Czy quad może służyć do transportu i poruszania się? Podpowiadamy

QUADY
Czy quad może służyć do transportu i poruszania się? Podpowiadamy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Quad, jako pojazd ATV, ma mnóstwo zastosowań. Tymi mniej znanymi są: kosiarka do trawy czy ciągnik. Tak, quad może być stosowany jako dużo słabszy zamiennik ciągnika rolniczego! A jak wygląda quad w transporcie i poruszaniu się?

Quad to pojazd czterokołowy, bez kabiny, a więc tzw. otwarty. Na rynku pojawiają się także konstrukcje trzykołowe, występują także sześcio- i ośmiokołowe. Ten pojazd ATV występuje także w wersji z gąsienicami.  Kieruje nim jedna osoba.

Pojazd dostępny jest w różnych wersjach, które głównie różnią się mocą, ale również wielkością quada, czy szerokością i wielkością opon. Wszystko zależy od jego wykorzystania. Może być bowiem użytkowany przez dzieci, ale również wojsko i ratownictwo medyczne, o czym zaraz napiszemy. Głównie jednak quad przeznaczony jest do sportu i rekreacji. Świadczy o tym na przykład uczestnictwo kategorii quadów w Rajdzie Dakar.

Przejdźmy jednak do sedna. Czy ten pojazd ATV może służyć komukolwiek do transportu i ogólnego poruszania się?

Quady w wojsku, straży pożarnej i ratownictwie medycznym

Okazuje się, że quady to świetny środek transportu. Chodzi tutaj jednak głównie o transport niedużych elementów wyposażenia każdego żołnierza, strażaka, ale także ratownika medycznego. Nic dziwnego, że wszędołazy są tak chętnie wykorzystywane w tych zawodach. 

Jak sama jego nazwa wskazuje, quad wjedzie wszędzie, poradzi sobie z bardzo trudnym, zróżnicowanym terenem. Wszystko za sprawą sporej mocy w porównaniu do masy, dużych opon z ogromnym bieżnikiem i odpowiednio niskiego ciśnienia w tych oponach. Jest to spore ułatwienie dla wymienionych w nagłówku grup. Pozwala szybciej i skuteczniej dostać się w trudno dostępne miejsca, nieść pomoc, potrzebny prowiant, czy niezbędne narzędzia bez konieczności używania na przykład śmigłowca, jeśli mówimy o dość stromych podjazdach, na które nie wjedzie nawet samochód terenowy – a quad już tak.

Zastosowanie quadów w transporcie – turystyka i bushcraft

Od lat quady wykorzystywane są jako pojazd służący turystom, nie tylko wyjeżdżającym na wycieczki krajoznawcze. Szybkie poruszanie się po terenie gwarantuje możliwość zobaczenia większej powierzchni w krótszym czasie. Bagna, gęsty śnieg, zróżnicowana wysokość nie będą przeszkodą, co mogłoby nie być tak oczywiste, gdyby tę trasę pokonywać pieszo czy na rowerze. W wielu krajach, gdzie jedyną możliwością dostania się do miasta czy danej wsi jest przejazd przez niesamowicie trudny i zróżnicowany teren, wykorzystuje się do transportu właśnie quady. Świetnie sprawdzają się także na wyjazdach rekreacyjnych i integracyjnych. Spora ilość osób może wrzucić do odpowiednich kufrów do wszędołaza wystarczająco dużo prowiantu czy akcesoriów. Bushcraftowcy także chętnie korzystają z tej formy transportu. Jest, niestety, nieco głośniejszy od roweru, ale za to sporo cichszy od motocykla typu enduro.

Kolejne zastosowanie w turystyce to z pewnością wypożyczalnie. Bardzo często, szczególnie w wakacje, na plażach stoją wypożyczalnie quadów. Można tam na godziny lub dni wypożyczyć sobie ten pojazd. Króluje w tym Hiszpania i kraje basenu Morza Śródziemnego. Często bowiem przy samych plażach znajdują się strome, górzyste tereny, a widoki ze szczytów są piękne, wszyscy więc wybierają szybki, prosty i skuteczny sposób na podjazd pod górę, czyli czterokołowiec ATV.

Jak widać, quad spełnia swoje zadanie w transporcie i poruszaniu się. Wykorzystuje się go również w innych sytuacjach. Korzystają z niego turyści, ale również leśniczy i myśliwi. Jest niezastąpionym wyposażeniem każdego zastępu straży pożarnej, ratownictwa medycznego, szczególnie tego górskiego, a także wojska. Jest to wszechstronny, funkcjonalny pojazd, nazywany również wszędołazem – nazwa ta w prosty sposób tłumaczy nam jego możliwości. Ponadto jest prosty w naprawie, wymiana części na nowe nie stanowi najmniejszego problemu. Dostępny jest w wersjach z napędem na dwa lub cztery koła. Wszystko zależy od sposobu jego wykorzystania przez właściciela.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zasady projektowania efektywnych węzłów cieplnych – przewodnik po schemacie szeregowo-równoległym
Zasady projektowania efektywnych węzłów cieplnych – przewodnik po schemacie szeregowo-równoległym
Zanurz się w fascynujący świat projektowania węzłów cieplnych. Poznaj szeregowe i równoległe systemy oraz naucz się jak optymalizować ich efektywność.
Pożądane zachowania motocyklistów na drodze – oto nasze rady!
Pożądane zachowania motocyklistów na drodze – oto nasze rady!
Bezpieczna jazda motocyklem wymaga zastosowania się do kilku istotnych zasad. Poznaj nasze rady dotyczące pożądanego zachowania motocyklisty na drodze, by przemieszczać się z punktu A do punktu B w pełni bezpiecznie.
Wielkopolska. Pociąg uderzył w motocykl
Wielkopolska. Pociąg uderzył w motocykl
Do zdarzenia doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Garkach.
Ostatnie wpisy