Jakim motocyklem można kierować na prawo jazdy AM?

Jakim motocyklem można kierować na prawo jazdy AM?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze kilka lat temu osoby młode mogły wyrobić sobie kartę motorowerową. Była ona przeznaczona dla osób od trzynastego roku życia. Obecnie jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – młode osoby muszą zdać egzamin na prawo jazdy kategorii AM. Chcesz dowiedzieć się, jakie uprawnienia możesz zyskać, decydując się na zdanie tego egzaminu? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się więcej na ten temat. 

Uprawnienia, jakie można zyskać, mając prawo jazdy AM

Warto wiedzieć, że prawo jazdy kategorii AM daje więcej możliwości, niż karta motorowerowa, która została zniesiona kilka lat temu. Mając takie prawo jazdy, można prowadzić pojazd, którego prędkość nie przekracza 45 km/h. Jednak nie może to być samochód. Dopuszczane do tej kategorii są motorowery. Mogą to być jednoślady, a także dwuślady i trzykołowce. Warto pamiętać, że maszyny muszą być wyposażone w silnik spalinowy, którego pojemność skokowa nie przekracza 50cm3. Dodatkowo dopuszczone są  czterokołowce, czyli quady. Ich waga nie może przekraczać 350 kilogramów. 

Kto może ubiegać się o prawo jazdy AM?

Karta motorowerowa była przydzielana osobom, które ukończyły trzynasty rok życia. Jednak po zmianach prawnych została ona zniesiona i zamieniona na prawo jazdy kategorii AM. Obecnie o to prawo jazdy mogą starać się wszystkie osoby, które ukończyły 14 lat. Oczywiście szkolenie można rozpocząć nieco wcześniej, ponieważ już trzy miesiące przed czternastymi urodzinami. Takie prawo jazdy najczęściej robią młode osoby, które chcą poruszać się na motorowerach, skuterach i quadach.

Szkolenie na prawo jazdy kategorii AM – na co się przygotować?

Przed zapisaniem się na szkolenie konieczne jest wypełnienie kilku ważnych dokumentów, m.in. wniosku o wydanie prawa jazdy. Ze względu na to, że o takie prawo jazdy najczęściej starają się osoby niepełnoletnie, to konieczne jest okazanie pisemnej zgody obojga rodziców. Dodatkowo potrzebne jest orzeczenie lekarskie, w którym lekarz rodzinny musi stwierdzić, że nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. Warto mieć przy sobie kolorową fotografię, a także dokument tożsamości. Następnie trzeba uzyskać numer PKK. Dopiero po jego otrzymaniu można udać się do ośrodka szkolenia kierowców. Szkolenia na prawo jazdy kategorii AM zazwyczaj trwają dziesięć godzin. Dodatkowo trzeba wyrobić godziny na ćwiczeniach na placu manewrowym oraz na mieście. Na koniec osoba starająca się o prawo jazdy otrzymuje dokument potwierdzający ukończenie szkolenia, z którym trzeba udać się na egzamin.

Egzamin na prawo jazdy kategorii AM – jak wygląda?

Jeśli kurs został zakończony, można zapisać się na egzamin państwowy. Przy zapisie trzeba mieć przy sobie zaświadczenie ukończenia kursu na prawo jazdy kategorii AM. Potrzebny będzie też numer PKK oraz dokument tożsamości. Konieczne jest również wniesienie opłaty. Koszt egzaminu teoretycznego to 30 zł, a praktycznego 150 zł. W trakcie egzaminu praktycznego trzeba sprawdzić stan technicznych pojazdu, a także przygotować go do jazdy. Następnie wykonać kilka manewrów na placu manewrowym, a na samym końcu odbyć jazdę w ruchu miejskim.

Prawo jazdy kategorii AM, a karta motorowerowa  – jaka jest różnica?

Karta motorowerowa została zniesiona w 2013 roku. Nie jest już dokumentem, którym można się posługiwać. Zastąpiona została prawem jazdy kategorii AM, które pod kilkoma względami różni się od karty motorowerowej.

Wiedząc już nieco więcej na temat prawa jazdy kategorii AM, można się do niego dobrze przygotować. Warto również określić, czy opłaca się je wyrobić. Koszt za egzaminy i kursy nie są wysokie. Cena za kurs waha się od 500 do 1500 złotych. Warto pamiętać, że na cenę wpływa wielkość miasta, w którym odbywa się szkolenie. Koszt egzaminu teoretycznego i praktycznego nie powinien przekraczać 200 złotych. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Akumulatory z pojemnikiem elektrolitu – nowe zasady od 1. lutego
Akumulatory z pojemnikiem elektrolitu – nowe zasady od 1. lutego
Od teraz kupisz akumulator suchoładowany, który będzie już zalany i gotowy do użycia. Jeżeli zdecydujesz się na zakup w sklepie stancjonarnym, to musisz uzbroić się w cierpliwość - sprzedawca jest uruchomić akumulator najpóźniej w momencie sprzedaży.
Buty motocyklowe do sportowej jazdy – na co warto zwrócić uwagę?
Buty motocyklowe do sportowej jazdy – na co warto zwrócić uwagę?
Jazda jednośladem na torze wymaga pełnej i skutecznej ochrony. Obowiązkowym wyposażeniem motocyklisty jest integralny kask, wytrzymały kombinezon, a także wygodne i zabezpieczające nogę buty.
Uber czy taksówka – które rozwiązanie jest lepsze? Wady i zalety
Uber czy taksówka – które rozwiązanie jest lepsze? Wady i zalety
Czym różni się przejazd Uberem od przejazdu zwykłą taksówką pod względem komfortu, bezpieczeństwa i czasu oczekiwania na przyjazd kierowcy?
Ostatnie wpisy