Obowiązkowe OC dla Quada – jak go ubezpieczyć?

Obowiązkowe OC dla Quada – jak go ubezpieczyć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz większą popularność zyskują czterokołowce oraz czterokołowce lekkie. Te pojazdy mechaniczne umilają czas, zapewniając niezapomniane przejażdżki offroadowe. Pomimo iż stanowią one ważne ogniwo w działaniu, chociażby służb ratunkowych, często traktowane są jedynie jak zabawka. W nieodpowiedzialnych rękach może to nieść za sobą spore zagrożenie. Warto więc zapoznać się z przepisami prawnymi oraz pamiętać, że quad, tak jak i inne pojazdy, podlega tym samym przepisom oraz obowiązkowym ubezpieczeniom. 

Rodzaje czterokołowców

Zależnie od zastosowania oraz użytkowania można wymienić trzy rodzaje quadów: terenowe (przeprawowe), sportowe i rekreacyjne. Każdy z nich charakteryzuje się różnymi parametrami oraz właściwościami. Czterokołowce niebiorące udziału w wyścigach muszą najczęściej poruszać się w trudnym terenie, często nawet dotrzeć tam, gdzie nie wjedzie żaden samochód. Modele przeprawowe charakteryzują się więc większą mocą w stosunku do sportowych, napędem na cztery koła, a często też możliwością blokady przedniego mostu. Dodatkowo zalecane jest utrzymywanie w nich obniżonej wartości ciśnienia w oponach. To wszystko sprawia, że quady terenowe są w stanie wyjeżdżać na strome wzniesienia i poruszać się w naprawdę trudnych warunkach. 

Czterokołowce rekreacyjne służą, jak sama nazwa wskazuje, do przejażdżek. Często wykorzystuje się je na różnego rodzaju imprezach czy wycieczkach. Znajdziemy je także w wypożyczalniach.

Rejestracja i ubezpieczenie quada

Do formalności, które należy wypełnić będąc właścicielem quada, należy obowiązkowa rejestracja pojazdu oraz wykupienie ubezpieczenia OC. Jeszcze do niedawna, rejestracji podlegały jedynie quady poruszające się po drogach publicznych. Aktualnie ten obowiązek dotyczy wszystkich rodzajów czterokołowców. W celu jej dokonania należy udać się do wydziału komunikacji. Przy rejestracji konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów, takich jak: dowód osobisty, dowód rejestracyjny (w sytuacji, gdy pojazd był już rejestrowany), dowód własności quada, wniosek o rejestrację, potwierdzenie opłat oraz świadectwo zgodności bądź dopuszczenie jednostkowe. Rejestracja jednak nie wystarcza. Aby pojazd został dopuszczony do ruchu drogowego, należy ubezpieczyć go również obowiązkowym OC. Firmy ubezpieczeniowe wychodzą z wieloma ofertami, warto więc porównać propozycje oraz wysokości składek. Pomocne w tym celu może okazać się skorzystanie ze strony ubezpieczenie24.org.

Koszty ubezpieczenia

Zależnie od rodzaju quada, jego historii ubezpieczeniowej, wieku kierowcy czy też pojemności silnika, wysokość ubezpieczenia OC może znacznie się różnić. Warto tu wspomnieć, że aktualnie quadem można się poruszać, mając ukończone 14 lat. Mowa oczywiście o czterokołowcu lekkim. W przypadku quada o masie przekraczającej 350 kilogramów konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B lub B1. 

Wracając do cen ubezpieczeń, pakiety mogą oscylować zarówno w okolicach 100-200 złotych, jak i 1000 złotych. Dodatkowo wiele firm proponuje ubezpieczenie AC i NNW, które chronią przed nieszczęśliwymi wypadkami, kolizjami oraz kradzieżami. Ceny takich ofert są zwykle dwa razy droższe od samego OC. Jeśli jednak właściciel quada często korzysta ze swojego pojazdu, warto, aby pomyślał nad takim rozwiązaniem.

W celu znalezienia większej ilości potrzebnych informacji warto odwiedzić stronę http://ubezpieczenie24.org/ubezpieczenie-quada-czy-jest-obowiazkowe-ile-kosztuje/, na której dodatkowo sprawdzimy dokładne ceny ubezpieczeń.

Zdjęcie główne: Appic/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pierwsze ruszenie motocyklem – jak to zrobić krok po kroku?
Pierwsze ruszenie motocyklem – jak to zrobić krok po kroku?
Jak nauczyć się jazdy na motocyklu? Pierwsze kroki w przygodzie z jednośladem.
Co zabrać na pierwszą wyprawę motocyklem? Oto nasze pomysły!
Co zabrać na pierwszą wyprawę motocyklem? Oto nasze pomysły!
Wyruszasz w pierwszą, długą wyprawę motocyklową? Zarezerwowałeś już nocleg, przygotowałeś miejsca, które chcesz zobaczyć? To nie wszystko! Warto mieć ze sobą kilka niezwykle przydatnych rzeczy, szczególnie w podbramkowych sytuacjach.
Jak skutecznie zabezpieczyć budynek przed wilgocią i parą wodną?
Jak skutecznie zabezpieczyć budynek przed wilgocią i parą wodną?
Dowiedz się, jak skutecznie zabezpieczyć swój dom przed szkodliwym wpływem wilgoci i pary wodnej. Praktyczne porady dotyczące różnych technik i materiałów, które pomogą Ci utrzymać zdrowy i suchy klimat w domu.
Ostatnie wpisy