Domowe sposoby na czyszczenie plam w samochodzie

Domowe sposoby na czyszczenie plam w samochodzie
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Za odpowiedni komfort jazdy samochodem odpowiadają w głównej mierze jego osiągi i parametry techniczne. Drugim kluczowym aspektem jest tutaj wnętrze auta. Zadbana i czysta tapicerka z pewnością jest wizytówką samochodu, a także czynnikiem wpływającym na przyjemność z podróżowania. Zadbana tapicerka to nie tylko walor estetyczny, ale również gwarancja higienicznego wnętrza auta, dlatego ważne jest jej regularne czyszczenie.

Pranie tapicerki samochodowej domowymi sposobami

Tapicerka samochodowa to część wnętrza auta najbardziej narażona na zabrudzenia. Plamy po piciu czy jedzeniu, ślady brudnych butów, resztki jedzenia czy sierść zwierząt to najczęstsze zabrudzenia pojawiające się w samochodzie. Na szczęście istnieją różnorodne środki i metody prania tapicerki samochodowej, dzięki którym możemy przywrócić jej schludny i czysty wygląd. Możemy w tym celu skorzystać z usługi profesjonalnego prania tapicerki samochodowej lub wykonać to samodzielnie.

Jak to zrobić? Czego użyć? A może lepiej skorzystać z profesjonalnego prania tapicerki? – wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu!

Pranie tapicerki samochodowej – jak to zrobić samemu?

Samodzielne pranie tapicerki samochodowej nie jest skomplikowane, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania wnętrza samochodu oraz zaopatrzenia się w niezbędne środki i akcesoria. Najlepiej, jeśli pranie tapicerki samochodowej wykonujemy wiosną lub latem, kiedy na zewnątrz panują wyższe temperatury, dzięki czemu prane materiały schną szybciej, a my nie narażamy wnętrza samochodu na zawilgocenie.

pranie podsufitki
Fot.: Deutsch/pixabay.com

Odkurzanie

Pierwszym krokiem do solidnego wyczyszczenia tapicerki samochodowej jest dokładne odkurzenie całego wnętrza auta, czyli podłogi, boków drzwi, siedzisk oraz trudno dostępnych zagięć na przednich fotelach i tylnej kanapie. Do tego etapu przydatny będzie odkurzacz ze specjalnymi wąskimi końcówkami umożliwiającymi odkurzenie wszystkich zakamarków.

Czyszczenie i pranie tapicerki

Na tym etapie sięgamy po specjalistyczne preparaty i akcesoria ułatwiające czyszczenie wnętrza auta. Na początku warto usunąć kurz z kokpitu – poszczególne elementy z tworzyw sztucznych najlepiej przetrzeć używając miękkiej ściereczki z mikrofibry oraz specjalnego mleczka lub sprayu.

Kolejnym elementem jest podsufitka, na której szczególnie widać ślady kurzu i dymu papierosowego. Pranie podsufitki wymaga odpowiedniego wyczucia – za duża ilość środka czyszczącego lub zbyt intensywne mycie może spowodować uszkodzenie i odklejanie się materiału od sufitu.

Pranie tylnej kanapy i foteli to często najbardziej pracochłonna czynność, gdyż są to powierzchnie narażone na najtrudniejsze zabrudzenia. Podczas ich czyszczenia należy uważać, aby nie używać zbyt dużej ilości wody, która wsiąknie w głąb siedzeń. Trzeba pamiętać również o tym, aby wyczyścić cały element, na którym znajduje się plama – jeśli chcemy usunąć plamę z oparcia, czyścimy całe oparcie. Dzięki takiemu postępowaniu uzyskamy jednolity efekt i unikniemy powstania zacieków.

pranie tapicerki samochodowej piaseczno
Fot.: Khunkorn Laowisit/pexels.com

Jakich środków i akcesoriów używać do prania tapicerki?

Środki myjące do prania tapicerki samochodowej powinny być dobrane nie tylko do rodzaju materiału, ale również do rodzaju i intensywności zabrudzeń. Przed użyciem detergentu, zawsze należy sprawdzić jego działanie na dany materiał w mało widocznym miejscu, aby uniknąć ewentualnych odbarwień.

Do tapicerki z klasycznych materiałów świetnie nadają się wszelkiego rodzaju pianki i szampony, które nanosimy na tapicerkę materiałową. Powstałą pianę postawiamy na kilka minut, aby dokładnie rozpuściła brud, a następnie usuwamy za pomocą gąbki lub szmatki. Przy cięższych zabrudzeniach możemy użyć miękkiej szczotki, która ułatwi czyszczenie, ale nie uszkodzi materiału.

Tapicerka skórzana to materiał bardziej odporny na zabrudzenia, ale również wymagający czyszczenia i odpowiedniej pielęgnacji. Do skóry stosujemy specjalne środki oraz ściereczki z mikrofibry. Aby pozbyć się trudniejszych zabrudzeń, możemy użyć szczotki z miękkim włosiem, uważając, aby nie dociskać jej zbyt mocno to czyszczonej powierzchni.

Bardzo przydatnym urządzeniem przy czyszczeniu tapicerki jest odkurzacz piorący, który wsysa wszystkie nałożone na tapicerkę środki myjące wraz z brudem – gwarantuje to lepsze efekty prania i krótszy czas schnięcia.

tłuste plamy we wnętrzu auta
Fot.: Khunkorn Laowisit/pexels.com

Jakie są koszty samodzielnego czyszczenia tapicerki?

Aby samodzielnie wyczyścić wnętrze samochodu, musimy zakupić odpowiednie środki. Koszt sprawdzonych i skutecznych detergentów do mycia kokpitu i czyszczenia tapicerki to wydatek w okolicach 70 zł. Do tego należy doliczyć jeszcze koszty zakupu ściereczek, gąbek i szczotek. Do usuwania ciężkich zabrudzeń czy czyszczenia dywaników warto zaopatrzyć się w specjalne szczotki nakładane na wiertarkę – ich ceny zaczynają się od 20 zł.

Oprócz tego potrzebujemy jeszcze odkurzacza oraz odpowiedniego miejsca, gdzie swobodnie możemy umyć samochód i pozostawić go aż do wyschnięcia.

Profesjonalne pranie tapicerki samochodowej

Oprócz kwestii finansowych trzeba pamiętać o tym, że samodzielne pranie i czyszczenie auta to czasochłonne zajęcie wymagające dużej staranności, dlatego czasem warto oddać samochód w ręce fachowców, zwłaszcza jeśli mamy mocno zabrudzoną tapicerkę.

Salony oferujące profesjonalne usługi, takie jak pranie tapicerki samochodowej Piaseczno często są w stanie usunąć nawet najtrudniejsze zabrudzenia, z którymi nie poradzilibyśmy sobie samodzielnie. Oddając samochód do profesjonalnego czyszczenia, możemy liczyć na to, że nawet mocno zabrudzona tapicerka odzyska swój świetny wygląd, a przy okazji możemy skorzystać także z dodatkowych usług, takich jak:

  • odgrzybianie wnętrza pojazdu,
  • ozonowanie,
  • pozbycie się nieprzyjemnego zapachu,
  • czyszczenie bagażnika.
skuteczne usunięcie zanieczyszczeń
Fot.: Tanapat Pootthanon/pixabay.com

Zadbaj o tapicerkę w swoim samochodzie!

Regularne sprzątanie wnętrza auta oraz pranie tapicerki sprawiają, że zarówno kierowca, jak i pasażerowie czują się komfortowo, przebywając we wnętrzu samochodu. Czyste i zadbane wnętrze auta to również istotny czynnik wpływający na cenę samochodu podczas sprzedaży. 

Pranie tapicerki możesz zrobić samodzielnie, kupując odpowiednie środki myjące oraz poświęcając swój wolny czas. Samodzielne mycie tapicerki może niestety okazać się nieskuteczne w przypadku mocno zabrudzonych siedzeń. Jeśli więc zależy Ci na iście perfekcyjnym wyglądzie wnętrza Twojego auta, zdecydowanie lepiej skorzystać z usługi profesjonalnego prania tapicerki samochodowej, którego efekty z pewnością pozytywnie Cię zaskoczą!

Zdjęcie główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jaki sposób zdobyć uprawnienia operatora żurawi wieżowych?
W jaki sposób zdobyć uprawnienia operatora żurawi wieżowych?
Operator żurawi wieżowych to specjalista, którego umiejętności są bardzo poszukiwane w branży budowlanej. W jaki sposób zdobyć takie uprawnienia?
Enduro, a cross – różnice i podobieństwa
Enduro, a cross – różnice i podobieństwa
Sporty motocrossowe owiane są pewną tajemnicą dla zwykłego laika. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze różnice i podobieństwa między crossem a enduro.
Daelim – król małych motocykli czy koreański niewypał?
Daelim – król małych motocykli czy koreański niewypał?
Motocykle Daelim - świetny i stosunkowo tani sprzęt czy tandeta w koreańskim wydaniu? Sprawdzamy!
Ostatnie wpisy