Kiedy najlepiej wymienić olej w motocyklu? Podpowiadamy!

Kiedy najlepiej wymienić olej w motocyklu? Podpowiadamy!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Długotrwała i bezawaryjna praca silnika motocyklowego jest możliwa, gdy o jednostkę dbasz. Ta potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego smarowania, a więc oleju silnikowego, najlepiej tego, jaki zaleca producent. Jednak, tak jak w przypadku samochodów, płyn ten ulega zanieczyszczeniu i konieczna bywa wymiana. Kiedy to robić?

Wymiana oleju – co ile kilometrów?

Gdy motocykl przechodzi przez przegląd zerowy, a więc zaraz po jego dostawie na przykład drogą morską, konieczne jest zlanie oleju transportowego z silnika. Ten płyn chroni wnętrze jednostki przed korozją, gdy transport trwa wiele dni czy tygodni, na przykład drogą morską. W trakcie przeglądu zerowego zalewa się też silnik nowym olejem silnikowym. Pierwsze tysiąc kilometrów podróżowania motocyklem to wzajemne docieranie się elementów jednostki napędowej. Wtedy silnik potrzebuje dodatkowego smarowania, pobiera olej w znacznym stopniu, a także zanieczyszcza go opiłkami i drobinkami metalu z części mechanicznych. 

Warto wtedy dużo szybciej (niż zaleca producent) wymienić olej na nowy – powinno to nastąpić po przejechaniu około 300–400 kilometrów. Druga wymiana powinna zostać przeprowadzona po przejechaniu około 1000 kilometrów, a więc po tym, jak silnik się „dotrze”. Kolejne podmiany oleju mogą być wykonywane zgodnie z zaleceniami w książeczce serwisowej.

Czy można skrócić okres pomiędzy wymianami oleju?

Oczywiście okres pomiędzy wymianami oleju silnikowego może być krótszy niż ten przewidziany przez producenta. Jeśli jeździsz po mieście i na krótkie dystanse, mocno eksploatujesz motocykl, bo na przykład jeździsz wyczynowo – to warto wymieniać go częściej.

Wszystko dlatego, że przy wyższych temperaturach lub w warunkach dużego zapylenia, ewentualnie jazdy w terenie, silnik i jego części przegrzewają się oraz zanieczyszczają nagarem. To nie koniec, do oleju przedostają się drobinki kwarcu, te tworzą zawiesinę o właściwościach ściernych, bardzo niebezpiecznych dla elementów jednostki napędowej.

Za dużo kilometrów na tym samym oleju – czy warto przeciągać wymianę?

Jeździsz spokojnie i na długich dystansach? W takim razie możesz wydłużyć okres pomiędzy wymianami oleju nawet o połowę. Nie musisz obawiać się tego, że ta czynność w jakikolwiek sposób źle wpłynie na jednostkę napędową.

Chcemy jednocześnie zaznaczyć, że gdy zbliża się koniec sezonu i wiesz, że nie przejedziesz dużej liczby kilometrów przed jego zakończeniem, nie musisz decydować się na terminową wymianę. Najważniejszy warunek to nieprzeciążanie silnika i motocykla w tym wydłużonym okresie. 

Wymiana oleju w motocyklu – przed czy po sezonie?

Kiedy wymieniać olej, przed czy po sezonie? To zależy. Jeśli motocykl przechowywany jest w ogrzewanym pomieszczeniu o stałej temperaturze, możesz wymienić płyn na nowy po zakończeniu eksploatacji w sezonie letnim. Wszystko dlatego, że w odpowiednich warunkach przechowywania z olejem nie stanie się nic złego, a Ty nie będziesz musiał wymieniać go znów po zimowaniu.

Jeżeli jednak jednoślad znajdzie się pod plandeką lub w nieogrzewanym pomieszczeniu, wymień olej po zimowaniu. Jeśli zrobisz to przed przechowywaniem, to po nim płyn będzie zmieszany z wodą za sprawą pary wodnej ciągle ulatniającej się do wnętrza silnika w niekorzystnych warunkach zimowania.

Zdj. główne: lucas Favre/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Dzidek 10.07.2022

    Co roku na wiosnę,kropka.

Rekomendowane
Prawidłowe postępowanie z rannym po wypadku samochodowym
Prawidłowe postępowanie z rannym po wypadku samochodowym
Wypadki drogowe stanowią jedną z głównych przyczyn urazów, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób poszkodowanych.
Kask HJC – jak wybrać?
Kask HJC – jak wybrać?
Prawidłowo dopasowany kask motocyklowy jest bardzo ważnym elementem wyposażenia u każdego motocyklisty.
Postoje na motocyklu – jakie zasady powinieneś zachować, aby sprawiły przyjemność?
Postoje na motocyklu – jakie zasady powinieneś zachować, aby sprawiły przyjemność?
Jak zaplanować podróż, aby ona sama oraz jej nieodłączny element – postoje były przyjemnością?
Ostatnie wpisy