Jakie quady może prowadzić kierowca z kategorią B?

QUADY
Jakie quady może prowadzić kierowca z kategorią B?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, jakim quadem możesz jeździć, jeśli zdałeś prawo jazdy kategorii B? Dowiedz się, jakie są modele, a także co mówią o tym polskie przepisy. 

Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedź się nie tylko tego, czym możesz jeździć, ale również jak to robić, by zachować bezpieczeństwo. Poznaj moc kolejnego pojazdu, dzięki któremu możesz poruszać się po drogach, których nie zobaczysz jeżdżąc samochodem osobowym.

Prowadzenie quadem z prawo jazdy kategorii B – co mówią o tym polskie przepisy?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale polskie prawo nie wydziela quadów jako odosobnionej kategorii pojazdów. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jakim quadem możesz jechać, jeśli masz prawo jazdy kategorii B, to wszystko zależy od tego, w jaki sposób został zarejestrowany ten pojazd. 

Jeśli jako motocykl, to należy mieć uprawnienia do jazdy od trzech lat. Dodatkowo pojemność silnika nie może przekraczać 125 cm³. Jeśli jednak maszyna została zarejestrowana jako czterokołowiec lekki, to można nim jeździć bez żadnego problemu. Dla ułatwienia warto zarejestrować maszynę jako dwuślad, by możliwe było poruszanie się na nim z uprawnieniami, jakie daje prawo jazdy kategorii B.

Jak i kiedy jeździć quadem, mając prawo jazdy kategorii B?

Jazda na quadzie dla wielu kierowców samochodów osobowych jest łatwiejsza, niż tradycyjnym czterokołowcem. Warto jednak pamiętać, że warunki na tym pojeździe są nieco trudniejsze i wymagają zachowania równowagi i stabilności. 

O ile w samochodzie można pozwolić sobie na większy relaksu i rozluźnienie ciała na fotelu, to w przypadku quadów konieczne jest napięcie mięśni i utrzymanie prawidłowej pozycji, dzięki której możliwe jest pokonywanie każdego zakrętu, dołka i górki. Warto również zaznaczyć, że tego rodzaju pojazdy nie są przeznaczone do jazdy po asfaltowej i gładkiej drodze. Zazwyczaj wybiera się nimi na trasy, które są wymagające, na tereny, w które trudniej byłoby dostać się samochodem.

Istnieje wiele popularnych tras dla quadów, które zapewniają zabawę zarówno początkującym, jak i doświadczonym kierowcom. To miejsca, w których można poruszać się o każdej porze roku. Większość kierowców decyduje się na jazdę w trudnych warunkach wiosną i latem, kiedy drogi piaszczyste są suche, dzięki czemu poruszanie się po nich jest bardzo proste. Jednak jazda w śniegu lub błocie również ma swoje atuty – to po prostu świetna zabawa.

O czym należy pamiętać jeżdżąc quadem?

Jeśli wybierasz się na trasę quadem, koniecznie pamiętaj o tym, że potrzebne jest odpowiednie przygotowanie maszyny i oczywiście siebie. Warto sprawdzić, czy pojazd działa prawidłowo, a także czy ma odpowiednią ilość paliwa i naładowany akumulator. Dodatkowo przydać się może lina, jeśli pojazd się zakopie i konieczne będzie jego wyciąganie. 

Trzeba przygotować również siebie, by jazda była bezpieczna. W samochodzie z każdej strony osłaniają nas drzwi, dach, szyby i metal. Quad ma otwarta budowę, przez co jazda jest nieco bardziej ryzykowna. To właśnie dlatego najlepiej zakładać na siebie ubrania zasłaniające wszystkie części ciała. Bluzka z długim rękawem i spodnie z długimi nogawkami to niemal konieczność. 

Jeśli często wyruszasz w trasę tym czterokołowcem to najlepiej i najbezpieczniej będzie, jeśli zdecydujesz się na zakup specjalnego kombinezonu, który wykonany jest z grubszego, elastycznego i przewiewnego materiału. Nie można zapomnieć o butach, w których ma się dobrą przyczepność i stabilność stopy. Potrzebny jest także kask, dzięki któremu głowa jest osłonięta w razie upadku.

Okazuje się, że kierowcy mający prawo jazdy kategorii B mogą poruszać się każdym quadem, który zarejestrowany jest jako czterokołowiec lekki. Jeśli jednak został on zarejestrowany jako motocykl, to mogą się na nim poruszać jedynie wtedy, gdy pojemność silnika nie przekracza 125 cm³.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni sprzęt technologiczny dla twoich potrzeb?
Jak wybrać odpowiedni sprzęt technologiczny dla twoich potrzeb?
Dowiedz się, jak dokonać najlepszego wyboru technologicznego dopasowanego do twoich potrzeb. Czytaj dalej i poznaj kroki, które pomogą ci zdecydować, który sprzęt będzie najlepszy dla Ciebie.
Czy deszcz zawsze musi oznaczać postój na motocyklu?
Czy deszcz zawsze musi oznaczać postój na motocyklu?
Motocykl to dla wielu sposób na relaks i odprężenie, więc jest używany głównie przy dobrej pogodzie. Czasem plany pokrzyżuje jednak deszcz. Czy postój jest przy nim wymagany?
Popraw swoje umiejętności – efektywne techniki hamowania i przyspieszania na motocyklu
Popraw swoje umiejętności – efektywne techniki hamowania i przyspieszania na motocyklu
Opanuj umiejętność skutecznego hamowania i przyspieszania na motocyklu! Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak poprawić swoje techniki jazdy i poczuć prawdziwą moc swojego jednośladu.
Ostatnie wpisy