Jakie quady może prowadzić kierowca z kategorią B?

QUADY
Jakie quady może prowadzić kierowca z kategorią B?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, jakim quadem możesz jeździć, jeśli zdałeś prawo jazdy kategorii B? Dowiedz się, jakie są modele, a także co mówią o tym polskie przepisy. 

Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedź się nie tylko tego, czym możesz jeździć, ale również jak to robić, by zachować bezpieczeństwo. Poznaj moc kolejnego pojazdu, dzięki któremu możesz poruszać się po drogach, których nie zobaczysz jeżdżąc samochodem osobowym.

Prowadzenie quadem z prawo jazdy kategorii B – co mówią o tym polskie przepisy?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale polskie prawo nie wydziela quadów jako odosobnionej kategorii pojazdów. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jakim quadem możesz jechać, jeśli masz prawo jazdy kategorii B, to wszystko zależy od tego, w jaki sposób został zarejestrowany ten pojazd. 

Jeśli jako motocykl, to należy mieć uprawnienia do jazdy od trzech lat. Dodatkowo pojemność silnika nie może przekraczać 125 cm³. Jeśli jednak maszyna została zarejestrowana jako czterokołowiec lekki, to można nim jeździć bez żadnego problemu. Dla ułatwienia warto zarejestrować maszynę jako dwuślad, by możliwe było poruszanie się na nim z uprawnieniami, jakie daje prawo jazdy kategorii B.

Jak i kiedy jeździć quadem, mając prawo jazdy kategorii B?

Jazda na quadzie dla wielu kierowców samochodów osobowych jest łatwiejsza, niż tradycyjnym czterokołowcem. Warto jednak pamiętać, że warunki na tym pojeździe są nieco trudniejsze i wymagają zachowania równowagi i stabilności. 

O ile w samochodzie można pozwolić sobie na większy relaksu i rozluźnienie ciała na fotelu, to w przypadku quadów konieczne jest napięcie mięśni i utrzymanie prawidłowej pozycji, dzięki której możliwe jest pokonywanie każdego zakrętu, dołka i górki. Warto również zaznaczyć, że tego rodzaju pojazdy nie są przeznaczone do jazdy po asfaltowej i gładkiej drodze. Zazwyczaj wybiera się nimi na trasy, które są wymagające, na tereny, w które trudniej byłoby dostać się samochodem.

Istnieje wiele popularnych tras dla quadów, które zapewniają zabawę zarówno początkującym, jak i doświadczonym kierowcom. To miejsca, w których można poruszać się o każdej porze roku. Większość kierowców decyduje się na jazdę w trudnych warunkach wiosną i latem, kiedy drogi piaszczyste są suche, dzięki czemu poruszanie się po nich jest bardzo proste. Jednak jazda w śniegu lub błocie również ma swoje atuty – to po prostu świetna zabawa.

O czym należy pamiętać jeżdżąc quadem?

Jeśli wybierasz się na trasę quadem, koniecznie pamiętaj o tym, że potrzebne jest odpowiednie przygotowanie maszyny i oczywiście siebie. Warto sprawdzić, czy pojazd działa prawidłowo, a także czy ma odpowiednią ilość paliwa i naładowany akumulator. Dodatkowo przydać się może lina, jeśli pojazd się zakopie i konieczne będzie jego wyciąganie. 

Trzeba przygotować również siebie, by jazda była bezpieczna. W samochodzie z każdej strony osłaniają nas drzwi, dach, szyby i metal. Quad ma otwarta budowę, przez co jazda jest nieco bardziej ryzykowna. To właśnie dlatego najlepiej zakładać na siebie ubrania zasłaniające wszystkie części ciała. Bluzka z długim rękawem i spodnie z długimi nogawkami to niemal konieczność. 

Jeśli często wyruszasz w trasę tym czterokołowcem to najlepiej i najbezpieczniej będzie, jeśli zdecydujesz się na zakup specjalnego kombinezonu, który wykonany jest z grubszego, elastycznego i przewiewnego materiału. Nie można zapomnieć o butach, w których ma się dobrą przyczepność i stabilność stopy. Potrzebny jest także kask, dzięki któremu głowa jest osłonięta w razie upadku.

Okazuje się, że kierowcy mający prawo jazdy kategorii B mogą poruszać się każdym quadem, który zarejestrowany jest jako czterokołowiec lekki. Jeśli jednak został on zarejestrowany jako motocykl, to mogą się na nim poruszać jedynie wtedy, gdy pojemność silnika nie przekracza 125 cm³.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Motocykl ratowniczy w służbie ludziom!
Motocykl ratowniczy w służbie ludziom!
Do największych zalet ratowniczego BMW należy to, że bez problemu może ominąć wszechobecne korki. Wszystko doskonale wiemy jak istotny jest czas.
Najlepsze cruisery do 4000 złotych!
Najlepsze cruisery do 4000 złotych!
Szukasz cruisera do 4 tysięcy złotych? Wydaje Ci się to niemożliwe? Dla nas takie nie jest! Znaleźliśmy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji motocykli typu chopper w tej cenie, sprawdź!
Co zabrać na pierwszą wyprawę motocyklem? Oto nasze pomysły!
Co zabrać na pierwszą wyprawę motocyklem? Oto nasze pomysły!
Wyruszasz w pierwszą, długą wyprawę motocyklową? Zarezerwowałeś już nocleg, przygotowałeś miejsca, które chcesz zobaczyć? To nie wszystko! Warto mieć ze sobą kilka niezwykle przydatnych rzeczy, szczególnie w podbramkowych sytuacjach.
Ostatnie wpisy