Kiedy najlepiej wymienić olej w motocyklu? Podpowiadamy!

Kiedy najlepiej wymienić olej w motocyklu? Podpowiadamy!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Długotrwała i bezawaryjna praca silnika motocyklowego jest możliwa, gdy o jednostkę dbasz. Ta potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego smarowania, a więc oleju silnikowego, najlepiej tego, jaki zaleca producent. Jednak, tak jak w przypadku samochodów, płyn ten ulega zanieczyszczeniu i konieczna bywa wymiana. Kiedy to robić?

Wymiana oleju – co ile kilometrów?

Gdy motocykl przechodzi przez przegląd zerowy, a więc zaraz po jego dostawie na przykład drogą morską, konieczne jest zlanie oleju transportowego z silnika. Ten płyn chroni wnętrze jednostki przed korozją, gdy transport trwa wiele dni czy tygodni, na przykład drogą morską. W trakcie przeglądu zerowego zalewa się też silnik nowym olejem silnikowym. Pierwsze tysiąc kilometrów podróżowania motocyklem to wzajemne docieranie się elementów jednostki napędowej. Wtedy silnik potrzebuje dodatkowego smarowania, pobiera olej w znacznym stopniu, a także zanieczyszcza go opiłkami i drobinkami metalu z części mechanicznych. 

Warto wtedy dużo szybciej (niż zaleca producent) wymienić olej na nowy – powinno to nastąpić po przejechaniu około 300–400 kilometrów. Druga wymiana powinna zostać przeprowadzona po przejechaniu około 1000 kilometrów, a więc po tym, jak silnik się „dotrze”. Kolejne podmiany oleju mogą być wykonywane zgodnie z zaleceniami w książeczce serwisowej.

Czy można skrócić okres pomiędzy wymianami oleju?

Oczywiście okres pomiędzy wymianami oleju silnikowego może być krótszy niż ten przewidziany przez producenta. Jeśli jeździsz po mieście i na krótkie dystanse, mocno eksploatujesz motocykl, bo na przykład jeździsz wyczynowo – to warto wymieniać go częściej.

Wszystko dlatego, że przy wyższych temperaturach lub w warunkach dużego zapylenia, ewentualnie jazdy w terenie, silnik i jego części przegrzewają się oraz zanieczyszczają nagarem. To nie koniec, do oleju przedostają się drobinki kwarcu, te tworzą zawiesinę o właściwościach ściernych, bardzo niebezpiecznych dla elementów jednostki napędowej.

Za dużo kilometrów na tym samym oleju – czy warto przeciągać wymianę?

Jeździsz spokojnie i na długich dystansach? W takim razie możesz wydłużyć okres pomiędzy wymianami oleju nawet o połowę. Nie musisz obawiać się tego, że ta czynność w jakikolwiek sposób źle wpłynie na jednostkę napędową.

Chcemy jednocześnie zaznaczyć, że gdy zbliża się koniec sezonu i wiesz, że nie przejedziesz dużej liczby kilometrów przed jego zakończeniem, nie musisz decydować się na terminową wymianę. Najważniejszy warunek to nieprzeciążanie silnika i motocykla w tym wydłużonym okresie. 

Wymiana oleju w motocyklu – przed czy po sezonie?

Kiedy wymieniać olej, przed czy po sezonie? To zależy. Jeśli motocykl przechowywany jest w ogrzewanym pomieszczeniu o stałej temperaturze, możesz wymienić płyn na nowy po zakończeniu eksploatacji w sezonie letnim. Wszystko dlatego, że w odpowiednich warunkach przechowywania z olejem nie stanie się nic złego, a Ty nie będziesz musiał wymieniać go znów po zimowaniu.

Jeżeli jednak jednoślad znajdzie się pod plandeką lub w nieogrzewanym pomieszczeniu, wymień olej po zimowaniu. Jeśli zrobisz to przed przechowywaniem, to po nim płyn będzie zmieszany z wodą za sprawą pary wodnej ciągle ulatniającej się do wnętrza silnika w niekorzystnych warunkach zimowania.

Zdj. główne: lucas Favre/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Dzidek 10.07.2022

    Co roku na wiosnę,kropka.

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią kostkę brukową dla swojego domu?
Jak wybrać odpowiednią kostkę brukową dla swojego domu?
Wybierając kostkę brukową do swojego domu, musisz uwzględnić kilka kluczowych czynników. Poznaj jakie i dowiedz się jak dopasować idealną kostkę do swojego podwórka.
Puszkarze – kim są w slangu motocyklistów?
Puszkarze – kim są w slangu motocyklistów?
Slang drogowy obfituje w określenia, które na pierwszy rzut oka nie są oczywiste. O czym mówi motocyklista, kiedy wspomina “puszki” i “puszkarzy”?
Jak sprawnie przetransportować towar?
Jak sprawnie przetransportować towar?
Jesteś przedsiębiorcą i potrzebujesz sprawnie przetransportować swoje towary? Ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się jakie wymogi musisz spełnić, aby móc legalnie przewozić towary na potrzeby własne oraz kiedy warto zatrudnić firmę transportową.
Ostatnie wpisy