Motocykle Benneli, czyli sportowe maszyny we włoskim stylu!

Motocykle Benneli, czyli sportowe maszyny we włoskim stylu!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nikt nie może odmówić włoskim pojazdom stylu i świetnych osiągów. Wiele najbardziej kultowych marek motoryzacyjnych ma włoskie korzenie. Benelli jest niezaprzeczalnie jedną z nich. Ponad sto lat doświadczenia, bogata historia sportowych sukcesów. Prędkość, pasja i miłość do tworzenia motocykli oraz rodzinna tragedia w tle. To wszystko sprawia, że maszyny Benelli mają w sobie prawdziwą duszę, równie temperamentną, co niezwykle piękną i doświadczoną. Jak powstała ta wyjątkowa marka? Co dzisiaj ma nam do zaoferowania?

Fabryka w Pesaro i biznes rodziny Benellich

Marka Benelli narodziła się w 1911 roku we włoskim Pesaro. Początkowo był to tak naprawdę Warsztat Mechaniczny Benelli, gdzie dokonywano napraw motocykli i samochodów, z czasem rozszerzonych o produkcję niezbędnych części zamiennych. Należał on do 6 braci, zatem była to jak najbardziej firma rodzinna. Pierwszy jednoślad został zbudowany przez Benellich w 1921 roku – był to model Velomotore. Jednak dopiero kolejna konstrukcja Motoleggera 98cc – która powstała rok później – okazała się strzałem w dziesiątkę. W ten sposób motocykle Benelli stały się częstym uczestnikiem wyścigów, osiągając na nich świetne wyniki.

Fot.: elements.envato.com / akophotography

Co ciekawe, jeden z braci – Tonino Benelli – zaczął odnosić duże sukcesy w wyścigach motocyklowych – jeżdżąc oczywiście na maszynach tworzonych w swojej rodzinnej firmie. Wielokrotnie zdobywał mistrzostwa Włoch i należał do europejskiej czołówki motocyklistów. Niestety zginął tragicznie na motocyklu w wieku 35 lat – nie w czasie wyścigu, ale w zwykłym wypadku drogowym. To szeroko komentowane przez ówczesne media zdarzenie było wielką tragedią nie tylko dla rodziny Benellich, ale także dla świata sportu motorowego.

Motocykle Benelli dzisiaj

W czasie wojny fabryka w Pesaro została w olbrzymim stopniu zniszczona. Udało się jednak ruszyć z produkcją i do lat 60. XX wieku marka nadal była rodzinnym przedsiębiorstwem produkującym motocykle. Następnie firma została przejęta, a niezbyt dobra koniunktura i rosnąca konkurencja w postaci japońskiej motoryzacji, nieco przystopowała rozwój marki.

Nie zmienia to jednak faktu, że nadal powstawały ciekawe motocykle Benelli, takie jak sześciocylindrowe motocykle o pojemności 750 i 900cc tworzone aż do lat 80. XX wieku. Dzisiaj marka należy do grupy QJ, co pozwala jej tworzyć nowoczesne motocykle o zacięciu sportowym i typowo włoskim, czyli stylowym i pięknym designie.

Jakie modele Benelli mamy do wyboru?

Współczesne motocykle Benelli to przede wszystkim szeroka gama modeli sportowych o przepięknej stylistyce, które doskonale sprawdzą się na off-roadzie i w trasie. Są to nowoczesne motocykle o różnej pojemności typu:

  • enduro
  • naked
  • touring

W ofercie marki znajduje się również model inspirowany klasyczną stylistyką – Imperiale 400. Obok motocykli o większych pojemnościach sięgających 800cc, Benelli oferuje także motocykle na prawo jazdy kategorii B, czyli maszyny o pojemności 125cc.

Jeśli szukasz nowoczesnego i stylowego motocykla ze sportową duszą to Benelli jest rozwiązaniem godnym uwagi. Przy czym bogatą ofertę motocykli Benelli znajdziesz w krakowskim salonie Moto-Trip Kraków.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / imagesourcecurated

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Motoserce w Dąbrowie Górniczej – czym jest ta szlachetna akcja?
Motoserce w Dąbrowie Górniczej – czym jest ta szlachetna akcja?
Po raz dwunasty w Dąbrowie Górniczej odbyło się Motoserce. To wyjątkowa akcja pomocy motocyklistów, która przyciąga setki osób. Na czym polega?
Motocykle chińskie o małej pojemności – co warto wybrać?
Motocykle chińskie o małej pojemności – co warto wybrać?
Lekki motocykl o małej mocy możemy prowadzić bez dodatkowych uprawnień. Oto nasze propozycje chińskich, małych motocykli!
Parlament Europejski zabierze się za obowiązkowe przeglądy motocykli?
Parlament Europejski zabierze się za obowiązkowe przeglądy motocykli?
FEMA argmuentowała swoją propozycję faktem dotyczącym tego, że stan techniczny motocykli ma marginalne znaczenie przy wypadkach z ich udziałem.
Ostatnie wpisy