Wymiana opon w motocyklu – kiedy jest to konieczne?

WARSZTAT
Wymiana opon w motocyklu – kiedy jest to konieczne?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każdy motocyklista powinien wiedzieć, jak niebezpieczna jest jazda na zużytych oponach. Jak dokładnie możesz stwierdzić, kiedy opony wymagają wymiany? Poniżej wyjaśniamy i wskazujemy czynniki, które obligują do zakupu nowego ogumienia.

Kiedy wymieniać opony?

Bieżnik, ściany boczne, stopki, opony wydają się dość proste, ale pod tą gładką czarną powierzchnią dużo się dzieje. Tylko opony łączą Twój motocykl z drogą, więc bardzo ważne jest, aby były w dobrym stanie. Już regularnie sprawdzasz ciśnienie w oponach, ale jak często sprawdzasz swoje opony, aby upewnić się, że nadają się do ruchu drogowego? A czy wiesz, jakie czynniki decydują o konieczności wymiany opony?

Zużycie jest najczęstszą przyczyną, ale uszkodzenia i wiek również mogą być podstawą do wymiany, dlatego przeanalizujemy każdy scenariusz. Wiedza o tym, jak sprawdzać opony i wymieniać je we właściwym czasie, ma kluczowe znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i osiągów, więc warto posiadać informacje na ten temat.

Sprawdź zużycie na oponie

Zużycie jest jednym z najczęstszych powodów wymiany opony motocyklowej i jest najłatwiejsze do zdiagnozowania. Niektóre opony są oznaczone literami TWI (wskaźnik zużycia bieżnika) i jeśli jest równo z jakąkolwiek częścią opony, czas kupić nową. Ponadto w bieżniku znajdują się pręty uformowane w oponie. Kiedy te pręty są zlicowane z zewnętrzną warstwą opony, czas je wymienić.

Nawet jeśli bieżnik nie jest zużyty do granic możliwości, może być zużyty nierównomiernie. Najczęstszym rodzajem zużycia tylnej opony jest fakt, że staje się ona „kwadratowa”, tworząc płaską plamkę na środku. Jeśli chodzi o przód, zwróć uwagę na nierównomierne zużycie po obu stronach opony, co nazywa się bańkami lub żłobieniami. Chociaż powinieneś jak najszybciej wymienić przednią oponę, powinieneś również wybrać ustawienia zawieszenia lub serwisować system, ponieważ ząbkowanie jest objawem nieprawidłowości w zawieszeniu.

Sprawdź, czy opony nie są uszkodzone

Choć powinno to być oczywiste, przed każdą jazdą należy sprawdzić opony pod kątem prawidłowego napompowania i uszkodzeń. Każde uszkodzenie opon jest powodem do niepokoju i może doprowadzić do wybuchu, który może być katastrofalny. 

Poznaj wiek swojej opony

Nawet jeśli Twoje opony mają więcej niż wystarczającą ilość bieżnika i nie ma przebić ani rozdarć, Twoja opona motocyklowa może być za stara, aby na niej jeździć. Większość producentów opon motocyklowych twierdzi, że żywotność opony wynosi około pięciu lat, ponieważ oleje z gumy wyparują, wysychając i utwardzając karkas opony. Czy wiesz, ile lat ma Twoja opona motocyklowa? Data jej produkcji jest wytłoczona bezpośrednio na ścianie bocznej i pokazywana jest jako czterocyfrowy kod. Pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień roku, w którym została utworzona, a dwie ostatnie cyfry oznaczają rok.

Pamiętaj, że w profesjonalnych sklepach takich jak na przykład 

https://skyseba.pl/opony-motocyklowe-supermoto, zawsze będziesz mógł sprawdzić datę produkcji.

Ile lat wytrzymują opony

Nawet jeśli Twoje opony mają dużo rowków bieżnika i wyglądają, jakby były w świetnej formie. Nie musi to koniecznie oznaczać, że są bezpieczne. Substancje chemiczne w gumie używanej do produkcji opon motocyklowych (a konkretnie nadające gumie wystarczającą lepkość, zapewniającą dobrą przyczepność na ulicy) ulegają degradacji z upływem czasu. Dzieje się tak nawet w przypadku opon stojących na półkach lokalnego sklepu motocyklowego, które nigdy nie były montowane. W tym procesie chemicznej degradacji, zwanym „odgazowywaniem”, guma stopniowo staje się twardsza i bardziej śliska, tracąc przyczepność, a tym samym przyczepność do nawierzchni.

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku nowoczesnych opon motocyklowych, niezależnie od tego, czy mówimy o oponach sportowych, turystycznych czy turystycznych, można oczekiwać, że wytrzymają, jak wyżej wspomnieliśmy, około pięciu lat od daty produkcji. 

Jeśli na oponie motocyklowej występuje jeden z wymienionych powyżej objawów, czas poszukać i kupić zamiennik na stronie https://plusgum.pl/. Pamiętaj, że Twoje opony są jedną z najważniejszych części Twojego motocykla, a utrzymywanie ich w odpowiednim stanie pomoże przedłużyć ich żywotność. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo wybrać i zastosować preparaty do uszczelniania układu chłodzenia samochodu
Jak prawidłowo wybrać i zastosować preparaty do uszczelniania układu chłodzenia samochodu
Dowiedz się, jak właściwie dobrać i zastosować preparaty do uszczelniania układu chłodzenia samochodu, aby zapobiec uszkodzeniom i wydłużyć żywotność pojazdu.
Jak prawidłowo dobierać i montować wiązki kabli w twoim motocyklu?
Jak prawidłowo dobierać i montować wiązki kabli w twoim motocyklu?
Dowiedz się, jak prawidłowo wybierać i instalować wiązki kabli w motocyklu, aby zapewnić bezpieczeństwo i funkcjonalność. Zrozum zasady wyboru, przydatne wskazówki i proces instalacji.
Jak zabezpieczyć narożniki i krawędzie w magazynie – praktyczne porady
Jak zabezpieczyć narożniki i krawędzie w magazynie – praktyczne porady
Poznaj praktyczne metody zabezpieczenia narożników i krawędzi w magazynie. Unikaj uszkodzeń sprzętu i towarów, popraw bezpieczeństwo swoich pracowników.
Ostatnie wpisy