Motocykle Benneli, czyli sportowe maszyny we włoskim stylu!

Motocykle Benneli, czyli sportowe maszyny we włoskim stylu!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nikt nie może odmówić włoskim pojazdom stylu i świetnych osiągów. Wiele najbardziej kultowych marek motoryzacyjnych ma włoskie korzenie. Benelli jest niezaprzeczalnie jedną z nich. Ponad sto lat doświadczenia, bogata historia sportowych sukcesów. Prędkość, pasja i miłość do tworzenia motocykli oraz rodzinna tragedia w tle. To wszystko sprawia, że maszyny Benelli mają w sobie prawdziwą duszę, równie temperamentną, co niezwykle piękną i doświadczoną. Jak powstała ta wyjątkowa marka? Co dzisiaj ma nam do zaoferowania?

Fabryka w Pesaro i biznes rodziny Benellich

Marka Benelli narodziła się w 1911 roku we włoskim Pesaro. Początkowo był to tak naprawdę Warsztat Mechaniczny Benelli, gdzie dokonywano napraw motocykli i samochodów, z czasem rozszerzonych o produkcję niezbędnych części zamiennych. Należał on do 6 braci, zatem była to jak najbardziej firma rodzinna. Pierwszy jednoślad został zbudowany przez Benellich w 1921 roku – był to model Velomotore. Jednak dopiero kolejna konstrukcja Motoleggera 98cc – która powstała rok później – okazała się strzałem w dziesiątkę. W ten sposób motocykle Benelli stały się częstym uczestnikiem wyścigów, osiągając na nich świetne wyniki.

Fot.: elements.envato.com / akophotography

Co ciekawe, jeden z braci – Tonino Benelli – zaczął odnosić duże sukcesy w wyścigach motocyklowych – jeżdżąc oczywiście na maszynach tworzonych w swojej rodzinnej firmie. Wielokrotnie zdobywał mistrzostwa Włoch i należał do europejskiej czołówki motocyklistów. Niestety zginął tragicznie na motocyklu w wieku 35 lat – nie w czasie wyścigu, ale w zwykłym wypadku drogowym. To szeroko komentowane przez ówczesne media zdarzenie było wielką tragedią nie tylko dla rodziny Benellich, ale także dla świata sportu motorowego.

Motocykle Benelli dzisiaj

W czasie wojny fabryka w Pesaro została w olbrzymim stopniu zniszczona. Udało się jednak ruszyć z produkcją i do lat 60. XX wieku marka nadal była rodzinnym przedsiębiorstwem produkującym motocykle. Następnie firma została przejęta, a niezbyt dobra koniunktura i rosnąca konkurencja w postaci japońskiej motoryzacji, nieco przystopowała rozwój marki.

Nie zmienia to jednak faktu, że nadal powstawały ciekawe motocykle Benelli, takie jak sześciocylindrowe motocykle o pojemności 750 i 900cc tworzone aż do lat 80. XX wieku. Dzisiaj marka należy do grupy QJ, co pozwala jej tworzyć nowoczesne motocykle o zacięciu sportowym i typowo włoskim, czyli stylowym i pięknym designie.

Jakie modele Benelli mamy do wyboru?

Współczesne motocykle Benelli to przede wszystkim szeroka gama modeli sportowych o przepięknej stylistyce, które doskonale sprawdzą się na off-roadzie i w trasie. Są to nowoczesne motocykle o różnej pojemności typu:

  • enduro
  • naked
  • touring

W ofercie marki znajduje się również model inspirowany klasyczną stylistyką – Imperiale 400. Obok motocykli o większych pojemnościach sięgających 800cc, Benelli oferuje także motocykle na prawo jazdy kategorii B, czyli maszyny o pojemności 125cc.

Jeśli szukasz nowoczesnego i stylowego motocykla ze sportową duszą to Benelli jest rozwiązaniem godnym uwagi. Przy czym bogatą ofertę motocykli Benelli znajdziesz w krakowskim salonie Moto-Trip Kraków.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / imagesourcecurated

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kredyt samochodowy dla firm – który i kiedy wybrać?
Kredyt samochodowy dla firm – który i kiedy wybrać?
Dowiedz się, jaki kredyt samochodowy dla firm wybrać!
Harley-Davidson wycofuje się z planów elektryfikacji
Harley-Davidson wycofuje się z planów elektryfikacji
Jak głosi oficjalna strona internetowa producenta, dawne plany firmy są nieaktualne, a nowe zostaną przedstawione już na początku 2021 roku.
Raport. Analiza wpływu systemu Motorcycle Engine Managment na rynek jednośladów
Raport. Analiza wpływu systemu Motorcycle Engine Managment na rynek jednośladów
W ciągu najbliższych 7 lat, rynkowy udział tego typu systemów zwiększy się aż trzykrotnie - z 12,6 mld dolarów do 32,6 mld dolarów.
Ostatnie wpisy