Kasacja pojazdu bez dowodu rejestracyjnego – czy to jest możliwe?

MOTOŚWIAT
Kasacja pojazdu bez dowodu rejestracyjnego – czy to jest możliwe?
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Chcesz oddać auto do kasacji, ale zgubiłeś dowód rejestracyjny samochodu? Bez obaw, w szybki sposób możesz wyrobić zaświadczenie pobierane z wydziału komunikacji, dzięki któremu bez problemu będziesz mógł zezłomować samochód.

Złomowanie auta

Złomowanie samochodu opłaca się, jeśli:

  • stwierdzono szkodę całkowitą po wypadku samochodowym,
  • poruszanie się wyeksploatowanym pojazdem stanowi zagrożenie dla kierowcy i pozostałych uczestników ruchu drogowego,
  • pojazd jest w złym stanie technicznym, co sprawia, że jego sprzedaż może być bardzo trudna i czasochłonna, a naprawy okazują się droższe niż wynosi wartość auta,
  • ubezpieczenie OC jest zbyt drogie.

W związku z powyższym zezłomowanie takiego pojazdu jest najlepszym rozwiązaniem.

Proces złomowania

Pierwszym krokiem, jaki musimy podjąć, jeśli chcemy zezłomować auto, jest wybór odpowiedniej placówki. Warto pamiętać, że legalne zezłomowanie samochodu może odbyć się tylko na Stacjach Demontażu Pojazdów, które posiadają zezwolenie wystawione przez Marszałka Województwa.

Kolejny krok to wizyta na Stacji – pamiętaj, aby zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty. Jeśli Stacja zdecyduje się na zakup podzespołów, konieczne będzie sporządzenie umowy kupna-sprzedaży.

Następnie pracownik Stacji Demontażu wyda nam 3 egzemplarze dokumentu poświadczającego zezłomowanie pojazdu – po jednym dla Ciebie, dla Stacji i jeden do przedstawienia w Wydziale Komunikacji w celu wyrejestrowania auta.

Na wyrejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji masz 30 dni od dnia złomowania. W urzędzie należy przedstawić dowód osobisty, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne, potwierdzenie opłacenia polisy OC oraz zaświadczenia ze Stacji Demontażu Pojazdów.

Po dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności pozostaje nam powiadomienie ubezpieczyciela o kasacji samochodu, w celu zakończenia polisy.

Niezbędne dokumenty do zezłomowania pojazdu

Aby móc zezłomować samochód na Stacji Demontażu Pojazdów, należy pracownikowi takiej placówki przedstawić komplet dokumentów, w skład którego wchodzą:

  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • karta pojazdu (jeśli była wydana),
  • dowód tożsamości,
  • dokument potwierdzający, że dana osoba jest właścicielem pojazdu, np. umowę kupna samochodu (jeśli samochód jest nieprzerejestrowany). Jeśli auto zarejestrowane jest na firmę, potrzebny będzie wydruk z KRS.
  • potwierdzenie, iż usługę złomowania zleca właściciel pojazdu lub osoba upoważniona. Jeśli samochód ma dwóch właścicieli, obie osoby muszą stawić się w punkcie kasacji, natomiast w przypadku gdy jeden z właścicieli nie może się pojawić na Stacji, obecny właściciel samochodu musi przedstawić pisemne upoważnienie osoby nieobecnej, które będzie zatwierdzało zgodę na złomowanie auta. W sytuacji, gdy samochód oddaje osoba niebędąca właścicielem pojazdu, koniecznie będzie musiała przedstawić imienne upoważnienie z podpisem wszystkich właścicieli pojazdu wpisanych w dowodzie rejestracyjnym.

Ponadto, oddając samochód, należy także okazać tablice rejestracyjne, a auto powinno mieć czytelny numer VIN. Powyższe dokumenty mają za zadanie potwierdzić, że dana osoba złomująca auto jest jego właścicielem lub posiada upoważnienie do oddania pojazdu. Warto jednak, przed oddaniem auta do kasacji, sprawdzić, jakie są niezbędne dokumenty wymagane w konkretnym miejscu złomowania.

Poświadczenie dowodu rejestracyjnego

Z powyższej informacji jasno wynika, że posiadanie dowodu rejestracyjnego jest konieczne do zezłomowania auta. Aczkolwiek, jest sposób, aby zezłomować samochód bez dowodu rejestracyjnego.

Do zatrzymania przez policję dowodu rejestracyjnego może dojść, jeśli pojazd nie spełnia norm bezpieczeństwa, zagraża uczestnikom ruchu drogowego lub nie spełnia wymogów z zakresu ochrony środowiska.

Jeśli chcesz zezłomować samochód, a nie masz dowodu rejestracyjnego, gdyż został on zgubiony lub zatrzymany przez policję po wypadku, należy zgłosić się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji, w którym zarejestrowane jest auto, celem uzyskania poświadczenia dowodu rejestracyjnego. W urzędzie należy okazać zaświadczenie wydane przez policję, informujące o zgubieniu, kradzieży lub zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. Jeśli doszło do zniszczenia dowodu rejestracyjnego, istnieje możliwość wypełnienia specjalnego oświadczenia o zniszczeniu dokumentu.

Wydział Komunikacji wydaje poświadczenie dowodu rejestracyjnego tego samego dnia – w ciągu kilku minut. Aby otrzymać dokument, należy uiścić opłatę za jego wydanie – około kilkunastu złotych. W razie wątpliwości dotyczących potrzebnych dokumentów warto skontaktować się z Wydziałem Komunikacji, gdzie uzyskamy wszelkie aktualne informacje.

Duplikat dowodu rejestracyjnego

Jeśli doszło do zgubienia lub zniszczenia dowodu rejestracyjnego, to możemy również wyrobić jego duplikat. Aczkolwiek, czas oczekiwania na wyrobienie tego dokumentu wynosi do 30 dni i kosztuje kilkadziesiąt złotych. Wobec czego, jeśli chcemy tylko zezłomować samochód bez dowodu, a nie go sprzedawać, korzystniejszą opcją będzie poświadczenie dowodu rejestracyjnego.

złomowisko widziane z góry

Fot.: Sandsun/elements.envato.com

Złomowanie auta bez karty pojazdu

W sytuacji braku karty pojazdu konieczne będzie udanie się do Wydziału Komunikacji, by uzyskać odpowiednie zaświadczenie – tak samo jak w przypadku dowodu rejestracyjnego.

Aczkolwiek, niektóre Stacje Demontażu Pojazdów nie wymagają karty pojazdu, wobec czego, zanim udamy się do Wydziału Komunikacji, najpierw sprawdźmy, jaka jest polityka danego punktu. Często wystarczy po prostu podpisanie przy pracowniku placówki oświadczenia o zagubieniu lub uszkodzeniu karty pojazdu.

Zgubiony dowód rejestracyjny nie blokuje możliwości kasacji samochodu

W przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu wystarczy uzyskać zaświadczenie z Wydziału Komunikacji, które następnie przedstawiamy na Stacji Demontażu Pojazdów. Zgodnie z prawem, to zaświadczenie umożliwia złomowanie samochodu. Zalecamy, aby stawić się w miejscu złomowania już z kompletem formalności – pozwoli to zaoszczędzić zarówno czas, jak i nerwy.

Mieszkasz w Małopolsce i chcesz oddać niesprawne auto do kasacji, ale zastanawiasz się jak je przewieźć? Wybierz auto złom w Krakowie, który przyjedzie po pojazd lawetą.

Zdjęcie główne: NomadSoul1/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy samochody elektryczne zrewolucjonizują przemysł transportowy?
Czy samochody elektryczne zrewolucjonizują przemysł transportowy?
Powiąż się z przyszłością transportu! Dowiedz się, jak samochody elektryczne zmieniają scenę przemysłu transportowego, obiecując niskie emisje, wydajność kosztów i innowacyjne technologie.
Kask HJC – jak wybrać?
Kask HJC – jak wybrać?
Prawidłowo dopasowany kask motocyklowy jest bardzo ważnym elementem wyposażenia u każdego motocyklisty.
Jak zapewnić optymalny komfort pracy w sektorze przemysłowym
Jak zapewnić optymalny komfort pracy w sektorze przemysłowym
W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, jak zapewnić optymalny komfort pracy w sektorze przemysłowym.
Ostatnie wpisy