy! Dlaczego regularne serwisowanie samochodu powinno wejść nam w krew i czym należy przy tym pamiętać?
Jak prawidłowo dobrać części zamienne do maszyn budowlanych – na przykładzie popularnych modeli marki
Jak prawidłowo dobrać części zamienne do maszyn budowlanych – na przykładzie popularnych modeli marki
Poradnik krok po kroku do wyboru optymalnych części zamiennych do maszyn budowlanych, ze specjalnym uwzględnieniem najpopularniejszych modeli wybranej marki.
Ostatnie wpisy