Jakie uprawnienia musisz mieć na trójkołowy motocykl?

Jakie uprawnienia musisz mieć na trójkołowy motocykl?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Trójkołowy motocykl posiada trochę inną charakterystykę niż typowy jednoślad. Czy potrzebujemy do jego prowadzenia specjalnych uprawnień?

Do jazdy motocyklem w Polsce wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii A – to naprawdę powszechna wiedza. Myśląc jednak o motocyklu, najczęściej mamy na myśli pojazd posiadający dwa koła. Sytuacja może się dla wielu trochę skomplikować, gdy dodamy jeszcze jedno koło z boku takiej maszyny. Mamy wtedy do czynienia, co raczej jest oczywiste, z motocyklem trójkołowym.

Nic więc dziwnego, iż niektórzy mogą zacząć się zastanawiać, czy taki wariant motocykla należy traktować jako kompletnie osoby pojazd, czy może nadal jako motocykl, na który oczywiście potrzebujemy kategorię A. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości.

Motocykl trójkołowy – nie musisz mieć kategorii A!

W końcówce 2018 roku – a dokładniej 22 grudnia roku 2018 – w Polsce weszła w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami. Nie zmieniła zbyt wiele, lecz jest ona kluczowa, jeśli chodzi o dzisiejszy temat. Mówi bowiem, iż aby kierować motocyklem trójkołowym, należy mieć… kategorię B! Oczywiście jest jeden warunek – musimy posiadać prawo jazdy od co najmniej trzech lat. Warto dodać, iż wedle tego artykułu posiadając prawo jazdy kategorii B, możemy prowadzić również motocykl o pojemności poniżej 125 cm3

W przypadku motocykla trójkołowego limit pojemności silnika oraz mocy nie został jednak w ogóle ustalony, co oznacza, iż bez problemu możemy ruszyć do sklepu bądź salonu po motocykl trójkołowy mający silnik o pojemności nawet pół litra! Oczywiście zanim szarpniemy się na naprawdę mocną maszynę, warto mieć z nimi choć niewielkie doświadczenie. Mimo że możemy jeździć takimi motocyklami, posiadając kategorię B, zachowują się kompletnie inaczej w porównaniu z samochodem i wejście na taki sprzęt bez żadnego doświadczenia może się dla nas źle skończyć.

Czy możemy jeździć również motocyklem z wózkiem?

Dla niektórych osób motocyklem trójkołowym będzie każdy motocykl, który… cóż, posiada trzy koła. Jest to jednak spory błąd, gdyż z kategorią B możemy poruszać się wyłącznie maszynami, które domyślnie są motocyklami trójkołowymi. Inaczej sprawa ma się w przypadku motocykla z wózkiem – to zupełnie inna maszyna. Do niej będziemy potrzebowali kategorii A (chyba że motocykl posiada pojemność silnika mniejszą niż 125 cm3).

Zdj. główne: Daniel Thürler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Can am 06.06.2022

    To co się nazywa ” motocykl trójkołowy” nie jest motocyklem i mało, poza kaskiem ma z nim wspólnego. Powinna się pojawić nowa kategoria dla tego czegoś… Uczy to bowiem złych nawyków i przesiadka z tego czegoś na.prawdziwy jednoślad skończy się niepotrzebną tragedią!!!😎 

  • Krzysztof 09.07.2022

    Nie każdy motocykl 3-kołowy można prowadzić na kat. B vide Yamaha Nikken.

  • Zen1973 17.07.2022

    22 grudnia 2018 roku ustawa o trójkołowcach na kategorię prawa jazdy B stała się faktem. Od tamtej pory kierowcy mający prawo jazdy samochodowe co najmniej trzy lata mogą legalnie jeździć maszynami trójkołowymi z homologacją L5e(określa ona odległość między kołami i wymusza posiadanie hamulca postojowego) Co ważne nie każdy motocykl trzykołowy posiada homologację L5e.

Rekomendowane
Jak indywidualne rozwiązania mogą ulepszyć doświadczenie przewozu osób w autobusach?
Jak indywidualne rozwiązania mogą ulepszyć doświadczenie przewozu osób w autobusach?
Przekonaj się, jak innowacyjne metody dostosowania autobusów mogą poprawić komfort i doświadczenie pasażerów. Zastosuj indywidualne rozwiązania i zwiększ wydajność przewozu osób.
Jak wysłać paczkę poza granicę Polski?
Jak wysłać paczkę poza granicę Polski?
Planujesz wysyłkę paczki za granicę? Dowiedz się, jak to zrobić!
Kasacja pojazdu bez dowodu rejestracyjnego – czy to jest możliwe?
Kasacja pojazdu bez dowodu rejestracyjnego – czy to jest możliwe?
Chcesz oddać auto do kasacji, ale zgubiłeś dowód rejestracyjny samochodu? Bez obaw, w szybki sposób możesz wyrobić zaświadczenie pobierane z wydziału komunikacji, dzięki któremu bez problemu będziesz mógł zezłomować samochód.
Ostatnie wpisy