Na te sprawy zwróć uwagę podczas ubezpieczania skutera

Na te sprawy zwróć uwagę podczas ubezpieczania skutera
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Niezależnie od tego, jakiego pojazdu używasz do codziennego transportu, warto zadbać o to, żeby był on odpowiednio ubezpieczony. Nie tylko właściciele samochodów i motocykli muszą wykupić ubezpieczenie OC. Również osoby, posiadające skuter, są zobowiązane do wykupienia polisy OC.

Ubezpieczenie skutera – najważniejsze informacje

Skuter to dla wielu osób ciekawa alternatywa dla motocykla. Jeżeli przemieszczasz się głównie na niewielkich odległościach, nie zależy ci na rozwijaniu dużych prędkości i szukasz pojazdu, który będzie ekonomiczny w użytkowaniu, to zakup skutera z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę.

Pamiętaj, że skuter musi być nie tylko zarejestrowany, ale również ubezpieczony, za pomocą polisy OC. Niezależnie od tego, przez jaką część roku będziesz korzystać ze swojego skutera oraz po jakich drogach będziesz się poruszać, musisz wykupić polisę OC, obejmującą cały rok kalendarzowy. Jest to podyktowane wymogami prawnymi, dotyczącymi pojazdów mechanicznych. Mamy jednak dobrą wiadomość koszt ubezpieczenia skutera jest nieporównywalnie niższy, do kosztów, które trzeba ponieść, chcąc ubezpieczyć samochód.

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera?

Zanim zaczniesz szukać konkretnego agenta ubezpieczeniowego lub też możliwości zakupienia OC przez Internet, zajrzyj na tę stronę – https://www.ocsamochodu.pl/p/jezdzisz-skuterem-sprawdz-jakie-ubezpieczyc-swoj-pojazd/37.html. Znajdziesz tam podstawowe informacje dotyczące ubezpieczenia skuterów, które mogą przydać ci się podczas podejmowania decyzji.

Chcąc ubezpieczyć skuter, tak samo jak chcąc ubezpieczyć samochód, możesz znaleźć polisy w bardzo zróżnicowanych cenach. Podczas określania wysokości składki, ubezpieczycieli weźmie pod uwagę wiele czynników, do których zaliczają się między innymi:

  • wiek kierowcy,
  • staż kierowcy,
  • miejsce zamieszkania właściciela pojazdu,
  • model oraz marka skutera,
  • dotychczasowa historia ubezpieczenia

Nie sposób nie wspomnieć również o pojemności silnika. Najniższe ubezpieczenia OC będą mogli wykupić właściciele skuterów, których pojemność silnika nie przekracza 50 centymetrów sześciennych. 

Czy zniżki za bezszkodową jazdę samochodem można przenieść na skuter?

Istnieje taka możliwość, ale należy pamiętać, że nie jest to regułą u wszystkich ubezpieczycieli. Jednak w większości przypadków, nie powinno być problemu z przeniesieniem zniżek nabytych przez lata bezszkodowego bycia kierowcą samochodu, na skuter.

Ubezpieczenie skutera – informacje praktyczne

Każdy, kto chce ubezpieczyć skuter, staje przed decyzją – OC online vs OC u agenta ubezpieczeniowego – co wybrać? Dużo zależy od twoich osobistych preferencji dotyczących formy robienia zakupów. Jeżeli wolisz mieć kontakt z człowiekiem, który będzie ci towarzyszyć na każdym etapie kupowania polisy OC – wybierz agenta ubezpieczeniowego. Jeśli jednak wolisz samodzielnie nabyć polisę, w dogodnym dla siebie terminie – możesz zrobić to za pośrednictwem Internetu.

Jeżeli kiedyś ubezpieczałeś samochód, to możesz założyć, że proces ubezpieczania skutera przebiegnie podobnie. Pierwszym krokiem, który polecamy wykonać, jest porównanie ofert różnych ubezpieczycieli, pozwalających na wykupienie polisy OC dla skutera. Dzięki temu, łatwiej ci będzie wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Oczywiście pamiętaj, że najlepsza oferta wcale nie musi być najtańsza! A przynajmniej nie w wersji ostatecznej, jeżeli zdecydujesz się na wykupienie dodatkowych opcji, wykraczających poza ustawowy zakres ubezpieczenia. Kiedy już zorientujesz się, jak wygląda oferta i zdecydujesz się na konkretnego agenta ubezpieczeniowego lub też na opcję pozwalającą na kupienie polisy online, możesz przejść do właściwych zakupów. Ubezpieczając skuter, będziesz musiał podać swoje dane, do których należą między innymi:

  • twoje imię i nazwisko,
  • numer prawa jazdy,
  • pesel

W zależności od wybranego ubezpieczyciela, dane, wymagane do wykupienia polisy mogą być nieco inne.

Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Jazda skuterem, bez posiadania ważnej polisy OC, może nieść ze sobą negatywne konsekwencje, dokładnie tak samo, jak jazda samochodem, który nie jest ubezpieczony. Jeżeli brak ubezpieczenia wynosi nie więcej niż trzy dni, będziemy musieli zapłacić mandat w wysokości 140 zł. Jeżeli brak polisy wyniesie od czterech do czternastu dni, kwota ta wzrasta do 350 zł. Jeśli natomiast brak ubezpieczenia wynosi więcej niż dwa tygodnie, przyjdzie nam zapłacić 700 zł mandatu.

Warto przypomnieć, że polisa OC może nas uchronić od poważnych kłopotów finansowych. Jeżeli kierowca skutera, który spowodował wypadek, nie będzie posiadał ważnego ubezpieczenia OC, to będzie musiał pokryć wszystkie wyrządzone szkody z własnej kieszeni. W niektórych przypadkach, kwoty, które trzeba wówczas uiścić, są naprawdę wysokie. Posiadając odpowiednią polisę, możemy być spokojni. W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia ubezpieczyciel pokryje wyrządzone przez nas szkody. Należy pamiętać, że kwota, którą musimy zapłacić za wykupienie polisy, będzie dużo niższa, niż koszt pokrycia ewentualnych strat.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak nowoczesne systemy klimatyzacyjne przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach?
Jak nowoczesne systemy klimatyzacyjne przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach?
Odkryj, jak nowoczesne systemy klimatyzacyjne mogą poprawić jakość powietrza w Twoim domu lub miejscu pracy, zapewniając zdrowsze i bardziej komfortowe otoczenie.
Uber czy taksówka – które rozwiązanie jest lepsze? Wady i zalety
Uber czy taksówka – które rozwiązanie jest lepsze? Wady i zalety
Czym różni się przejazd Uberem od przejazdu zwykłą taksówką pod względem komfortu, bezpieczeństwa i czasu oczekiwania na przyjazd kierowcy?
Motoserce w Dąbrowie Górniczej – czym jest ta szlachetna akcja?
Motoserce w Dąbrowie Górniczej – czym jest ta szlachetna akcja?
Po raz dwunasty w Dąbrowie Górniczej odbyło się Motoserce. To wyjątkowa akcja pomocy motocyklistów, która przyciąga setki osób. Na czym polega?
Ostatnie wpisy