Najciekawsze motocykle do 50 ccm. Nasze TOP 10

MOTOCYKLE ≤ 125
Najciekawsze motocykle do 50 ccm. Nasze TOP 10
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jednoślady cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników szybkiej jazdy i adrenaliny. Prezentujemy 10 najciekawszych pozycji z silnikami do 50 ccm, na które każdy pasjonat powinien zwrócić uwagę.

Motocykl czy motorower — czym one się różnią?

Choć wielu z nas już od młodego wieku marzy o podróżowaniu motocyklami o pojemności silnika przekraczającej 1000 ccm, to nie każdy może sobie pozwolić na taki wybór. Podstawowym ograniczeniem w wielu przypadkach jest przede wszystkim wiek kierowcy. Wybierając motorower, będzie można z niego korzystać już nawet w wieku 14 lat! Brzmi zachęcająco, prawda? Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o wyborze konkretnego modelu, warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę motorower różni się od motocykla oraz jakie wymagania trzeba spełnić, aby zgodnie z prawem móc poruszać się po drogach takim pojazdem.

Według definicji motorower to pojazd jedno- bądź wielośladowy, który wyposażony jest w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 ccm, natomiast konstrukcja tego pojazdu uniemożliwia osiągnięcie prędkości większej niż 45 km/h. To, co odróżnia go od motocykla, to przede wszystkim skokowa pojemność silnika — w przypadku tego drugiego musi być ona większa niż 50 ccm. 

Aby móc kierować motorowerem, należy mieć ukończone 14 lat, okazać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań oraz zdać egzamin państwowy kategorii prawo jazdy AM (dawniej wystarczyło zdać kartę motorowerową, zazwyczaj w szkole podstawowej). W przypadku osób niepełnoletnich niezbędna będzie zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Osoby, które ukończyły 18 rok życia mogą prowadzić motorower bez konieczności zdawania prawa jazdy, jedynie po okazaniu dowodu osobistego podczas kontroli policji.

  1. Zipp Pro 50

Zipp Pro 50 to jeden z najpopularniejszych wśród młodych modeli motorowerów. Jego podstawową zaletą jest agresywny charakter — wygląd przypominający znacznie mocniejsze motocykle. Sportowy design jest podkreślony w każdym szczególe. Pojazd ten napędzany jest czterosuwowym silnikiem o pojemności skokowej 50 ccm. Zipp Pro 50 będzie doskonałym wyborem dla osób, które pragną poczuć się jak na prawdziwym, rasowym ścigaczu.

  1. Aprilia RS 50

Aprilia RS 50 będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli dopiero co rozpoczynamy swoją przygodę z motoryzacją. To, czym się wyróżnia, to przede wszystkim lekka i zwinna konstrukcja umożliwiająca łatwe i precyzyjne manewrowanie pojazdem. Aprilia RS 50 to symbol sportowego ducha. Z tym pojazdem zagwarantowane są niezapomniane wrażenia.

  1. Rieju RS3 50

Rieju RS3 50 to model motocyklu, który wyposażony został w dwusuwowy silnik Yamaha zintegrowany z sześciostopniową skrzynią biegów. Prezentowany model ma niepowtarzalny charakter — wyglądem zbliżony jest do prawdziwych ścigaczy. Rieju RS3 50 polecany jest wszystkim tym, którzy pragną zwracać na się siebie uwagę na drodze. W Polsce model ten jest dostępny już od 15 tysięcy złotych.

  1. Aprilia SX 50

Aprilia SX 50 to model, który może pochwalić się wysoką jakością wykonania, pięknym designem oraz wzorowym prowadzeniem w każdych warunkach. Jest to jeden z najlepszych motorowerów w swojej klasie. Doskonale się sprawdzi w przypadku młodych miłośników jednośladów. Koszty zakupu, na jaki należy się przygotować, to również około 15 tysięcy złotych.

  1. Mash Roadstar 50

To motorower oferowany przez znaną francuską firmę Mash. W Polsce znajdziemy go już w cenie około 8 tysięcy złotych. Wizualnie motorower nawiązuje do popularnej mody retro, co przydaje mu wielu sympatyków. Pojazd jest lekki, przez co wszelkie manewry mogą odbywać się w sposób wysoce precyzyjny. Mash Roadstar wyposażono w jednocylindrowy, czterosuwowy silnik oraz czterobiegową, manualną skrzynię biegów. 

  1. AJS JSM 50

W ofercie AJS znajdziemy zgrabny motorower JSM nawiązujący wyglądem do stylu brytyjskiego. Model został wyposażony w dwusuwowy silnik, współgrający z sześciostopniową skrzynią biegów. Już za około 10 tysięcy złotych AJS JSM 50 może być nasz.

  1. Lexmoto Hunter 50

Hunter 50 to znakomita propozycja od brytyjskiej marki Lexmoto. Wyróżnia się niebanalnym stylem i oraz solidną konstrukcją. Budowa Huntera 50 jest bardzo prosta, co przekłada się również na łatwą i sprawną obsługę oraz prowadzenie. Prezentowany model oferuje wszystko to, co jest potrzebne początkującemu kierowcy. Wszelkie niedoskonałości przyćmione są ceną, ponieważ motorower Hunter 50 znajdziemy już za około 5 tysięcy złotych.

  1. Derbi Senda X-Treme 50 SM

Derbi Senda X-Treme 50 SM to kolejny jednoślad, który przyciąga swoją zgrabnością, wysoką jakością wykonania oraz interesującym designem. Model ten wyposażono w silnik dwusuwowy. Będzie doskonałym wyborem, jeśli zależy nam na solidnym sprzęcie, który będzie nam służył przez dłuższy czas. Derbi Senda X-Treme 50 SM łączy w sobie wszystkie najważniejsze cechy dobrego pojazdu, dzięki czemu spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

  1. Yamaha TZR 50

TZR 50 to motorower japońskiej marki Yamaha z silnikiem AM6, który był produkowany w latach 1990 – 1992. Wśród zalet tego modelu najczęściej wymieniane są znakomite przyspieszenie, solidne zawieszenie oraz trwałość silnika. Wśród jego mankamentów należy wskazać na nietrwały lakier oraz stosunkowo drogie części zamienne. Pomimo tych minusów Yamaha TZR 50 cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników i zbiera od nich pozytywne recenzje. 

  1. Peugeot Speedfight

Skuter Peugeot Speedfight swego czasu cieszył się sporą popularnością, zwłaszcza na zachodzie Europy. Wyróżniał się ciekawym, niebanalnym designem, solidnym wyposażeniem oraz przyzwoitymi osiągami. Peugeot Speedfight był wręcz uosobieniem młodzieńczych marzeń. Model ten doczekał się aż czterech generacji. Napędzany jest dwusuwowym silnikiem oraz dostępny jest w dwóch wersjach: z chłodzeniem powietrzem lub cieczą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Prawidłowe postępowanie z rannym po wypadku samochodowym
Prawidłowe postępowanie z rannym po wypadku samochodowym
Wypadki drogowe stanowią jedną z głównych przyczyn urazów, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób poszkodowanych.
To praktycznie pewne – w Polsce pojawi się 100 nowych fotoradarów.
To praktycznie pewne – w Polsce pojawi się 100 nowych fotoradarów.
Wracamy do lat 2007-2014? Na to, niestety, wygląda. Ministerstwo Infrastruktury zainstaluje w kraju 100 nowych urządzeń do kontroli prędkości. Co więcej, przepisy dotyczące mandatów z fotoradarów mają być bardziej surowe!
Jak dobrać odpowiedni kask dla początkującego motocyklisty?
Jak dobrać odpowiedni kask dla początkującego motocyklisty?
Czujesz w sobie pasję i zapał motocyklisty, ale nie masz pojęcia, od czego zacząć? Mamy dla Ciebie kilka porad na start.
Ostatnie wpisy