Wybór odpowiedniej kurtki motocyklowej to nie lada wyzwanie. Ten element wyposażenia powinien spełniać szereg wymagań, które sprawią, że przejażdżki będą wygodne i bezpieczne.
Świeży asfalt, puste drogi i odpowiednie warunki atmosferyczne to wszystkie najpotrzebniejsze składniki udanej przejażdżki każdego motocyklisty. Przed udaniem się w trasę, trzeba jednak zatroszczyć się o odpowiedni strój. Jaką kurtkę motocyklową wybrać?
Odzież motocyklowa
Odzież motocyklowa ma za zadanie chronić Twoje ciało przed niebezpieczeństwem – chroniąc kończyny i pozostałe, wrażliwe części ciała przed groźnymi wypadkami. Warto pamiętać również o tym, żeby całe ciało było szczelnie osłonięte od wiatru, zimna i wilgoci.
Nie da się jednak ukryć, że ubranie motocyklisty spełnia również inną, mniej ważną, potrzebę – stylistyczną. I, choć, chcielibyśmy, aby było inaczej, to większość z nas przy wyborze kurtki motocyklowej kieruje się nie tylko względem bezpieczeństwa.
W szczególności osoby początkujące mają tendencję do pomijania niektórych, podstawowych elementów wchodzących w skład odzieży na motocykl. Odpowiednie odzienie to przede wszystkim bezpieczeństwo i wygoda. Już na samym początku motocyklowej przygody powinieneś zainwestować w dobrej jakości strój motocyklowy – niezależnie od tego, jaki styl jazdy najbardziej odpowiada Twoim gustom.
Odzież motocyklowa to temat dość obszerny, dlatego też dziś skupimy się wyłącznie na jednym z głównych elementów – odpowiedniej kurtce.
Bikers
Zbyt ciasna kurtka może krępować ruchy i sprawiać dyskomfort. Z drugiej strony, za duża kurtka niepotrzebnie obciąży sylwetkę. Jak znaleźć złoty środek?
Jak wspominaliśmy – dobra kurtka motocyklowa powinna zapewniać noszącemu motocykliście odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz wygody. Ponadto, ma ona zadbać o właściwy komfort cieplny. Kurtka powinna być również praktyczna – specjalnie kieszenie, podpinka czy regulacje są zbawieniem w trasie.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że dobre kurtki motocyklowe nie muszą kosztować fortuny. Z pewnością uda się znaleźć porządne modele kurtek za niewielkie pieniądze.
Tekstyl czy skóra?
Pierwszym pytaniem, na które spróbujemy znaleźć odpowiedź to – czy kurtka na choppera powinna być wykonana z tekstyliów, czy ze skóry?
Dzięki rozwojowi technologicznemu w zakresie produkcji materiałów to tekstylia cieszą się dzisiaj największym zainteresowaniem kupujących. Kurtki te są lekkie i wytrzymałe, zapewniają wymagany poziom wentylacji oraz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.
Zwłaszcza wśród motocyklistów jeżdżących chopperami, zdecydowanie największą popularnością cieszą się kurtki skórzane. Skórzana odzież przyciąga przede wszystkim swoim unikatowym aspektem estetycznym i wysokim poziomem ochrony. Warto pamiętać, że takie kurtki, pomimo atrakcyjności, są ciężkie, mało wygodne, i pozbawione odpowiedniej wentylacji – co w przypadku tras może przysporzyć nie lada problemów.
Co dalej?
Kiedy już wybierzesz materiał, możesz przejść do innych, wartych uwagi czynników decydujących o praktyczności kurtki.
Uczulamy – nigdy nie kupujcie pierwszej lepszej kurtki. W założeniu ten element wyposażenia będzie służył wam przez lata, jeśli nie dekady. Warto na tym etapie uważnie prześledzić rynek i zasięgnąć języka ekspertów lub bardziej doświadczonych znajomych.
Poniżej znajdziecie listę, która zadecyduje o tym, czy dana kurtka motocyklowa na choppera okaże się tą najlepszą.
Najważniejsze parametry
- protektory – każda dobra kurtka posiada ochraniacze na ramiona i łokcie oraz dolny odcinek kręgosłupa. Kurtka motocyklowa powinna być większa niż codzienna odzież właśnie z tego względu – ochraniacze powodują, że kurtka jest mniejsza niż w rzeczywistości,
- podpinka – to ona sprawia, że kurtkę można zakładać podczas różnych pór roku – oferując dodatkowy komfort cieplny,
- membrana – ten element kurtki chroni użytkownika przed czynnikami zewnętrznymi,
- wentylacja – pomaga w cyrkulacji powietrza w kurtce i zmniejsza potliwość,
- regulacja – odpowiednie napy i paski pomogą dopasować strój do Twojej sylwetki,
- kieszenie – okażą się nieocenione podczas długich tras.
KOMENTARZE