Jakie umiejętności są kluczowe dla kierowców ciężarówek?

Jakie umiejętności są kluczowe dla kierowców ciężarówek?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Na kierowców ciężarówek czekają tysiące ofert zatrudnienia w spedycji krajowej oraz międzynarodowej. Badania rynku pracy oraz duża liczba ogłoszeń wskazują na duży deficyt rąk do pracy, którego najważniejszą przyczyną jest brak wykwalifikowanych pracowników. Zanim wsiądziesz za kierownicę ciężarówki, musisz posiadać odpowiednie uprawnienia, a ich uzyskanie to nie tylko czasochłonny, ale też kosztowny proces. Jakie umiejętności powinni posiadać kierowcy ciężarówek?

Prawo jazdy kategorii C lub C+E

Prawo jazdy kategorii C lub C+E jest niezbędne do pracy jako kierowca ciężarówki. Jak je uzyskać? Kandydaci na kierowcę tira powinni mieć co najmniej 21 lat (po ukończeniu kwalifikacji wstępnej można rozpocząć pracę wcześniej) oraz prawo jazdy kategorii B. Niezbędne są również badania lekarskie i psychologiczne.

Następnie należy ukończyć kurs nauki do prawa jazdy, który z reguły trwa ok. 3 miesięcy. Jego koszt to od 4 do 8 tys. złotych, w zależności od wybranej oferty. Szkolenie kończy się egzaminem wewnętrznym, ale znacznie ważniejszy jest oficjalny egzamin państwowy, składający się z części teoretycznej oraz praktycznej. Jeśli uda Ci się go zdać, to otrzymasz prawo jazdy i możesz rozpocząć pracę jako kierowca ciężarówki. Warto od razu wyrobić uprawnienia z kategorii C+E – za jazdę z przyczepą z reguły otrzymuje się dodatkowy bonus finansowy, co przekłada się na wyższe zarobki.

Komunikatywność w pracy kierowcy?

Komunikatywność przydaje się kierowcom zawodowym w wielu sytuacjach. Po pierwsze, pomaga ona zachować skuteczny kontakt ze spedytorem, który nadzoruje podróż. Dobry kierowca zawodowy powinien umieć sprawnie wyjaśnić zakres i rodzaj problemów, jakie napotyka na drodze. Po drugie, komunikatywność przydaje się podczas rozmów z policją oraz innymi kierowcami – umożliwia uzyskanie informacji lub pomocy na trasie. Po trzecie, komunikatywność przydaje się podczas poszukiwania pracy. Dzięki niej wynegocjujesz wyższe stawki oraz lepsze warunki zatrudnienia. Pamiętaj, że możesz pracować poza miejscem zamieszkania – znajdź zatrudnienie jako kierowca w Warszawie, gdzie pracodawcy oferują znacznie wyższe pensje!

Dobry stan zdrowia

Dobry stan zdrowia jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy, ale ma też bardziej trywialne znaczenie. W razie wypadku lub nagłej choroby za granicą mogą pojawić się poważne problemy, nawet jeśli opłacasz OC oraz dodatkowe ubezpieczenie na życie. W transporcie międzynarodowym pracuje się samemu, z dala od rodziny i przyjaciół, przez co pomoc w razie nagłych sytuacji jest utrudniona.

Znajomość języków obcych

Znajomość języka angielskiego wśród kierowców ciężarówek podróżujących po całej Europie jest niezbędna. Przydaje się podczas rozmów z policją, ale też zwykłych pogaduszek z innymi kierowcami zawodowymi, które często zdarzają się podczas postojów i dłuższych odpoczynków. Dodatkowe języki obce to ważny atut w CV, ale język angielski na poziomie B2 w zupełności wystarcza do podjęcia pracy w spedycji międzynarodowej. Oczywiście nie musisz go znać, jeśli chcesz jeździć tylko i wyłącznie po Polsce!

Zdjęcie: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Oleje do manualnych skrzyni biegów – co warto wiedzieć o produktach takich jak Fuchs Titan Sintofluid?
Oleje do manualnych skrzyni biegów – co warto wiedzieć o produktach takich jak Fuchs Titan Sintofluid?
Przekładnie manualne odpowiadają za odpowiednie przełożenie, dostosowane do obciążenia silnika spalinowego. Pracują w pojazdach osobowych, dostawczych czy przemysłowo-rolniczych.
Sukces podkarpackiej akcji „Motocykl” – mundurowi skontrolowali 400. motocyklistów
Sukces podkarpackiej akcji „Motocykl” – mundurowi skontrolowali 400. motocyklistów
W trakcie akcji "Motocykl", podkarpaccy funkcjonariusze wykryli ponad 100 wykroczeń!
Jak motocykliści nazywają kaski? Orzeszki i inne określenia
Jak motocykliści nazywają kaski? Orzeszki i inne określenia
Slang motocyklowy jest niezwykle bogaty i jak można się domyśleć, możemy w nim znaleźć wiele różnych określeń na kaski. Oto najpopularniejsze z nich.
Ostatnie wpisy